Pankreas ve hastalıkları

Pankreas vücudumuzda nerede bulunur ?

Pankreas karın boşluğunda, midenin arkasında bulunan, 15 cm kadar uzunluğunda bir organdır. Pankreasın arkasında ise omurga bulunur.

Pankreasın işlevi nedir ?

Pankreasın 2 temel görevi vardır: Enzim üreterek sindirim sisteminde besinlerin sindirilmesine katkıda bulunmak ve hormon üreterek kan şekeri düzeyini ayarlamak.

Sindirim enzimleri tüm pankreasta yapılırken, kan şeker düzeyini ayarlayan hormonlar “adacık hücreleri” adı verilen hücrelerde üretilirler.

Hangi adacık hücrelerinde hangi hormonlar üretilir ?

Pankreas adacık hücreleri

Pankreas adacıkları “Langerhans adacıkları” olarak da bilinir. Bu adacıklarda farklı hücre tiplerinden farklı hormonlar salgılanır. Yukarıdaki resimde pankreas adacık hücreleri ve salgıladıkları hormonlar gösterilmektedir. Alfa hücreleri, “glukagon” adlı hormonu salgılarken, beta hücreleri “insülin” hormonunu salgılar. Ayrıca, D hücrelerinden “somatostatin” adı verilen hormon ile F hücrelerinden “pankreatik polipeptid” adı verilen hormonu salgılar.

Pankreas kendine zarar verebilir mi ?

pankreas

Pankreasın ürettiği enzimler pankreas içindeki kanallar boyunca ilerleyerek bağırsaklara dökülür. Eğer bu kanallar tıkanacak olursa, pankreasın sindirim için ürettiği bu enzimler pankreası sindirmeye başlar, yani kendine zarar verir. Bu durum “pankreatit” adı verilen pankreas iltihabına sebep olur. Pankreas iltihabı şiddetli ağrılı bir durum olup, hastanede tedavi edilmesi gerekir.

Pankreatit çeşitleri nelerdir ?

Pankreatit akut ya da kronik olabilir. Akut pankreatit, ani gelişen pankreas iltihabıdır. Kronik pankreatit ise uzun süreden beri pankreasta iltihap bulunmasıdır.

Pankreatit belirtileri nelerdir? 

Akut pankreatitte; karın üst bölgesinde sırta da vuran ağrı tarif edilir. Kusma ve bulantı olup, karın ağrısı yemeklerden sonra artar. Kronik pankreatitte ise üst karın bölgesinde ağrının yanında kilo kaybı vardır ve dışkının rengi açılmıştır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree