-->

Pankreas ve hastalıkları

Yorum Gönder

Pankreas vücudumuzda nerede bulunur ?


Pankreas karın boşluğunda, midenin arkasında bulunan, 15 cm kadar uzunluğunda bir organdır. Pankreasın arkasında ise omurga bulunur.


Pankreasın işlevi nedir ?

Pankreasın 2 temel görevi vardır: Enzim üreterek sindirim sisteminde besinlerin sindirilmesine katkıda bulunmak ve hormon üreterek kan şekeri düzeyini ayarlamak.

Sindirim enzimleri tüm pankreasta yapılırken, kan şeker düzeyini ayarlayan hormonlar "adacık hücreleri" adı verilen hücrelerde üretilirler.


Hangi adacık hücrelerinde hangi hormonlar üretilir ?


pankreas adacık hücreleri

Pankreas adacıkları "Langerhans adacıkları" olarak da bilinir. Bu adacıklarda farklı hücre tiplerinden farklı hormonlar salgılanır. Yukarıdaki resimde pankreas adacık hücreleri ve salgıladıkları hormonlar gösterilmektedir. Alfa hücreleri, "glukagon" adlı hormonu salgılarken, beta hücreleri "insülin" hormonunu salgılar. Ayrıca, D hücrelerinden "somatostatin" adı verilen hormon ile F hücrelerinden "pankreatik polipeptid" adı verilen hormonu salgılar.


Pankreas kendine zarar verebilir mi ?


pankreas

Pankreasın ürettiği enzimler pankreas içindeki kanallar boyunca ilerleyerek bağırsaklara dökülür. Eğer bu kanallar tıkanacak olursa, pankreasın sindirim için ürettiği bu enzimler pankreası sindirmeye başlar, yani kendine zarar verir. Bu durum "pankreatit" adı verilen pankreas iltihabına sebep olur. Pankreas iltihabı şiddetli ağrılı bir durum olup, hastanede tedavi edilmesi gerekir.


Pankreatit çeşitleri nelerdir ?

Pankreatit akut ya da kronik olabilir. Akut pankreatit, ani gelişen pankreas iltihabıdır. Kronik pankreatit ise uzun süreden beri pankreasta iltihap bulunmasıdır.


Pankreatit belirtileri nelerdir? 

Akut pankreatitte; karın üst bölgesinde sırta da vuran ağrı tarif edilir. Kusma ve bulantı olup, karın ağrısı yemeklerden sonra artar. Kronik pankreatitte ise üst karın bölgesinde ağrının yanında kilo kaybı vardır ve dışkının rengi açılmıştır.


Pankreatit sebepleri nelerdir ?

Alkolizm en sık pankreatit sebeplerindendir. Bunun yanında, kanda yüksek trigliserit düzeyi, pankreas enfeksiyonları, karın içi yaralanmaları veya cerrahi girişimler ile pankreas kanseri de sebepler arsında sayılabilir.


Pankreas kanseri nedir ?

Pankreas kanseri nadir görülen bir kanser türüdür. Erken dönemde tespit edilmesi zor, ölüme sebep olan kanserler arasında ilk sıralarda yer alan bir kanser türüdür. Görülme yaşı ortalama olarak erkeklerde 63, kadınlarda ise 67'dir.


Pankreas kanseri risk faktörleri nelerdir ?

Pankreas kanserine erkeklerde daha sık rastlanır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de sigara içenlerde, içmeyenlere oranla pankreas kanserine 2 kat daha fazla rastlandığı belirlenmiştir. Obezlerde pankreas kanseri daha sıktır. Bunların dışında, şeker hastalığı olanlar, kronik pankreatit ve karaciğer sirozu bulunanlar, aşırı yağlı beslenenler, aile öyküsü bulunanlar ve yetersiz fiziksel aktivitenin pankreas kanserinde risk faktörü olduğu ileri sürülmektedir.


Pankreas kanseri nasıl önlenir ?

Pankreas kanserini önlemek için belirli bir yol bulunmasa da bazı tedbirler alınabilir:

  • Sigara içenler bırakmalı,

  • Aşırı yağlı beslenenler, yemeklerindeki yağ miktarını azaltmalı,

  • Obezite ve şeker hastalığını önlemek için egzersiz yapmalı.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN