Kilo vermenizi sağlayacak bazı yiyecekler

Bazı yiyecekler içerdikleri yüksek kalori nedeniyle kolayca kilo almamıza sebep olur. Bu gibi yiyecekler sağlık açısından da uzak durulması gereken yiyecekler olarak bilinir. Ancak bazı yiyecekler vücut ağırlığı fazla olan kişiler için uygun besinler olabilir. Bu yiyecekleri tüketmeniz kilo almanızı ve şişmanlamanızı önleyecektir. Bu yazımızda kilo vermenizi sağlayacak bazı yiyecekler listelenmiştir.

çorba diyet

Kilo vermenizi sağlayacak bazı yiyecekler şunlardır:

Çorba:

Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Böylece diğer yemeklerden fazla yeme şansınız azalır.  Ama çorbanız en fazla 150 kalorilik bir çorba olmalıdır. Bunun için çorbanıza krema, tereyağı gibi kalori artırıcı maddeler koymamaya özen gösterin.

Fasulye:

Bitkisel protein kaynağı olan fasulye, doyurucu olmasının yanında bol miktarda lif de içerir. Bu sayede sindirimi uzun sürdüğünden, hemen acıkmanızı önler. Böylece uzun süre tok hissettiğinizden daha az yemek yemiş olursunuz.

Sebzeler:

Yemeklerinizde ne kadar fazla yer alırlarsa, içerdikleri lif nedeniyle sindirimleri uzun sürecek, bunun yanında lifler kolesterolün emilimini de azaltacaktır.

sebze diyeti

Bazı sebzeler püre haline getirilerek de tüketilebilir. Karnıbahar ve kabak gibi bazı sebzeler pek de sevilerek tüketilmez, ancak besin değerleri fazladır. Bazı araştırmacılar hamburger köftesi içine bu iki sebzeyi püre haline getirerek eklemişler ve yiyenler bunu fark etmedikleri gibi ortalama 250 kalori daha az tüketmişlerdir.

Yumurta:

Yumurtanın tok tuttuğunu bilmeyenimiz yoktur. Uzun yıllar boyunca yumurta kolesterol içerdiği öne sürülerek sofralardan uzak tutulmuştur. Ancak, artık yumurta yine revaçtadır. Güne yumurtanın da içinde bulunduğu, bol protein içeren bir kahvaltı ile başlanırsa öğleden sonraya kadar pek acıkılmadığı saptanmıştır. Bol şekerli ve yağlı kahvaltılar ise kısa sürede acıkmaya sebep olmaktadır.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız:

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree