-->

Karbon monoksit zehirlenmesi

Yorum Gönder
Karbonmonoksit, doğalgaz, gaz yağı, odun veya kömür gibi herhangi bir yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan renksiz, kokusuz bir gaz olup, solunması durumunda zehirlenmeye ve ölüme sebep olabilir. Kokusuz bir gaz olması nedeniyle fark edilmesi zor olan  zehirlenmesi olduğu düşünülen bir kişi hemen temiz havaya çıkarılmalıdır. Ancak bunu yaparken kişi kendi hayatını tehlikeye atmamalıdır.

karbonmonoksitKarbonmonoksit solunduğunda ne olur ?


Normalde, oksijen (O2) taşıyan alyuvarlar yoğun karbonmonoksit (CO) varlığında bu görevi yapamazlar. Çünkü CO varken şekilde görüldüğü gibi oksijen hemoglobine bağlanamaz. Karbonmonoksit solunduğunda, kandaki oksijen taşıyan hemoglobin adlı proteine bağlanarak oksijenin yerini alır. Bu durumda hayati organlar başta olmak üzere, vücuttaki hücrelere oksijen taşınamaz. Oksijensiz kalan bu hücreler görevlerini yerine getiremez, oksijensizlikten ölür ve böylece hayati organların çalışması durur. Yüksek düzeydeki gaz kısa sürede ölüme sebep olur.


Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl olur ?


Karbon monoksit zehirlenmesi

Yakıt kullanan her kaynak karbonmonoksit üretir. Araçlarda kullanılan benzin, evlerde kullanılan soba, şofben ve şöminede kullanılan odun, kömür, doğal gaz ve gaz yağı yandıktan sonra karbonmonoksit çıkarır. Normal şartlar altında havaya karışan belli bir miktarın altındaki bu karbonmonoksit insanda zehirlenmeye sebep olmaz. Zehirlenme; kapalı bir garajda motoru çalışan bir arabanın ürettiği karbonmonoksit solunduğunda veya rüzgar ters estiği için geri tepen bacanın dumanı odanın içine dolup gece uykuda fark edilmeden solunduğunda meydana gelir.

Karbon monoksit zehirlenmesi soma maden kazası


Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri nelerdir ?

  • Baş ağrısı,

  • Baş dönmesi,

  • Mide bulantısı,

  • Halsizlik,

  • Göğüste sıkışma,

  • Kısa soluk alıp verme, 

  • Soluksuz kalma,

  • Çarpıntı,

  • Deride kırmızılaşma,

  • Bilinç kaybı.

Yazının devamı için "sonraki sayfa"yı tıklayınız


Karbonmonoksite kimler maruz kalır ?

İşleri gereği karbonmonoksite maruz kalanlar şunlardır; itfaiyeciler, taksi şoförleri, gişe memurları, makinistler, kaynakçılar, trafik polisleri risk altındadır. Kömür madenlerinde meydana gelen kazalar sonucu çıkan yangınlar da karbonmonoksit zehirlenmelerine sebep olmaktadır. 


Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl tedavi edilir ?

Zehirlenen kişi bir an önce açık havaya çıkarılmalı, buna imkan yoksa acilen bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. En kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülerek %100 oksijen tedavisine alınmalıdır. Ayrıca bu kişilere hiperbarik oksijen tedavisi de yapılabilir.


Karbonmonoksit zehirlenmesini önlemek için neler yapılır ?

Evlerde ısıtmak için yakıt kullanan her türlü cihaz, uzman kişilere belirli aralıklarla kontrol ettirilmelidir.

Baca delikleri ve havalandırma delikleri her sene kontrol ettirilerek temizletilmeli ve tıkalı olmadığından emin olunmalıdır.

Kapalı bir ortamda yakıt tüketen bir araç çalıştırılmamalı ve kullanılmamalıdır.

Soba ile ısıtılan mekanlar havalandırılmalı, soba sönmeden uyunmamalıdır.

Odun veya kömür sobası, doğal gaz ve benzerleri ile ısınanların evlerinde karbonmonoksit algılayıcıları kullanılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN