-->

Ne kadar proteine ihtiyacımız var ?

Yorum Gönder
Sağlıklı bir yaşam için ihtiyacımız olan günlük protein ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Buna göre;

Bebekler ve çocuklar 10 gram,

Ergenlik çağında genç erkek çocuklar 52 gram,

Ergenlik çağında genç kız çocuklar 46 gram,

Yetişkin erkekler 56 gram,

Yetişkin kadınlar 46 gram proteine ihtiyaç gösterir.

Hamile ve süt emziren kadınların protein ihtiyacı 71 grama çıkar.


Yukarıdaki değerler minimum alınması gereken değerlerdir.


Kilonuza göre ne kadar protein almanız gerektiğini kolayca hesaplayabilirsiniz. Günlük aktivitenize göre protein ihtiyacınız kilogram başına 0.8-1.7 arasındadır. Kilonuzu 1.3 ile çarpacak olursanız günlük almanız gereken protein miktarı ortaya çıkar. Örneğin 70 kilo ağırlığında bir kişi 91 gram protein alabilir. Önemli olan yeterli miktarda, aşırıya kaçmadan, vücuda yük olmadan protein alınmasıdır.

vücut geliştirmede protein

Fazla protein alınırsa ne olur ?

Gerektiğinden fazla protein alınması durumunda, proteinlerde bulunan azotu uzaklaştırabilmek için özellikle böbreklerin çok fazla çalışması gerekir. Bu da zamanla böbrek fonksiyonlarında bozulmaya sebep olabilir. Buradan anlaşılabileceği gibi alınan fazla protein idrarla atılır. Ayrıca, fazla proteinli beslenme sonucu,  gut, vücutta su kaybı, böbrek taşları ve osteoporoz görülme riski de artar.


Egzersiz yapanların protein katkısına ihtiyacı var mıdır ?

Egzersiz esnasında kaslarımız kasılırken, egzersizin şiddetine bağlı olarak, kasılmayı sağlayan "miyofibril" adı verilen protein yapısındaki lifler zarar görebilir.

Vücut bu bölgeye protein ve büyüme faktörü içeren besinler göndererek tamirat yapar. Zannedildiği gibi egzersiz sırasında proteinler enerji için kullanılmaz. Egzersiz yapılırken gerekli enerji başlıca karbonhidratlardan ve yağlardan sağlanır. Protein katkısı, birçok spor salonu tarafından spor yapan kişilere pazarlanmaya çalışılsa da, çok ağır spor yapan profesyonel sporcular haricinde, normal beslenen kişilerin protein katkısı almasına gerek yoktur. Günümüzde yeterli miktarda protein içeren yemekler yendiği için normal sağlıklı bir kişinin ekstra katkı alması gereksizdir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN