Omega 3 nedir ?

Balık yemenin sağlıklı olduğu konusunda birçok yazı vardır. Özellikle omega-3 yağ asitlerini içerdikleri için somon balığı başta olmak üzere uskumru, alabalık, ton ve sardalye balığı gibi balıklar sofralarımızda mutlaka bulunmalıdır. Omega-3 yağ asitleri içeren besinlerin tüketilmesiyle orantılı olarak yaşam kalitesi de artar.

Omega-3 yağ asitleri nelerdir?

somon balığı

Kısaca DHA, EPA adı verilen bu yağ asitleri başlıca balık ve balık yağında, ALA ise ceviz ve ıspanak gibi bitkilerde bulunur.

DHA nedir ?

İngilizce’de Docosahexaenoic acid kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan DHA aslında Yunanca’dan gelmektedir. DHA 22 karbon içerdiğinden Yunanca’da 22 demek olan -docosa ile başlayan kelime, 6 çift bağ içerdiğinden, altı anlamına gelen hexa  ve çift bağ anlamına gelen -enoic kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

EPA nedir ?

İngilizce’de Eicosapentaenoic acid kelimelerinin kısaltması olan EPA 20 (eicosa) karbon ve 5 (penta) çift bağ içeren bir omega-3 yağ asididir.

ALA nedir ?

Bitkisel kaynaklı olan bu yağ asidi ise ceviz, fındık gibi gibi bitkisel yağlarda bulunan 18 karbonlu ve 3 çift bağ içeren bir omega-3 yağ asididir.

Omega-3 vücutta yapılır mı ?

Bu yağ asitleri vücutta yapılamadığı için besinlerle alınmak durumundadır. En çok balıkta bulunduğu için de öğünlerde bulunması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Balık yağı balığın yerini tutar mı ?

Somon, uskumru, alabalık, ton gibi balıklar ve balık yağı omega-3 yağ asidi içerir. Ancak balık yerken omega-3 yağ asitlerinin yanında; protein başta olmak üzere kalsiyum, B2 ve D vitaminleri olmak üzere birçok besin maddesi alınır. Bu yüzden, haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree