-->

Karbonhidratlar

Yorum Gönder
Besinlerimizin çoğunda bulunan karbonhidratlar; karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelen organik moleküllerdir. Karbonhidratlar nişasta, şeker veya lif şeklinde alınan, vücudumuza enerji vermek üzere hemen kullanılan veya daha sonra kullanılmak üzere vücutta depolanan maddelerdir. Farklı karbonhidratlar kan şeker düzeyini farklı derecelerde etkileyeceğinden şeker hastalarının besinlerde bulunan karbonhidratları tanıması son derece önemlidir.

basit şekerler

Basit karbonhidrat nedir ?


Basit karbonhidratlar besinlerle alındıktan sonra kısa sürede sindirilip kan şekerini hızla yükseltirler. Çay şekeri (sukroz), tatlandırılmış gıdalar, süt şekeri (laktoz) ve meyvelerde bulunan karbonhidrat (fruktoz) basit karbonhidrat sınıfına girer. Tatlılar, meyve suları, çikolata, bal, reçel, kek, kurabiye, bisküvi ve pudingler şeker yükü fazla olan basit karbonhidratlardır.


Komplike karbonhidrat nedir ?

Nişasta içeren komplike karbonhidrat içeren besinlerin sindirimi daha uzun sürer. Bu sebeple kan şeker düzeyinde ani değişiklik olmaz. Lif içeren besinlerden ıspanak, tam buğday, arpa, yabani veya esmer pirinç, fasülye, bezelye ve bazı meyveler bu tip karbonhidrat içeren besinlerdendir.

kompleks karbonhidratlar


Glisemik indeksin karbonhidrat içeriği ile ilişkisi nedir ?

Glisemik indeks (glisemik indeks nedir ?), besinleri kan şekerini yükseltme oranına göre ayırdığından, glisemik indekse göre şeker hastalarının düşük karbonhidrat içeren besinlerin seçimi kan şekerini daha az yükseltir. Ancak, düşük glisemik indekse sahip olsa da besinlerin tüketim miktarının da önemli olduğu unutulmamalıdır.


Kan dolaşımına geçen karbonhidratlar ne olur ?

Besinlerle alınan karbonhidratlar sindirim sonrası basit şekerlere (monosakkaritlere) ayrılır ve ince bağırsaklardan emilerek kana karışır. Yemek sonrası kan dolaşımında artmaya başlayan şeker düzeyi pankreastan insülin salgılanmasını tetikler. Salgılanan insülin şekerin enerji için kullanılmasını veya depolanmasını sağlar.


Şeker hastalarındaki aksaklık nedir ?

Şeker hastası olanlar ya yeterince insülin salgılayamaz veya salgılanan insülin, direnç nedeniyle işlev göremez. Bu kişilerin vücudunda glukozu kullanabilmeleri için ilaçlara ihtiyaç vardır. İlaçlar ve diyet programları ile şeker hastalarının kan şekeri kontrol altında tutulabilir. Şeker hastaları bunu başarabilmek için aldıkları gıdaların karbonhidrat içeriğine dikkat etmelidir. Artık ülkemizde de ambalajlı çoğu besin maddesinin üzerinde içerdiği toplam karbonhidrat miktarı yazılmaya başlamıştır.

karbonhidratlı meyveler

Şeker hastalarının meyve tüketimi nasıl olmalıdır ?

Meyveler şeker içeriği nedeniyle şeker hastaları açısından uzak durulması gereken besinlerden değildir. İçerdikleri vitamin ve mineraller de çok önemlidir. Bu yüzden tüketilen miktara dikkat edilerek meyve de yenebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN