Normal idrarın özellikleri nelerdir?

Vücudumuzun en önemli organlarından ikisi olan böbreklerimiz, her gün önemli bir miktar kanı süzerek temizler ve uzaklaştırılması gereken maddeleri de ekleyerek idrar halinde atılmasını sağlar.

normal idrarın özellikleri

Bu işi yaparken öyle titiz davranır ki, vücuda gerekli olan hiçbir şeyin atılmasına izin vermezken, vücuda zararlı ve gereksiz tüm maddeleri de atar. Aynı zamanda vücudun su ve tuz dengesini de gözeterek “idrarı” oluşturur.

Normal idrarın özellikleri bilinirse, meydana gelen değişikliklere sebep olan hastalıklar daha erken tespit edilebilir.

Günlük idrar miktarı ne kadardır ?

Günlük idrar miktarı alınan sıvı miktarı ile ilişkilidir. Normalde günde 1200-1500 mililitre (mL) arasında idrar meydana gelir. Sıvı alımı az ise veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalık varsa idrar miktarı 1200 mL’nin altına düşer ve azalmış kabul edilir. Sıvı alımı artarsa, şeker hastalığı varsa veya idrar söktürücü bir ilaç kullanılıyorsa günlük idrar miktarı artarak 1500 mL’nin üzerine çıkar.

Normal idrar nasıl görünür ?

idrar örneği

Normal idrar rengi saman sarısı veya kehribar rengidir. Berrak bir görünüme sahiptir.

Eğer idrarın rengi koyulaşırsa bunun çeşitli sebepleri olabilir: Az sıvı alımı nedeniyle idrar rengi koyulaşabileceği gibi, kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı da idrarda renk değişikliği olabilir.

Ayrıca idrar yollarında meydana gelen bir kanama idrar rengini pembe veya kırmızıya döndürürken, idrarın bulanıklaşması bir enfeksiyon varlığını gösterebilir.

Normal idrarda mikrop bulunur mu?

Sağlıklı bir kişinin idrarı steril kabul edilir. Yani herhangi bir mikrop içermez. Ancak kişinin idrar yollarında bir enfeksiyon varsa, o zaman idrarda bakteri bulunur.

Normal idrar asit mi alkali midir ?

idrar phİdrarın asit ya da alkali oluşu hidrojen iyon konsantrasyonuna (pH) göre anlaşılır. Normalde idrar pH’sı 4.5-8 arasında değişir. Buna göre idrar daha çok “asit” özelliktedir denilebilir.

Vücudun asit yükü artarsa bu durum idrara da yansır ve idrar pH’sı 4.5’in altına düşer. Bunun sebebi; uzun süreli açlık veya susuzluk olabilir. Ayrıca, iyi kontrol edilmeyen şeker hastalığında da idrar aside kayar. İdrar pH’sının 8’in üzerine çıkması durumunda “alkali idrar”dan söz edilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında idrar genellikle alkalidir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

19 Yorum