-->

İdrar hakkında bilmemiz gerekenler

183 yorum

Gece idrar yapmak için uyanmak normal midir ?
Çoğu insan ortalama 8 saatlik gece uykusu boyunca idrar yapmak için uyanmaz. Ancak, yatma zamanına yakın çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketimi veya sadece bol sıvı alımı gece 1 kez idrar yapmak üzere uyanmanıza sebep olabilir. Fakat idrar yapmak üzere birden fazla uyanmanız durumunda, aile hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurarak durumu bildirmenizde fayda vardır. Çünkü, şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalıkları, erkelerde prostat rahatsızlıkları geceleri sık idrar yapma ihtiyacına sebep olabilir.


İdrarınız neden kokar ?

İdrar yapıldıktan sonra bekletilirse kokar. Bunun sebebi idrara bulaşan bakterilerin çoğalması sebebiyle ürettikleri ve salgıladıkları birtakım maddelerdir. Bazen de idrar yaparken her zamankinden değişik bir kokusu olduğunu fark ederiz. Eğer bir enfeksiyon bulunmuyorsa, tüketilen bazı besinler buna sebep olabilir. Örneğin pastırma yedikten birkaç gün sonra sadece idrarımız değil terimiz bile pastırma kokar. Çok lezzetli olsa da sadece bu yüzden pastırma yemekten kaçınanlar vardır. Bunun sebebi, yenen maddenin sindirimi sonrası ortaya çıkan maddelerin vücuttan idrar yoluyla atılışı esnasında koku çıkarmalarıdır. Pastırma örneğinde olduğu gibi bazı baharatlar tüketildiğinde de idrar kokusu hissedilebilir. Ancak idrardaki bazı kokular, özellikle bebeklerin idrar kokusu bazı hastalıkların göstergesi olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.


Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ? 

Günde  içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

idrar renk skalası


Pembe veya kırmızı idrar neyi ifade eder ?

normal idrar kanlı idrar

İdrar renginiz pembe veya kırmızı ise en kısa sürede muayene olmalısınız. İdrar yollarınızda bir taş bulunması, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek hastalıkları veya mesane kanseri idrarınızın kırmızı renkli olmasına sebep olabilir.

Eğer idrarı boyayan pancar gibi bir besin veya vitamin gibi ilaç almadıysanız, idrarın pembe veya kırmızı olması, idrar yollarında bir kanama olduğunun göstergesidir. Bu kanama, az miktarda ise idrarın renginde belirgin bir değişikliğe sebep olmayabilir.

Bu durumda mikroskobik inceleme ile idrar yollarında kanama varlığı tespit edilebilir. Aşırı kanamalarda ise yandaki şekilde olduğu gibi idrar rengi kırmızıya dönüşür.


İdrarını tutmak zararlı mıdır ?

İdrarınız geldiğinde uzun süre tutmamalısınız. İdrar uzun süre tutulduğunda, özelliklerde kadınlarda, enfeksiyonlara sebep olur. Bu nedenle idrarınız geldiğinde en yakın tuvaletin yolunu tutun!

idrar tutmak

Günde idrara kaç kez çıkılır ?

Çoğu kişi günde 6-8 kez idrara çıkar. Ancak eğer çok su içiyorsanız idrara çıkış sayınız 10'u geçebilir. Bol su içtiğiniz için sık tuvalete gitmek normal olabilir. Ancak, sürekli susamak ve sık sık idrar yapmak özellikle şeker hastalığını işaret eder. En kısa zamanda bu bulguyu doktorunuza danışmanız gerekir. Şeker hastalığının bu belirtisini bilmeniz, hastalığınızın erken dönemde teşhisini sağlayabilir. Yüksek tansiyonda kullanılan idrar söktürücü gibi bazı ilaçların da daha sık tuvalete gitmenize sebep olacağını unutmayınız.


İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlarda neden daha fazla rastlanır ?

Kadınların idrar yolları erkeklere göre daha kısadır. Bu sebeple bakterilerin idrar torbasına ulaşmaları da daha kolaydır. Böylece kadınlar erkeklere göre daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Doğum kontrol yöntemi olarak sperm öldürücü veya diyafram kullanan kadınlarda da enfeksiyon riski fazla olduğundan, kadınlara cinsel ilişki sonrası idrar yapması tavsiye edilir. Ayrıca doğum kontrol yöntemini değiştirmek de düşünülmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilirse ne yapılmalıdır ?

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilmesi genellikle idrar yolu enfeksiyonunu işaret eder. Ancak bunun yanında daha nadir de olsa, kullanılan sabun, deterjan gibi maddelere hatta kullandığı tuvalet kağıdına olan duyarlılık da idrar yaparken acıya sebep olabilir. Bazen bir böbrek taşı da benzer şikayetle sebep olabilir. Bu yakınmalar olduğunda vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

183 yorum

 1. Acaba günde kaç kez de büyük abdest yapmak lazımdır?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Büyük abdest yapma sıklığı kişiden kişiye değişir. Herhangi bir probleme sebep olmuyorsa, günde birkaç kez ile haftada birkaç kez arasında büyük abdest yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba 1 yaşındaki bebek gece yeni bez değiştirip yatıyor ve sabaha kadar bu bezin dolup taşması normaldir

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  İdrar yapma bebeğin gece yatmadan evvel aldığı sıvı miktarı ile ilgili olsa da, bazı metabolik hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar, babam 2 ay kadar önce şekere bağlı olarak beyin damarlarında kireçlenme sonucu inme geçirdi. Gecede neredeyse 10 kez idrara çıkan babam şimdi iki gündür neredeyse hiç denecek kadar idrara çıkıyor...Bu durumda ne yapmak uygun olur? Hiç uyumuyordu oysa iki gündür yemek yedirmek için bile zorla uyandırabiliyoruz...Bunlar hastalığın evreleri mi? Normal mi? Biz ne yapmalıyız?

  YanıtlaSil
 6. Geçmiş olsun,
  Böbreklerde de sorun meydana gelmiş olabilir. Bu sebeple acilen bir sağlık kuruluşuna başvurarak kontrollarını yaptırınız. Sağlıklı günler dileriz

  YanıtlaSil
 7. Merhaba. İdrari sık yapma kisiden kisiye degisebilirmi. Mesela normalde benim idrar aliskanligim baya uzun saatlerdi. Simdi 4-5 saatte bir geliyor bu benim metabolizmama gore sik idrar cikma sayilabilirmi acaba? Yada neden boyle oldu?

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  İdrar yapma sıklığı normal koşullarda alınan sıvı miktarı, ortam sıcaklığı, kişinin stres altında olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Çok sıvı aldığınızda, stresli olduğunuzda veya ortam soğuk olduğunda daha çok idrara çıkılır. Az sıvı alırsanız veya sıcak bir ortamda bulunuyorsanız ter ile de sıvı kaybedeceğiniz için daha uzun aralıklarla idrara çıkılır.
  Siz durumunuzu yazılanlara göre değerlendirebilirsiniz. Örneğin, az sıvı alıyorsanız, daha uzun aralıklarla idrara çıkarsınız. Eğer az sıvı alıyorsanız, içtiğiniz su miktarını artırabilirsiniz. İdrarınızın rengi az sıvı alıp almadığınızı gösterecektir. Koyu sarı renkte idrar yapıyorsanız, az sıvı aldığınız anlaşılabilir.
  İdrar ile ilgili şikayetlerinizin bir hastalığa bağlı olup olmadığı anlamak için doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. merhaba ben 19 yasindayim. ben kan tahlili yaptirdim üre 15 ldl kolesterol 95 hdl kolesterol 43 cikti diyetisyene gittim bana vucudund sivi miktari düsük dedi ama ben suyu cok icerim ve surekli tuvalete gidiyorum tutmaya kalksam karimda agrilar oluyor ve idrar yaparken yanma olmuyor ama ama idrari yaptiktan sonra 2-3 dk tuvalette bekliyorum ve sonra biraz daha idrrim cikyor sizde ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz tahlil sonuçları normal görünüyor. Ancak, "çok su içmeniz ve çok idrara çıkmanız" bize şeker hastalığının bir belirtisini hatırlattı. Acaba açlık kan şekeri tahlili yaptırdınız mı? Eğer açlık kan şekeri sonucunuz da normalse, idrar şikayetlerinizle ilgili olarak bir üroloji veya kadın hastalıkları uzmanına gidebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. Peki idrarın seffaf gbi olmasi gebelik durumunu dogrular mi

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  İdrarın şeffaf gibi olması gebelik durumunu doğrulamaz. İdrar zaten berrak görünür. İçilen suyun miktarına ve idrar kesesinde bekleme süresi gibi sebeplere bağlı olarak rengi koyulaşıp açılabilir. Gebelik durumunu doğrulamak için gebelik testi yaptırmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 13. merhaba hocam ben 25 yaşındayım ve benim sıkıntım şu idrarımı yaptıktan sonra ne kadar sallarsam sallayayım fermuarımı çektikten sonra 2 3 damla geliyor hissediyorum bazende soğuk havalarda veya bişeyden korkunca falan penisim orta kısmı inceliyor ve başı kalınlaşıyor ürolağa gittim birşey yok dedi prostat olma ihtimalim olabilir mi?yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  Bu işin uzmanı olan ürologlar duruma normal dediyse, bize söyleyecek birşey kalmaz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 15. HOCAM MERHABA BEN YAKLAŞIK GÜNDE SEKİZ DEFA İDRAR YAPIYORUM BU NORMALMİDİR BİRDE HER İDRARDAN SONRA BİR KAÇ DAMLA DAHA GELİYOR VE İÇ ÇAMAŞIRIM KİRLENİYOR BU NEDEN OLUR VEYA NORMALMİDİR

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Fazla idrar yapma fazla sıvı alımı ile ilişkilidir. Ne kadar çok sıvı alırsanız o kadar çok idrara çıkarsınız. Ortam sıcaklığı da idrar yapma sayısını etkiler. Soğuk ortam da idrar sayısını artırır. Ancak çok su içmek ve çok idrara çıkmak şeker hastalığının da bir belirtisidir. Basit bir açlık kan şekeri testi ile bunu öğrenebilirsiniz. Erkeklerde idrarın sonlanması anlattığınız şekilde olur. Önemli bir problem olup olmadığını öğrenmek için bir üroloji uzmanına baş vurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba
  Ben susamiyorum yà idrar rengim sürekli değişiyor amà genelde kırmızıya yakın iserken yanmadan olmuyornedeni ne olabilir

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,
  En kısa zamanda bir üroloji uzmanına gitmeniz önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 19. merhaba dradmn bende 32 yaşındayım günde 3 veya 4 kez idrara çıkıyorum bana çok az gibi geliyor bu normalmidir ?
  önceden çok daha fazlaydı bu rakam gündede en az 1 litre su garanti içerim yanında çayı kahvesi sıvı yiyceklerde tüketiyorum .yorumlayabilirmisiniz bu durumu tşk

  YanıtlaSil
 20. Merhaba,
  Alınan sıvılar sadece idrar yoluyla kaybedilmez. terleme ve hatta soluk alıp verme ile de bir miktar sıvı kaybedilir. İçmiş olduğunuz su veya meşrubat bu yolla da kaybedildiğinden idrar ile atılacak su miktarı azalır. Önemli olan suyun atılamaması ve vücutta birikmesidir. Eğer vücudunuzda, özellikle bacaklarınızda şişme olmuyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba hocam benim sıkıntım bol sıvı tüketmeye rağmen az idrara çıkıyorum bu bazı zamanlarda değişiyor bazen günde 6 ila 8 kez idrara çıktığımda oluyor ama bazı gundede çok sıvı tüketmeye rağmen günde 2veya 3 kere çıkıyorum bi duzensizlik var bu yaklaşık 1,5 yıldır böyle bunun neden oluyo yardimci olursanız çok sevinirim Teşekkürler

  YanıtlaSil
 22. merhaba benim sıkıntım idrara az cıkıyorum bazen çok su içmeme ve yanında çay kahve kola vb tüketmeme rağmen az idrara cıkıyorum yani günde iki veya 3 kere idrara çıkıyorum bazı günlerde de idrara cıkma sayım coğalıyor günde 8.ve 10 arası idrara cıktığım da oluyor şöyle söyleyim sık cıkıyorum ama az idrar yapıyorum bu her zaman böyle değil bazen az idrara cıkıyorum ve idrarım az geliyor bi düzensizlik var bide ara sıra idrarım da renk değişikliği oluyor bu yaklaşık 2 yıla yakın böyle gecen yıl doktora gittim ve idrar tahlili yaptırdım bu yüzden ama tahlil temiz çıktı ve hala bu sıkıntı devam ediyor bu nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,
  Gün boyu içilen sıvılar sadece idrar yoluyla kaybedilmez. Terleme ve hatta soluk alıp verme ile de bir miktar sıvı kaybedilir. İçmiş olduğunuz su veya meşrubat bu yolla da kaybedildiğinden idrar ile atılacak su miktarı azalır. Günde yapılan idrar sayısı ayrıca bulunulan ortama da bağlı olabilir. Sıcak bir ortamda bulunuyorsa, terleme yoluyla sıvı kaybedilirken, soğuk bir ortamda daha sık idrara çıkılabilir.
  Önemli olan suyun atılamaması ve vücutta birikmesidir. Eğer vücudunuzda, özellikle bacaklarınızda şişme olmuyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Zaten yapılan idrar tahlilinde birşey çıkmaması bunun göstergesidir. Kandaki üre ve kreatinin düzeyleri böbreklerinizin normal çalışıp çalışmadığınıngösterir. Bu testlerin sonuçları normalse böbreklerin çalışması ile ilgili bir sorun yok demektir. İsterseniz uygun bir zamanda bu testleri yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba benim idrarim saydam akiyorda nedeni nedir yardimci olurmusunuz.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba,
  Sorunuzu anlayamadık. Lütfen daha açık yazınız.

  YanıtlaSil
 26. Yani benim idrarım saydam renkte nedeni nedir?

  YanıtlaSil
 27. Merhaba,
  İdrar renginizin açık sarı olmadığını mı söylemek istiyorsunuz ? Yazımızda da belirttiğimiz gibi, bol sıvı alırsanız idrarın rengi açılır ve berraklaşır. Bunun tersine, ne kadar az sıvı alırsanız, idrarınızın rengi açık sarıdan koyu sarıya kadar farklı renklerde olur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 28. MRB 3 AYLIK HAMILEYIM COK SU TUKETMEM GEREKTIGINI BILIYORUM FAKAT ICTIGIM BI BARDAK SU BILE TUWALETE 2-3 KERE GITMEME SEBEP OLUYO:GUNDE 2 LITRE SU ICIYORUM AMA TUWALETTEN CIKTIGIMDA OTURMADAN TEKRAR TUWALETE GIDIYORUM BEDENIM YORGUN DUSUYOR,KENDIMI HALSIZ HISSEDIYORUM.BU SORUNUM HAMILE KALMADAN ONCE DE WARDI HIC DOKTORA GITMEDIM SIZCE NORMAL MI?
  SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM IYI GECELER...

  YanıtlaSil
 29. Merhaba,
  Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrar yaparsınız. Hamilelik nedeniyle de idrar torbanıza baskı olduğu için daha sık tuvalete gitmeniz normaldir. Belki de suyu yavaş içmeyi deneyebilirsiniz. Bir kerede büyük bir bardak dolusu su içmek yerine bir bardak suyu örneğin 10 dakikada bitirirseniz belki tuvalete gitme sıklığınız azalacaktır. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

  YanıtlaSil
 30. mrb.ben 22 yasındaym son bi aydır çok sık idrara çıkıyorm bu 7 8 kadar olabiliyo ve hafif agrılı bi şekilde tutmak çok zor oluyo ne yapmam gerekiyo neyden kaynaklanyo olabilr lütfen cevap bekl.teşkrlr

  YanıtlaSil
 31. Merhaba,
  Şikayetlerinize göre idrar yollarınızda bir enfeksiyon olabilir. Bunun için doktorunuza giderek şikayetlerinizi anlatınız. O gerekli tetkikleri isteyerek teşhisini koyacak ve tedavinizi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 32. Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.

  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış)

  YanıtlaSil
 33. Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış

  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış)

  YanıtlaSil
 34. Merhaba,
  Test sonuçlarını testleri yaptırdığınız laboratuvarın verdiği referans aralıklarına göre değerlendirmek gerekir. Bu sebeple test sonuç raporu üzerindeki referans aralıklarını da yazarsanız değerlendirme yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 35. Sağ medialde 30*9 mm ve 6*12 mm 2 adet kitlenin tanısı için istenilmişti.
  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış)
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış
  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış)

  YanıtlaSil
 36. Hatice diyor ki:
  14 Şubat 2016, 18:15
  Referans değerleri ile birlikte gönderiyorum hocam. Teşekkürler.
  Sağ medialde 30*9 mm ve 6*12 mm 2 adet kitlenin tanısı için istenilmişti.
  Hocam tahlil sonuçlarım aşağıda fakat 20 gün sonraya gün alabildim. Çok merak ediyorum bu değerler ne anlama geliyor Kötümü ? Mavi yazı ile yazmaları ne anlama gelir acaba. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.
  Metanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 10.98(Mavi renk yazı ile yazılmış) (REF DEĞERİ : (52-341
  Normetanefrin 24 SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ)* 16.53(Mavi renk yazı ile yazılmış (REF DEĞERİ (88-444)
  Vanil Mandelik Asit(24 İdr.)24SAATLIK IDRAR-HCL (MRKZ) 3.2 (Siyah renk yazı ile yazılmış) (REF DEĞERİ : (2-9)

  YanıtlaSil
 37. Merhaba,
  test sonuçlarınız referans aralıklarına göre düşük çıkmış. Mavi yazılmasının sebebi bu olabilir. Bahsettiğiniz kitlelerin tabiatının belirlenmesinde metanefrin, normetanefrin ve vanil mandelik asit gibi maddelerin seviyesi tespit edilerek aşırı bir üretim olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Çünkü feokromasitoma, paraganglioma veya nöroblastoma adı verilen tümörler sizde de testi yapılan maddeleri fazla miktarda salgılarlar. Bu tümörlerin teşhisi, radyolojik incelemelerin yanında, bu test sonuçlarının yüksek olup olmamasına göre yapılır.
  Sizin test sonuçlarınız düşük çıktığına göre tespit edilen kitlenin adları yazılan tümörlerden olmadığı düşünülebilir. Ancak buradaki önemli bir konu idrar toplanması esnasında gerekli şartların yerine getirilip getirilmediğidir. Umarız 24 saat boyunca idrar toplanırken toplama kabına koruyucu bir madde eklenmiştir. Eğer koruyucu madde eklenmediyse, testi uygun koşullarda tekrar edilmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 38. Ben suyu içiyorum mesela1.5 lt ama bu içtiğim su .mesaneye inmiyor karın bölgemde birikiyor.İdrarımı tam yapamıyorum vücudum su topluyor ayda bir hastaneye yatıyorum.İnfüzyon makinasıyla idrar söktürücü veriliyor.Ondan sonra idrara çıka çıka atıyorum.Ama sık sık tekrarlıyor.Neden idrarı tam yapamıyorum.neden vücudum sık sık su topluyor.1,5 lt su içtiğim halde mesaneye inen su sadece 100 cc sorun ne ola bilir.

  YanıtlaSil
 39. Merhaba,
  Sizde muhtemelen böbreklerinizle ilgili bir sorun vardır. Lütfen doktorunuza bu soruları sorunuz. Sizin hastalığınızla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bizim buradan bu konu ile ilgili birşey söylememiz pek mümkün değildir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 40. her gece 11.30 da yatıyorum 3 ile 4 arası uyanıyorum işemeye gidiyorum tekrar yatıyorum 6 larda uyanıp tekrar işiyorum böyle tam uykumu alamıyorum nedendir ? ne yapayım ?

  YanıtlaSil
 41. Merhabalar,
  40 yaşındayım. İdrarımı yaptıktan birkaç dakika sonra tekrar geliyor ve tekrar gidip tekrar yapıyorum. 5 - 10 dk sonra tekrar çişim geliyor. üstelik kaçırıverecekmişim gibi tutmakta zorlanıyorum sanki saatlerdir yapmamışım gibi. tekrar çişimi yapıyorum biraz sonra tekrar çişim geliyor wc den yeni çıktım diye gitmek istemiyorum fakat sanki kaçıracakmışım gibi rahatsızlık veriyor.. cok sık çişimin gelmesinden ziyade tutamayacak gibi olmamın sebbi nedir. değerli yorumlarınız için şimdikten teşekkürler..

  YanıtlaSil
 42. Merhaba,
  Bu sorun mesanenin tam olarak boşaltılamamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun sebeplerinden birisi prostat bezinin büyümesidir. Şikayetiniz için bir üroloji uzmanına başvurunuz. Gerekenleri o yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 43. Merhaba,
  İdrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere idrar yolları ile ilgili çeşitli problemler bu şikayete sebep olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurmanızın gerekli olduğunu düşünüyoruz. geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 44. Merhabalar. Benim bugün öğlen vakti başlayan bir sorunum var. Sorunum şu: Öğlen vakti başladı okuldayken. Göbek deliğimin orta 10 cm alt kısmında buluna penisin oraya inerken ordaki kemiğin tam üstündeki boşluktan içeriye doğru bastırınca içeride bir ağrı oluşuyor ve idrarım gelmiş gibi oluyor. Ayrıca ikidebir idrara çıkıyorum. İdrara sık çıkmam soğuk aldıgımdan olabilir çünkü bugun soguk aldım ve suan hasta gibiyim ayaklarımı üşüttüm. Fakan o dediğim yerdeki ağrı neden oluyor açıklayabılır mısınız? gobek deliğimin hizasının 10 cm aşşağısında boşluktan içeri doğru bastırdığımda oluşan ağrının sebebini merak ediyorum bastırınca hem ağrı oluyor hem idrarım geliyor gibi oluyor

  YanıtlaSil
 45. Merhaba,
  Bastırdığınız yer mesanede basınç oluşturarak yazdığınız şikayetlere neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu veya sistit olmanız da muhtemeldir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olabilirsiniz. Onun isteyeceği bir idrar ile idrar yolları enfeksiyonu olup olmadığınız ortaya çıkar ve gerekli tedavi yapılır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 46. merhalar hocam günde yaklaşık 1.5 2 litre su içiyorum günde ortalama 12-15 defa gündüzleri idrara çıkıyorum gece sadece 1 defa çıkıyorum idrar gece ağız kuruluğu olmuyor bu normal bir durummudur

  YanıtlaSil
 47. Merhaba,
  Fazla sıvı alımı beraberinde idrara çıkış sıklığını da artırır. Bu normaldir.
  Gece ağız kuruluğu olmuyor diye yazmışsınız. Gündüzleri ağız kuruluğu oluyor mu ? Kan şekeriniz normal mi ? Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 48. Merhaba hocam ben su yada sıvı birşey tükettiğimde yarım litre gibi akabinde kısa süre sonra idrara bir kaç defa idrara çıkıyorum kısa aralıklarla hava soğuksa bu tekrar daha da fazla oluyor. Gece yatmadan bişey içmesem de yada bi bardak bişey içsemde 2-3 defa idrara çıkıyorum neden olabilir

  YanıtlaSil
 49. Merhaba,
  Fazla sıvı aldığınızda, ayaklarınız üşüdüğünde tuvalete sık gitmek normaldir. Ancak bazı hastalıklar da sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Örneğin ileri yaşlarda prostat büyümesi gibi sebeplere bağlı olarak daha sık idrara çıkılabilir. Bunun en önemli belirtilerinden biri gece idrar yapmak üzere uyanmaktır. Bu gibi durumların anlaşılabilmesi için bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 50. merhaba ben 19 yaşındayım karnımın sol kısmı ağrıyo tuvalet ihtiyacım geldiği zaman daha çok sancı oluyo ve kaburgalarımada sancı vuruyo günde fazla su tüketmem ama tuvalete sık çıkıyorum neden olabilir acaba şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 51. Merhaba,
  İdrar yollarında bir enfeksiyon bulunabilir. Bir idrar tahlili ile idrar yollarında bulunabilecek bir enfeksiyon veya taş ortaya çıkarılabilir. Bunun için aile hekiminize veya bir üroloji uzmanına başvurmalısınız. Gereken tetkik ve tedaviyi onlar yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 52. Merhaba günde yaklaşık 2 litre su içiyorum gündüzleride çok sık tuvalete gidiyorum fakat beni asıl rahatsız eden gece sabaha kadar en az 4 defa idrarımı yapmak için uyanmak yaklaşık 1.5 senedir böyle deliksiz uyku uyumam imkansız ve bu beni çok halsiz yapıyor sebebi ne olabilir lütfen yardımcı olun..

  YanıtlaSil
 53. Merhaba,
  Şikayetiniz ile ilgili olarak bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 54. 2 lt su iciyorum tahmini kaç lt idrar atılmalı

  YanıtlaSil
 55. Merhaba,
  Günde 2 litre su içen bir kişi 500 mililitre ile 2 litre arasında idrar yapar. Bu miktar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin sıcak havalarda terlemeye bağlı su kaybı daha fazla olacağı için idrar miktarı azalabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 56. selamınaleyküm hocam kışın 40 dk yada saatte bir tuvalete gidiyorum yaza doğru 2 saatte bir tuvaletim geliyor ama sıkıp tutunca 2 saat daha tutabiliyorum ama tuvalete giderken bazen ucu ucuna yetişiyorum kaçırma oluyor birde yanma gibi bir şey oluyor sanki daha tuvaletimi yapacakmışım gibi his geliyor ayrıca bir ay kadar önce idrarımdan sonra çok az miktarda kan geldi kan gelmesi neye bağlı geceleri de sık çıkmaya başladım tuvalete? cevaplarsanız Allah razı olsun birde hocam andız kökü felan diyorlar işe yarar mı?

  YanıtlaSil
 57. Aleyküm selam,
  Kışın soğuğun etkisiyle daha sık idrara gidilebilir. Yazın da aldığınız sıvı miktarı ile uyumlu olarak idrara çıkılır. İdrarınızı tutmanızın bir faydası yoktur. Kendinizi bunun için zorlamayınız. İdrarınız geldiğinde idrarınızı yapınız. Şikayetlerinizi aile hekiminize anlatınız. Basit bir idrar tahlili ile idrarınızda herhangi bir enfeksiyon veya taş gibi oluşumlar ortaya çıkarılabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi basittir. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla kısa sürede şikayetleriniz geçecektir. Bunun dışında iyi geldiği söylenen çeşitli bitkisel ürünlerle vakit kaybetmemenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 58. Hocam merhabalar.400 ml bardakla su içiyorum.15-30 dk arasında idrarım geliyor.bu normalmidir acaba.1 bardak su içtikten sonra ne kadar sonra idrar gelir normalde ? iyi günler dilerim

  YanıtlaSil
 59. Merhaba,
  İnsan vücudunun su ihtiyacına göre içilen sudan sonra idrar yapma süresi değişkenlik gösterir. Bu sebeple net birşey söylemek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 60. Merhablar hocam ben 47 yaşındayım ve şeker hastasıyım.Gündüzleri normal şekilde idrara çıkıyorum ama geceleri 5-6 defa idrara çıkıyorum. Ve gündüzleri çok fazka sıvı tüketmiyorum. Geceleri idrara cok sık çıkmam yaklaşık 4-5 aydır var.

  YanıtlaSil
 61. Merhaba,
  Kan şeker düzeyinizin kontrol altına alınmasıyla bu şikayetiniz düzelecektir. Ancak kan şekeriniz normal seviyelere inmediği sürece hem size zarar vermeye devam edecek, hem de idrar yapma ile ilgili probleminiz geçmeyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 62. Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  Peki bunun için Dahiliye bölümüne mi yoksa üroloji bölümüne mi gitmemede gerek var mı.

  YanıtlaSil
 63. Merhaba,
  Dahiliye bölümüne gitmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 64. Merhabalar;
  doktor kontrolü altında diyete başladım, çok sık idrara çıkıp çok su tüketiyorum. yağları idrar yoluyla atmak mümkün müdür yoksa su ile mi alakalıdır? cevaplarsanız sevinirim..

  YanıtlaSil
 65. Merhaba,
  Yaptığınız diyete bağlı olarak vücudunuzda açığa çıkan bazı maddelerin vücuttan atılabilmesi idrar yoluyla olmaktadır. Bu sebeple bol su içmeniz önerilmiştir. Yoksa vücudunuzdaki yağın idrarla atılması gibi bir durum söz konusu değildir. Sağlıklı diyetler dileriz.

  YanıtlaSil
 66. İçtiğim su 1 bardak veya bir yudum bile olsa ortalama 2 dk. içinde idrara çıkıyorum. Çok sıkıştırıyor beni ne yapılabilir. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 67. Merhaba,
  Bir üroloji uzmanına başvurunuz. sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 68. merhaba ben 13 yaşındayım vajınamdan koyu beyaz akıntı gelıyor ara sıra

  YanıtlaSil
 69. Merhaba,
  Koyu, peynirimsi (çökelek kıvamında) kokulu akıntılar genellikle mantar enfeksiyonunu düşündürür. Ergenlik döneminde normal sayılabilecek akıntılar da olabilir. Emin olmak için doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 70. merhaba
  susadıkça su içiyorum ve günde 6-8 defa tuvalete gidiyorum. geçenlerde bir ölçüm yaptım ve 24 saatte yaklaşık 2.5 litre idrar çıkışı oldu, açık sarı renkte. bir çok yazıda 1.5 litre normaldir denmiş. belirtmek isterim ki herhangi bir rahatsızlığım yok. benim anlamadığım her insanın metobilizması boyu ve kilosu farklıdır ve dolayosıyla her insanın su ihtiyacıda farklı olmuyormu? durumumla ilgili bilgi vermenizi rica ediyorum. normalimiyim yoksa bir sorunmu var?

  YanıtlaSil
 71. Merhaba,
  24 saatte kaç litre su ve içecek tükettiğinizin de ölçümünü yaparsanız, aldığınız ve çıkardığınız sıvı miktarının dengede olduğunu göreceksiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 72. 72 yaşındayım.15 sene önce ürolojide tetkikler sonucu prostat büyümesi(32mm) teşhisi amaliyet olmadım.uzun yıllar Xatral diye bir ilaç aldım..ancak gündüz normal sıklıkta idrara çıkıyorum...ancak gece 1.5 saatte bir uyanıyorum.2 yıl önce tekrar tetkikte yine aynı miktarda prostat büyümesi görüldü. ilacı bıraktım ilaçsızda pek fark etmedi...bundan bir yıl önce idrarda bayağı zorlanmaya başladım.bu kez avodart ve floprost diye iki ilaç kullanıyorum..o idrarda zorlanma azaldı...ancak yine gündüzleri normal sıklıkta ve biraz daha rahat ama geceleri sık ve aynı zamanda zorlanıyorum..ilaç lar nisanda bitecek tekrar kontrole gideceğim..çok su içme alışkanlığım yok...bu ne haldir sayın doktor ne yapmalıyım gideceğim doktordan ne talep etmeliğim...

  YanıtlaSil
 73. Merhaba,
  Yazdığınız şikayetlerinizi doktorunuza da anlatınız. Gereken tedavi şeklini ve neler yapmanız gerektiği hakkında o sizi daha fazla bilgilendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 74. merhaba,
  Sabah saat dokuzda su içmeye başlıyorum öğleden sonra saat 16.30 a kadar iki litre su içiyorum içtiğim çaylarda buna eklenince öğle yemeğinden sonra 10 dakikada bir lavobaya çıkıyorum. Akşamları da içiyorum yine durum aynı sizce bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
 75. Merhaba,
  Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrar yaparsınız. Buna yiyeceklerle alınan sıvı da eklendiğinde vücuda giren sıvı miktarı artar. Kış aylarında hava da sıcak olmadığı için terleme ile kaybedilen sıvı miktarı oldukça azdır. Bu durumda içtiğiniz 2 litre suya ilaveten çeşitli içecek ve besinlerle de vücuda giren fazla sıvının ihtiyaçtan fazlası idrar ile vücuttan atılır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 76. Merhaba.hocam ben intorn.doktorum, gunde 10.12 defa.idrara.cikiyorum. gece.1.kere.cikiyorum.bol.su.tuketiyorum ama.bazen yarn.saatte.bir.idrra.cikiyirum asiri.aktif.mesane.veya prostat buyumesi.olabilir.mi ?gecen.sene.sekerime bakmistim.normaldi

  YanıtlaSil
 77. Merhaba,
  Ne kadar fazla sıvı alırsanız o kadar fazla idrara çıkacağınızı biliyorsunuzdur. Bol su tüketimi sonucu daha fazla su bağırsaklardan emilerek dolaşıma katılacak ve böbreklerden süzülerek idrarla atılacaktır. Günde 2-2.5 litre kadar su içimesi yeterli olacaktır. Su içilmesinin patolojik sebepleri de olabilir. Eğer diabetes insipidus gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız dahiliye stajını beklemeden araştırılmasında fayda vardır. Prostat büyümesi veya aşırı aktif mesane gibi durumların olabileceğini pek düşünmüyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 78. Merhaba hocam 21 yasindayim uzun zamandir vajinamdan koyu sari ve kötu kokulu bir sivi geliyo bunun icin urolojiye gittim mesaneme baktilar ama bisey olmadigini soyleyip gonderdiler ama bende bu sikayet hala devam ediyo ne yapmaliyim ?

  YanıtlaSil
 79. Merhaba,
  Üroloji idrar yolları açısından inceleme yapmış ve bir problem bulunmadığını saptamıştır. Bu durumda kadın hastalıkları açısından inceleme yapmak gerekecektir. Kadın hastalıkları bölümüne başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 80. Merhaba.
  Ben 17 yaşındayım gece yatarken en az 2 kere idrara çıkıyorum kaçırdığım da oluyor.
  Bunun sebebini öğrenebilirmiyim.

  YanıtlaSil
 81. Merhaba,
  Bu durumun organik veya psikolojik çeşitli sebepleri olabilir. Organik sebeplerin araştırılması için üroloji bölümüne, psikolojik sebeplerin araştırılması için psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 82. Merhaba Ben 45 yaşındayım ve 120 kilo cıvarındayım 1 Günde Ortalama 3-4 litre su Tüketmekteyim,Yazın Bu 5-6 litrelere Kadar çıkıyor,ancak gündüzleri 3-4 defa geceleri ise 5-6 idrara çıkmaktayım.Bilgilerinize Teşekkür ederim Saygılarımla

  YanıtlaSil
 83. Merhaba,
  Aşırı kilo ve idrar problemleri ile ilgili olarak bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 84. Benimde bi sorum oluck benimde ıdrara çıkma sıkıntım var tahlil yaptırdım ne ıdrarda ne böbreklerde sorun çıkmadı ama su içemiyorum içsemde içmesemde sık sık ıdrara çıkıyorum kafeyinide çok tüketmiyorum nereye başvurmam gerek

  YanıtlaSil
 85. Merhaba,
  Önemli olan şey gerçekten fazla idrar yapıp yapmadığınızdır. Örneğin bir günde (24 saatte) ne kadar idrar yaptığınızdır. Bunu belirledikten sonra sebepler hakkında değerlendirme yapılabilir. Şeker hastalığından çeşitli hormonal dengesizliklere kadar bazı sebepler fazla idrar yapmaya yol açabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 86. Mrb ben 21 yaşında bir yetişkinim bundan 4 ay önce Rus sevgilimle korunmasız iliskiye girdim sağ. Testisimde az bi yukarı çekilme oluyor ve yanı sıra avuç içlerim terliyo günlük ıidrara çıkma sayımda arttı 3 . Ayda elisa testi yaptırdım anti çıktı sizce bu belirtiler bişeyi belirtiyormu..??

  YanıtlaSil
 87. Merhaba,
  Bu belirtiler çok da spesifik değildir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 88. Salih KARAÇAM25 Mayıs 2017 04:39

  Merhabalar Mesane Kanserine yakalandım. ve ameliyat oldum ameliyattan sonra doktor günde en az 2-3 litre su içmemi söyledi. bu yüzden de günde en az 20 defa lavaboya çıkıyorum ve bu gerçekten çok kötü bir durum. Dişisi olduğu için yine ameliyat olacağım. allan kimseye böyle bir durum göstermesin. geceler bana kabuz oldu artık.

  YanıtlaSil
 89. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 90. Murat Göktaş2 Haziran 2017 06:31

  İyi günler hocam. Bende şeker. 135. Aç lık çıktı ve bu aralar idrar günde 5. Defa çıkıyorum ama fazla su tüketimim Yok canım istemiyor gece çıkmıyorum ama sabah çok dolu şekilde zor kavuşuyorum 45 yaşım bide konu dışı bişey danışayım sizden hocam ve benim bu cinsel ilişkiye zarar verirmii 2. Tane sevgilim var bide eşim bunlarla her hafta beraber oluyorum bununla ilgilide bilgi ala bilirmiyim tşk ederim iyi günler

  YanıtlaSil
 91. Merhaba,
  Kan şeker düzeyiniz yüksek. Bu sonuç ile size şeker hastalığı teşhisi konabilir. şeker hastalığı tedavi edilmezse kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve böbrek hastalıklarına yol açacaktır. Fazla idrara çıkmanız kan dolaşımında yükselen şeker sebebiyledir. Zamanla damar problemleri sebebiyle cinsel ilişki ile ilgili sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu sebeple vakit geçirmeden bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizde fayda vardır. Kan şekeriniz düzenlendikten sonra yaşanabilecek bu problemlerin önüne geçilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 92. Merhaba hocam yüksek tansiyondan dolayı 2 sene ilaç kullandım sonrasında kendimi iyi hissetiğim için bıraktım. 3 senedir ilaç kullanmıyorum.Günde 2 bardak su içmeme rağmen 10/12 kez idrara çıkıyorum. Bu durum beni çok rahatsız ediyor

  YanıtlaSil
 93. Merhaba,
  Bu şikayetiniz ile ilgili olarak bir dahiliye uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 94. Murat Göktaş9 Haziran 2017 19:57

  Ya bu kadar zormu soru sorduk kimse bakmıyor yorumlara bakıyorum hemen cevap var bize Yok neyseee

  YanıtlaSil
 95. Merhaba,
  Sorunuza 2 haziran günü cevap verilmiştir. Sizin sorunuzun altında size verilen cevap bulunmaktadır. Sanırız gözünüzden kaçmış olacak. Eğer size verilen cevap görülmüyorsa bazen sayfayı yenilemek gerekebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 96. Merhaba
  Sağ bel bölgemde ağrı var ayrıca kasıklarımda da ağrılar var. Genel olarak sağ bacağımda komple bir ağrı var sanki damarlarimda bir şey dolasiyormuş gibi hissediyorum. Kalçamda sanki iğne vurulmuşta agriyormuş gibi bir ağrı hissim var. Ayak bileklerimde de bir ağrı var. Cevaplarsanız sevinirim tesekkurler.

  YanıtlaSil
 97. Merhaba,
  Bu şikayetleriniz için aile hekiminize, bir kadın hastalıkları uzmanına veya bir üroloji uzmanına görünebilirsiniz. Yazmış olduğunuz belirtilere göre çeşitli ihtimaller mevcuttur. İlk akla gelen ihtimal bir idrar yolları enfeksiyonudur. Doktorunuz bu ihtimalleri göz önüne alarak çeşitli tahliller isteyecek, şikayetlerinizin sebebini ortaya çıkaracak ve gereken tedaviyi verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 98. selamlar su içtiğim gibi aradan 10 dk geçmiyorki idrarda sıkışıklık oluyor nasıl ki saatlerdir idrara gitmiyorum ama abdese çıktığım zamanda o kadar sıkışıklığa rağmen çok az idrar geliyor nedendir acaba ? .

  YanıtlaSil
 99. Merhaba,
  Bu sorun ile ilgili bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 100. Merhaba hocam bende herhangi bir ağrı sizi yok ama bu aralar saatte bir bazen bir saatte bir idrara çıkıyorum günde 2 buçuk litre su tüketiyorum sıcaktan dolayı bir insan günde 13 kez idrara cikar mi??

  YanıtlaSil
 101. Merhaba,
  Bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. O sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapacak ve sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 102. Merhaba hocam 3ağustosta başlayan rahatsızlığım var şikayetim 20 ve25 dakikada bir idrara çıkmak hemen üroloji ye mu aynen oldum idrar tahlili de gözle görülmüyor kan çıktı ve ultrason temiz çıktı yani kıça tahliller temiz rahatsızlık devam ediyor Birgün iyi Birgün kötü doktorum enfeksiyon şüphesi üzere atipiyotik verdi fazbir değişiklik yoktur neyamam gerek

  YanıtlaSil
 103. Merhaba,
  Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda davranmalısınız. Acaba idrarda şeker bakıldı mı? Bazen kan şeker düzeyi yükseldiğinde de idrara sık çıkılır. İdrarda kan çıktığını yazmışsınız. Bunun mutlaka araştırılması gerekir. İdrarda kan çıkması önemli bir belirtidir ve ciddi bir şekilde araştırılması gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 104. Hocam merhaba, gün içinde fazla su tüketmeye çalışıyorum. Ancak suyu içtiğim anda sanki vücudumda durmayıp direk idrar olarak mesaneme doluyor. Suyu yavaş yavaş içmeye çalışıyorum ama o da farketmiyor.

  YanıtlaSil
 105. Merhaba,
  Su içmeye devam etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 106. Hocam ben günde 2.5 litre su içiyorum 1.5 2 saat bir idrara çıkıyorum geçe de 1 yada 2 defa idrara çıkyorum bu normalmi hocam

  YanıtlaSil
 107. Merhaba,
  Yapılan idrar miktarı genellikle alınan sıvı miktarından fazla olmaz. Çeşitli sebeple idrar miktarını artırabilir. Örneğin ayakların üşümesi, stres gibi faktörler sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Yaşınızın kaç olduğunu bilmiyoruz ama erkeklerde gece idrara kalkma prostat problemleri nedeniyle olabilir. Ayrıca şeker hastalığı açısından da araştırılma yapılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 108. Merhaba,
  Bu durumda prostat problemi olmayacağı düşünülebilir. Bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 109. Merhaba lar.gunluk su tüketimim çok az yada yok.fakar cay,tüketimim çok fazla kola ve portakal suyu da gün içinde oldukça alıyorum.gunde bir defa yada iki defa idrara çıkıyorum.ben gitmesem hiç gelmiyor sıkıştırma da olmuyor.yasim 35 benim şikayetim ise idrarın gelmemesi bulunduğum ortam klima ki o nedenle fazla terlemiyorum.sizce normal midir.

  YanıtlaSil
 110. Merhaba,
  İdrar renginiz koyu değilse vücudunuzun sıvı ihtiyacı yok demektir. Bu durumda idrara çıkma sayınız da normal sayılır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 111. Merhaba ben diyabetim.sekeri pek kontrol altında tutamıyorum.cok sıkışık tuvalete gidiyorum.ama nerdeyse idrar yok.idrarda basncta yok..bu sekerlemi alakali yoksa baska birseymi.ne olabilir ? Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 112. Merhaba,
  Bu durum şeker yüksekliği ile alakalı olabilir. Bunu anlamanın yolu açlık kan şekeri testi yaptırmaktır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak da sık idrara çıkma isteği olabilir. Bunun için de bir idrar tahlili yaptırılabilir. Doktorunuza bu şikayetinizden bahsederseniz o gereken tetkikleri isteyecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 113. iyi günler hocam kilom 75 yasim 33.. ben günde 2 litreyi geckin su tükeriyorum 9-10 kez idrara cikiyorum, gece de bir kez cikiyordum ama ilac tedavisiyle gece sorunu kalkti gibi..idrara cikma araligim 1-5 yada 2 saate bir ürolog doktorum mesaneyi tam bosaltamama teshisi koydu ama hala sìk tuvalete cikiyorum bu normalmidir..bir sorumda vasektomi ameliyati olduktan sonra sanki daha sik idrara cikiyorum bu prostat büyemsini tetiklermi tesekürler

  YanıtlaSil
 114. Merhaba,
  Sizin sorularınızla ilgili uzmanlık alanı ürolojidir. Tüm bu sorularınızı işin uzmanı olan üroloji doktorunuza sormalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 115. Merhaba dün gece 2 kere sabah da 2 kere tuvalete çıktım nedeni ne olabilir acaba yardimci olur musunuz

  YanıtlaSil
 116. Merhaba Zeliha hanım,
  İlk kez böyle bir şikayetiniz oluyorsa idrar yolları enfeksiyonu düşünülebilir. Aile hekiminize başvurunuz. O gereken tetkikleri isteyecektir. İdrar tahlili sonucuna göre doktorunuz gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

  YanıtlaSil
 117. Mrb hocam bnde anı idrar sıkışması oluyo ve gecede birkez idrara çıkıyorum ama kasiklarimda sancı oluyo yapinca 5dak.kadar geciyo günde 5 6 kezde idrara çıkmam var sizce bu normalmi ilginize teşekkürler kolay gelsin

  YanıtlaSil
 118. Merhaba Serap hanım,
  Bu sorununuzla ilgili bir kadın hastalıkları veya üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 119. Bugün hiç olmayan bir şey oldu fazla su ve içecek içmeden en az 27 defa ufak abdest e (idrara) çıktım ve bu durumdan çok rahatsız oldum neden oldu ve ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 120. Merhaba Admin,
  İdrar miktarındaki artış farklı sebeplere bağlı olabilir. Örneğin idrar yolları enfeksiyonları sık idrara çıkmaya yol açabilir. Ayakların üşümesi de bu şikayete yol açabilir. Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurabilirsiniz. Onun yaptıracağı tahliller neticesinde gerekenler yapılacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 121. Merhaba gonca ben sürekli tuvalate çıkıyorum 10 dakikada bir bazen 5 dakikada bir yanma Yok acı Yok ama koku var koyu sarı idrar oluyor çoğunlukta sürekli ağzım kuruyor ama tuvalate gitme korkusuyla az içmeye çalışıyorum daha önce üroloji ye giittim idrar testi temiz çıkmıştı yardım edin lütfen

  YanıtlaSil
 122. Ayrıca söylemeyi unuttum hocam yaşım 38 birde artık idrar geldiği an 1 dk bile bekleyemiyorum farkına bile varmadan tuvalete bakıyorum kaçırmışım endişeleniyorum hocam yorumlarınızı bekliyorum tşkrler

  YanıtlaSil
 123. Merhaba Gonca hanım,
  Şeker hastalığı olanlarda da sık idrara gitme şikayeti görülebilir. Stres de benzer şikayetlere yol açabilir. Bu açılardan da bir kontrol edilmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 124. Bende idrar yolu enfeksiyonu var ama önceden bu kadar tuvalete sık çıkmıyordum saat başı çıkıyorum şimdi nedeni ne olabilir

  YanıtlaSil
 125. Merhaba Selin hanım,
  İdrar yolu enfeksiyonu olanlarda sık idrar çıkma olabilir. İyileştikten sonra bu şikayetiniz ortadan kalkacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 126. Alkol yada su ictigimde hemen tuvaletim geliyor.arkadslarla ayni seviyede alkol aliyoruz bem 5 kez cikiyorsam onlar 1 kez cikiyor.birde cok kisa suruyor tuvaletim oturmamla kalkmam bir gbi.neden bole ki.arkadasim idrar torban asagida heralde diyor?

  YanıtlaSil
 127. Merhaba Reyhan hanım,
  Alkol alımı idrar çıkışını artıran bir olaydır. Herkesin alkole olan tepkisi aynı olmayabilir. Nasıl ki alkol bazı kişileri daha çabuk etkiliyorsa, idrar çıkışı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak idrar torbasındaki sarkmalar da kişinin daha idrara çıkma hissine sebep olabilmektedir. Bu açıdan kontrol için bir kadın hastalıkları veya üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 128. Merhablar.ben su içtikten 15 dan sonra idrarım geliyor ve 15 dakikada bir geliyor.gecelerde 2.3 dafa idrardan dolayi tuvalete çikiyorum.nedeleri ne çok merak ediyorum.Saygilarimizla

  YanıtlaSil
 129. Merhaba Hazım bey,
  Bu konu ile ilgili bir üroloji uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 130. Merhaba hocam benim sorunum ben geceleri uyuduğum zaman bazen sabaha karşı bazende bi iki kere idrara çıkıyorum
  kabızlıktan dolayı devamlı su içiyorum su içtikcede idrarım oluyor ve çıkıyorum sizce normal mi

  YanıtlaSil
 131. Merhaba Hatice hanım,
  Vücuda sıvı girişi ne kadar fazla olursa gereksinimden fazla olan miktarı dışarı atılacaktır. Bu durum kışın daha belirgin olur çünkü yaz aylarına göre kışın terleme azalmıştır. Kabızlık için bol su içmenin yanında posalı, lifli yiyeceklerle de beslenmeye özen gösteriniz. Bu konu ile ilgili sitemizde bulunan bir yazının linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/kabizlik-onleyici-3-besin.html Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 132. Ben çok sık idrara çıkıyorum. Sabah saat 8 ile 13 arası en az 7-8 kez. Saat 13 ile 23 arası en az 8-9 kez. Çok susuyorum ağız kuruluğu oluyor

  YanıtlaSil
 133. Merhaba Hasan bey,
  Bu şikayetinizin farklı sebepleri olabilir ancak ilk aklımıza gelen şey kan şekerinizin yüksek olabileceğidir. Şeker hastalarında kan şekerinin yüksek olmasına bağlı olarak bu tip şikayetler görülebilir. Aile hekiminize başvurarak bu şikayetinizi anlatmanızı öneririz. O gerekeni yapacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 134. Ben bol bol su içtiğim halde idrarın koyu sarı bir halde sebebi ne olabilir

  YanıtlaSil
 135. Merhaba Batuhan bey,
  Bunun çeşitli sebepleri olabilir. İdrar rengini koyulaştıran çeşitli besinler yanında sarılık gibi hastalıklar da idrar renginin koyu çıkmasına sebep olabilir. Bir idrar tahlili durumunuz ile ilgili ipuçları verebilir. Bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 136. Ben çok idrara cikiyorum ve kasimlarimda agrilar oluyor bazen çok şiddetli olabiliyor migde bulantısı bile yapabiliyor sebebi ne olabilir

  YanıtlaSil
 137. Merhaba Aylin hanım,
  İdrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bunu belirlemek için bir üroloji uzmanına veya kadın hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 138. Hocam ben gunde 10 ya da 11 defa idrara cikiyirm idar rengim normal koku da yok geceleri uyirken de idrara ciktigim olmuyor idrara yaparken zorlanma aci yanma da yok sadece tek sorunum sikca idrara cikma gunluk 2 litre 2.5 litre su tuketiykm bunjn sebebi nedr bu normalmidir

  YanıtlaSil
 139. Merhaba Bünyamin bey,
  Şeker hastalığında çok su içme ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülür. Basit bir kan veya idrar şekeri ölçümü ile şeker hastası olup olmadığınız anlaşılabilir. Bunun için bir doktorunuza başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 140. Hocam ben günde en fazla 2 kez idrara çıkıyorum çok su tüketmiyorum içemiyorum gayet sağlıklıyım bı sorunum yok ilerde yaşarmıyım günde kaç kez idrara çıkmamız gerekir??

  YanıtlaSil
 141. Merhaba Nuray hanım,
  Sitemizde bulunan normal idrarın özellikleri başlıklı yazının linkini size gönderiyoruz. Tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/normal-idrarin-ozellikleri-nelerdir.html Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 142. Hocam selam Ben iki Gündür penisimde Ağrı hissediyorum Çok can yakıcı bir ağrı değil lakin hissedilir bir seviyede İdrar yapar ken bir sıkıntım yok idrar sonrası Bir ağrı oluyor bende Hemoridde var bundan olabilirmi tşk

  YanıtlaSil
 143. Merhaba Bilal bey,
  Bu sorun ile ilgili olarak en iyisi bir üroloji uzmanına başvurmanızdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 144. Hocam bir şey içtikten yaklaşık kaç saat sonra en erken küçük tuvalet yapılmalıdır, hangi zaman süresinden önce yapılan küçük tuvalet hastalık habercisidir...Ben bir kahve içeyim en geç bir saat içinde küçük tuvaletim geliyor

  YanıtlaSil
 145. Merhaba Cem bey,
  Bu süre çok değişken olabilir. Stres durumundan ortam sıcaklığına kadar birçok faktör bu süreyi etkileyebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 146. Eğer şekeriniz yoksa bile şekersiz şeker hastalığınız olabilir, ben de benzer sorunlar yaşadığım için biliyorum

  YanıtlaSil
 147. Merhaba hocam be 27 yaşındayım ocak30 tarihinde diyete başladım 13 günden belli 1 gün bile aksatadan hergun 3.5 lt su içiyrm yinede idrara 3 veya 4 çıkirm bu iyimi merak etmeye başladım hocam daha sık çıkmam gerk.ezmi canm sıkılıyo artık cevap verilerseniz çoksevinirim

  YanıtlaSil
 148. Merhaba Tuğba hanım,
  Merak edilecek bir durum olmadığını düşünüyoruz. İçilen suyun vücudunuzdan çıkmadığını düşünüyorsanız günden güne kilo almanız ve vücudunuzun şişmesi gerekirdi. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 149. Hocam ben günde ortalama 10-15 kez idrara ve ırtalama 2-3 kez büyük abdest için tuvalette çıkıyorum normal mi bu.
  Ben basur nedeniyle proctolog ve kortos kremleri kullanıyorum doktor verdi ama kutuşwtın içinde 4-5 cmlik fitile benzer cisim cvar makatın iç bölgesine sıkmak için ama makata sokarken ona krem sürmek gerekir mi yoksa öylece zararı olur mu makat bölgesine?

  YanıtlaSil
 150. Merhaba Fatih bey,
  İdrara ve büyük abdeste çıkma sayınız bize fazla geldi. Bunun için başlangıç olarak bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Fitili makata sokarken tüpü azıcık sıkıp fitilin üzerine sürerseniz makata daha kolay girecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 151. Hocam merhaba; 20 yaşındayım ve bazı günler saat dolmadan idrarım geliyo soğuk havanın etkisi olabilr mi ? ayrıca sabahları uyanınca aç karnınaiki bardak su içmeden duramıyorum bunun sebebi nedir ?

  YanıtlaSil
 152. Merhaba Engin bey,
  Genellikle soğuk havalarda daha sık idrara çıkılır. Kışın geceleri sıcak ve kuru havalı bir ortamda uyuyorsanız sabahları su içmek isteyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 153. Hocam merhabalar kilom 73 kg gün içinde 2 litre su içiyorum fakat sabaha veya gece tuvalete kalktığımda idrar bildiğiniz kahverengi ama idrarda yanma Yok ben neyapabilirim başka

  YanıtlaSil
 154. Merhaba İpek hanım,
  Bu renk idrar yollarındaki başka bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple bir üroloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Böylece bir idrar tahlili ile sorunun ne olduğu aydınlatılabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 155. İlginiz için çık teşekkür ederim
  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 156. İyi günler iki ay önce tatile çıktım orada mevsim çok soğuktu sık idrara çıkmaya başladım sonra döndüğümde dr a çıktım sürekli idrar ve idrar hissi yaşamam dan dolayı idrar tahlilim temiz çıktı sağ böbreğimde küçük bir taş görüldü zararsız olduğu söylenildi betmiga 50 ilacını 20 gündür kullanıyorum kontrole gittiğimde ilave olarak vesicare ilacıda eklendi yalnız karnım çok şişiyor bu ilacı kullandıktan sonra idrara gitmemde günde 10 a indi yalnız hala idrar hissim sürekli var sizce nasıl düzelebilir bu durum

  YanıtlaSil
 157. Merhaba Melis hanım,
  Hastalığınız ile ilgili bilgileri size en doğru verecek kişi doktorunuzdur. Gerek hastalığınız gerekse kullandığınız ilaçlarla ilgili tüm sorularınızı doktorunuza sorunuz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 158. Hocam 24 saatte 5 litre idrar topladım normal mi

  YanıtlaSil
 159. Merhaba ilker bey,
  Toplanan 5 litre normalden fazladır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 160. İyi günler. Ben bir hafta önce, iyi huylu prostat büyümenin son halini öğrenmek için ultrason çektirdim. Bundan önce bir saat içinde 2.5 litre su içtim. Eve dönünce sık ishal ve idrar sorunu başladı. Ertesi gün yanlızca sabah ishali kaldı(3kez). Ama üç gün sonra ishale ek olarak agiz kurulugu, sık idrara cikma ( gece gunduz), idrar kaçırma şikâyetlerim de başladı. Bazen tum gun sık çıkıyorum , bazen sabah sık bazen akşam bazen 3- 4 saat tutabiliyorum bazen ancak yarın saat. Daima susuyorum ama su içmeye de korkuyorum.. Acaba tüm bu sorunların başlamasına ultrason için içtiğim su mu yol açtı. Yoksa mesane kaslarımmı zarar gordu.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 161. Merhaba,
  Şikayetlerinizin ultrason çekiminden kaynaklandığını düşünmüyoruz. Eğer şeker hastalığınız yoksa vücudunuz ihtiyacı olan suyu almak için sizi susatır. Bir şeker tahlili yaptırabilirsiniz. Bu sayede şekerinizin yüksek olup olmadığı ortaya çıkar. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 162. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyenize uyarak tam bir şeker kontrolü yaptıracağım. Ek olarak Şekersiz Şeker kontrolüde yaptırmam gerekir mi? Dün idrar ve kan tahlili yaptırdım. Glukoz 101, Üre 40, Kreatinin 0.99, Potasyum 5.57(ref 3.5-5.1), Sodyum 139(ref 136-146), idrar Dansite 1.007(ref 1.005-1.030), renk sarı berrak. idrar glukoz negatif.
  İshal ve sık idrar öncesi tahlil sonuçlarım da ise idrar Dansite 1.001<(1.005-1.0030), renk şeffaf

  YanıtlaSil
 163. Merhaba,
  Sonuçlarınızı doktorunuza göstermediyseniz gösteriniz ve şikayetlerinizi belirtiniz. O sizden gereken testleri isteyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 164. Çok az su içmeme rağmen günde 4/5 litre idrar çıkartıyorum neden olabilir?

  YanıtlaSil
 165. Merhaba Sema hanım,
  Günde yapmış olduğunuz idrar miktarını hiç ölçtünüz mü acaba?

  YanıtlaSil
 166. Hocam 40 yaşındayım 20yildir hepatit-b tasiyicisiyim hiç tedavi olmadım 1aydir bende kabizlik var 5gunde bir büyük abdestimi yapiyorum sirtimda bir ağrı başladı ve son 1hafta idrarim çok az geliyor koyu renkli günde iki defa yapabiliyorum şuan arabistandayim ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 167. Merhaba,
  Aldığınız sıvı miktarı az olabilir. Bu sebeple günde içtiğiniz su miktarının en az 2-2,5 litre olduğundan emin olun. Arabistanda olduğunuza göre bu miktar daha da artabilir. Beslenmenize de dikkat etmeniz ve lifli yiyecekler yemeye özen gösterin. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 168. Merhaba

  Günde 2,5 - 3 lt su içiyorum 3 defa idrara çıkıyorum ve çokda sıkıştırmıyor..
  Az idrara çıkıyor olmam normal mi?

  YanıtlaSil
 169. Merhaba,
  Yaz aylarında sıcağın da etkisiyle terleme olmakta ve vücut suyunun bir kısmı terleme ile kaybedilmektedir. Az idrara çıkıyor olmanızın sebebi bu olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 170. Merhaba hocam ben çok fazla su tüketmiyorum. Ama gece yatarken 1 bardak su icsem her saat başı idrara çok sıkışık olarak çıkıyorum nedeni ne olabilir

  YanıtlaSil
 171. Merhaba nur hanım,
  Gece yatarken su içmeyiniz. Gece aç karnına su daha çabuk emilir ve böbreklerden daha kolay süzülür. Bu durum uyku düzeninizi de bozacaktır. Yaz aylarında özellikle gündüzleri bol su içmeye özen gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 172. Teşekkürler hocam

  YanıtlaSil
 173. hocam merhaba çok fazla su içmeme rağmen idrarım gelmiyor günde 1-2 kez gidiyorum sorun ne olabilir sizce?

  YanıtlaSil
 174. Merhaba Aysel hanım,
  Çok fazla su içip idrar yapmadığınızı söylemişsiniz. Bu durumda ya hava sıcaklığı nedeniyle aldığınız suyun tamamına yakınını terle atıyorsunuz veya her su içtikten sonra kilo alıyorsunuz demektir. Vücuda alınan su atılmıyorsa vücutta birikiyor demektir. Böyle bir durum söz konusu mudur? Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 175. iyi günler bu aralar aşırı su içmek istiyorum ve terlemede baya oluyor. idrara çok su içtiğimde sıkıştırıyor. ve yediğimde doyamıyorum. ben çok abur cubur tüketen biriyim. acaba nedeni ne olabilir.

  YanıtlaSil
 176. Merhaba Eda hanım,
  Bu sıcak ve nemli havalarda vücudunuzun susuz kalmaması için bol sıvı alımına dikkat etmenizi öneririz. Abur cubur yememeye özen gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 177. Merhaba ben gece idrara uyanıyorum sonra 1 saat içinde 5 dakika aralıklarla tuvalete çıkıyorum 16 defa gittim normalmi

  YanıtlaSil
 178. Merhaba Sevgi hanım,
  Şikayetiniz normal görünmüyor. Doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 179. Merhaba.Ben bira icdikten sonra cox idrara cikiyorum.yarim saatdan bir.neden ola bilir

  YanıtlaSil
 180. Merhaba,
  İçtiğiniz bira ile vücudunuza giren sıvı idrar ile atıldığından sık sık idrara çıkılır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 181. Ben çok su içmek istiyorum, mesela günde 2,5 litre, ama çok sık idrarım geldiği için içemiyorum. Günlük hayatımı,iş hayatımı çok etkiliyor bu durum.Bu yüzden korkup su içemiyorum, vücudum susuz kalıyor ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 182. Merhaba Zehra hanım,
  Su içme saatlerinizi iş saatlerinizde daha az, iş saatleri dışında daha fazla olmak üzere düzenleyebilirsiniz. Su içmeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN