-->

Normal idrarın özellikleri nelerdir?

19 yorum
Vücudumuzun en önemli organlarından ikisi olan böbreklerimiz, her gün önemli bir miktar kanı süzerek temizler ve uzaklaştırılması gereken maddeleri de ekleyerek idrar halinde atılmasını sağlar. Bu işi yaparken öyle titiz davranır ki, vücuda gerekli olan hiçbir şeyin atılmasına izin vermezken, vücuda zararlı ve gereksiz tüm maddeleri de atar. Aynı zamanda vücudun su ve tuz dengesini de gözeterek "idrarı" oluşturur. Normal idrarın özellikleri bilinirse, meydana gelen değişikliklere sebep olan hastalıklar daha erken tespit edilebilir.

idrarın özellikleri


Günlük idrar miktarı ne kadardır ?


Günlük idrar miktarı alınan sıvı miktarı ile ilişkilidir. Normalde günde 1200-1500 mililitre (mL) arasında idrar meydana gelir. Sıvı alımı az ise veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalık varsa idrar miktarı 1200 mL'nin altına düşer ve azalmış kabul edilir. Sıvı alımı artarsa, şeker hastalığı varsa veya idrar söktürücü bir ilaç kullanılıyorsa günlük idrar miktarı artarak 1500 mL'nin üzerine çıkar.


Normal idrar nasıl görünür ?


idrar örneği

Normal idrar rengi saman sarısı veya kehribar rengidir. Berrak bir görünüme sahiptir.
Eğer idrarın rengi koyulaşırsa bunun çeşitli sebepleri olabilir: Az sıvı alımı nedeniyle idrar rengi koyulaşabileceği gibi, kullanılan çeşitli ilaçlara bağlı da idrarda renk değişikliği olabilir.

Ayrıca idrar yollarında meydana gelen bir kanama idrar rengini pembe veya kırmızıya döndürürken, idrarın bulanıklaşması bir enfeksiyon varlığını gösterebilir.


Normal idrarda mikrop bulunur mu?

Sağlıklı bir kişinin idrarı steril kabul edilir. Yani herhangi bir mikrop içermez. Ancak kişinin idrar yollarında bir enfeksiyon varsa, o zaman idrarda bakteri bulunur.


Normal idrar asit mi alkali midir ?


idrar ph

İdrarın asit ya da alkali oluşu hidrojen iyon konsantrasyonuna (pH) göre anlaşılır. Normalde idrar pH'sı 4.5-8 arasında değişir. Buna göre idrar daha çok "asit" özelliktedir denilebilir.

Vücudun asit yükü artarsa bu durum idrara da yansır ve idrar pH'sı 4.5'in altına düşer. Bunun sebebi; uzun süreli açlık veya susuzluk olabilir. Ayrıca, iyi kontrol edilmeyen şeker hastalığında da idrar aside kayar. İdrar pH'sının 8'in üzerine çıkması durumunda "alkali idrar"dan söz edilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında idrar genellikle alkalidir.


Normal idrarın yoğunluğu ne olmalıdır ?


idrar yoğunluk ölçer


Bir sıvının yoğunluğu (özgül ağırlığı); o sıvı ile aynı hacimdeki saf suyun ağırlığının oranına eşittir.  Normal idrar 1.010-1.025 arasında yoğunluğa sahiptir. İdrar yoğunluğu 1.010'un altındüşerse; bol sıvı alınmıştır veya böbrek hastalığı söz konusu olabilir. 1025'in üzerindeki değerler ise idrar yoğunluğunun arttığı; susuzluk veya şeker hastalığı gibi bir rahatsızlık olduğunu düşündürür.

Normal idrarda şeker ne kadar bulunur ?

Normal şartlar altında böbrekler idrarı meydana getirirken vücudun şeker kaybetmesini önler. Süzülen şeker tamamen emilerek kana geri gönderilir. Normal idrarda hiç şeker bulunmaz. Ancak kanda şeker seviyesinin çok arttığı ve "böbrek eşiği" adı verilen seviyeyi aştığı durumda böbrek, fazla şekerin idrarla atılmasını sağlar. Bu durumda idrarda şeker tespit edilir.


Normal idrarda protein ne kadar bulunur ?


idrar miktarı

Şekerde olduğu gibi, normal şartlar altında böbreklerde idrar oluşurken vücudun protein kaybı önlenir.

Normalde idrarda hiç protein bulunmaz. Böbreklerde meydana gelen hastalıklar, idrarla protein kaybına sebep olur ve idrarda protein tespit edilir. Diğer kan proteinlerine göre albumin daha küçük olduğu için idrarda ilk görülen protein albumindir.


Normal idrarda kan hücresi görülür mü ?

idrarda kan görülmesi

Normalde idrarda kan hücreleri görülmez. İdrarda alyuvar (eritrosit) bulunuyorsa; idrar yollarında bir kanama söz konusudur. Bunun nedeni bir böbrek taşı olabileceği gibi, idrar yollarında bulunan bir tümör de olabilir.

Akyuvarlar ise (lökosit), idrar yolları enfeksiyonlarında görülür. İdrardaki kan hücreleri ancak mikroskop yardımıyla incelenirler. Ancak aşırı miktarda kan hücresi olduğunda idrar yandaki resimde görüldüğü gibi kırmızı renk alır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

19 yorum

 1. Merhaba,

  Yaklaşık 1 ay önce sık idrara çıkma, peniste yanma gibi şikayetlerim vardı. Tuvalet ihtiyacımı karşıladıktan bir kaç dakika sonra tekrar tuvalete gitme ihtiyacı duyuyordum. Aradan 1-2 gün geçti ve daha da ağırlaştı. Doktora başvurmadan evde bulunan Zinnat(500 mg) antibiyotikten 3,5 gün kullandım. (12 saat arayla 7 adet) Daha sonra şikayetlerim geçince kullanmayı bıraktım. Aradan 2 gün geçtikten sonra tekrar aynı şikayetler başladı. Hatta bir gece idrarımdan kan bile geldi. O gün antibiyotiğe tekrar başladım(zinnat) ve internetten araştırdığım kadarı ile idrar yolu enfeksiyonu olduğumu anladım. Antibiyotiği bir yandan kullanırken diğer yandan günde 2,5-3 litre su içtim, limon suyu ve maydonoz tükettim, ayaklarımı sıcak tutmaya çalıştım, bol meyve yedim ve gıda desteği olarak Supradyn all day tablet kullanmaya başladım. Yemekten tuzu azalttım, vücudu zorlayacak acı biber, kahve, kola gibi gıdalardan uzak durdum. Rahatsızlığım periyodik olarak azalarak nihayet geçti. Yine de bol su içmeye, genital temizliğe ve diğer önlemlere şimdilik devam ediyorum. Bu durumun tekrarlama riski var mıdır?
  *GSS borcum olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktayım.
  Teşekkürler, saygı ile...

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  İdrar yolları enfeksiyonları tekrar edebilen enfeksiyonlardandır. Enfeksiyon gelişmesini kolaylaştıran etmenlerden uzak durmak gerekir. Alınan tedbirlerin de sürekli hale getirilmesi gereklidir. Aksi halde enfeksiyon tekrarlayabilir. Yapılan tedavilerin yarım bırakılması yapılabilecek en büyük yanlışlardandır. Çünkü antibiyotik bakterileri tam zayıflatıp ortadan kaldıracakken antibiyotiğin kesilmesi, mikropların kendilerini toparlayarak yeniden enfeksiyona sebep olmasına yol açar veya bakterilerin o antibiyotiğe direnç kazanması ve artık antibiyotiğin işe yaramamasına sebep olabilir.
  En kısa zamanda GSS borcunuzu ödemenizi diler, kendi kendinize teşhis koymanızın uygun olmadığını belirtmek isteriz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba hocam bn 15 yaşındayım ve 1 ayı geçkin süredir 2 günde bir büyüğümü yapıyorum ve bazen kan gelio ve idrardan sonra 8.30 veya 9 saat acı yanma hissediyorum oturup veya yatınca acı dahadaartıyor ayakta durup yada yürüyorum ne yapmam gerek acaba makatta yırtulmamı var

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Kabızlık çekenlerde ıkınmalara bağlı olarak hemoroid veya halk arasında basur adı verilen durum gelişebilir. Bunlar makattaki kan damarlarının genişlemesine bağlı olarak gelişir ve ağrı yanında kanamalara da sebep olur. Hemoroid hastalığı için genel cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir. Hemoroidin şiddetine, ağrı yapıp yapmamasına göre çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Buna muayene eden doktorunuz karar verecektir. Verdiğimiz linki tıklayarak sitemizdeki bu konu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/hastaliklar/hemoroid-basur-belirtileri-ve-sebepleri.html Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 5. Hocam peki ameliyat gerekebilirmi bn 15 yaşındayım korkuyorum doktora gitmeden başka bi öneriniz yokmu şimdiden tşk

  YanıtlaSil
 6. Bide tuvalete girince hani çok zorlanıyorum ve baya büyük ölçüde acı verio aynı deşiyolarmış gibi çok kötü bunun için de bi öneriniz var mı

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Bu sebeple doktora başvurmaktan genellikle herkes çekinir ve utanır. Ancak utanıp sıkılmadan doktora gitmek en uygun çözümdür.
  Hemoroidin durumuna göre tedavi değişiklik gösterir. Eğer başlangıç dönemindeyse bazı krem ve pomadların kullanılması şikayetleri azaltabilir. Ancak hemoroid çok ilerlediyse, içinde pıhtılaşan kan nedeniyle dayanılmaz ağrılar oluşabilir ve bunu ortadan kaldırmak için bu şikayeti olan kişiler hemen bir sağlık kuruluşuna başvurur. Ayrıca hemoroidler beslenme alışkanlıkları ile de ilişkili olabilir. Lifli gıdalarla beslenmeme, sıvı tüketiminin az olması gibi faktörler de hemoroid oluşumuna sebep olabilir. Tüm bunların düzene sokulması ile hemoroid şikayetleri azalabilir. Doktorunuz bu tip tavsiyelerle de size yardımcı olacaktır. Verdiğimiz linki tıklayarak sitemizdeki hemoroidin tedavisi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz: https://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/hemoroid-basur-tedavisi.html Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  Bu şikayetinizin sebebi anlaşıldığı kadarıyla dışkınızın sertliği. Sertliği giderecek şekilde beslenebilirseniz şikayetiniz azalacaktır. Dışkının sertliğini gidermek için eğer fast food tarzı besleniyorsanız buna bir son vermeniz gerekir. Bakınız: https://www.hayatisaglik.com/saglik-bilgiler/kabizliga-yol-acan-besinler.html Lif içeren gıdalar ile beslenmeniz, dışkının kıvamını yumuşatacaktır. Böylece şikayetleriniz de azalacaktır. Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 9. Verdiğiniz yanıtlar için çok saolun hocam son olarak ameliyat gerekirse o bölgeyi uyuştururlar mı

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  Ameliyat gerekirse, ağrı duyulmasını engelleyici her türlü tedbir alınır. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 11. 24 saatlik idrarımda volüm yüksek çıktı.anlayamadım

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  24 saatlik idrar hacminiz yüksek çıkmış. Bu durum normalde fazla içecek tüketmenizden kaynaklanmış olabilir. İdrar ile ilgili bir şikayetiniz varsa bu durumu doktorunuz daha iyi değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 13. İdrarımda su oranı yüksek cıkıyo idrarımı yapmak icn sıkca suda icmiyorum nedendir

  YanıtlaSil
 14. Idarımda protein dansite eritiosit bide kan hucreleri cikıp dıryo dansite ile eritisoit yuksek cikiyo ve devamli yanmam var nedeni nedir acaba?

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Hediye hanım,
  Bu konu ile ilgili bir üroloji uzmanına görünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 16. Cevabınız icin tesekkurler peki böyle cıkmasının sebebi nedir acaba

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Hediye hanım,
  İdrar yaparken yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonunun göstergesidir. İdrarda eritrosit yani kan görülmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Kadınlarda adet dönemi ve sonrası ilk günlerde idrarda kan görülebilir. Ayrıca böbrek taşı ve idrar yollarındaki yaralar da idrarda kan görülmesine sebep olabilir. Bu nedenle bir üroloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 18. +2 eritrosit
  ph 7.0
  Dansite 1020 idrar sonuclarim boyle cikiyo herhengi bi zarari varmidir bana

  YanıtlaSil
 19. Tekrar Merhaba Hediye hanım,
  Sabah yazmış olduğum cevabı aynen tekrarlıyorum: İdrar yaparken yanma genellikle idrar yolu enfeksiyonunun göstergesidir. İdrarda eritrosit yani kan görülmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Kadınlarda adet dönemi ve sonrası ilk günlerde idrarda kan görülebilir. Ayrıca böbrek taşı ve idrar yollarındaki yaralar da idrarda kan görülmesine sebep olabilir. Bu nedenle bir üroloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN