-->

Şeker hastalığında ağız ve diş sağlığı

Yorum Gönder
Şeker hastalığı vücutta birçok yeri etkiler. Bunlardan biri de ağız boşluğudur. Kan şeker düzeyiniz kontrol altında değilse, başta diş etleriniz ve dişleriniz olmak üzere, ağız sağlığınız tehdit altındadır. Dişlerin yanında, dişleri saran dokularda da rahatsızlık meydana gelir ve bunlara "periodontal" hastalık adı verilir.

sağlıklı dişler

Şeker hastalarında peridontal rahatsızlıklar neden daha sıktır ?


Şeker hastalarının kan damarlarında meydana gelen değişiklikler normal damar yapısını bozar. Damarlar normal görevlerini yerine getiremediği için bu damarlardan beslenen diş etleri, dişler ve çene kemiği yeterince beslenemediği gibi dokulardan uzaklaştırılması gereken maddeleri de uzaklaştıramaz. Bu sebeple, ağız içi dokuları enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelir. Bu kişiler sigara da içiyorsa, zarar daha da artar.

dişin yapısı


Şeker hastalarında periodontal hastalık belirtileri nelerdir ?

 • Şişmiş, kızarık ve hassas diş etleri,

 • Diş ve diş etleri arasında iltihap,

 • Diş fırçalarken kanama,

 • Diş etlerinde çekilme,

 • Takma dişlerde gevşeme.


Yazının devamı için aşağıdaki ''sonraki sayfa'yı'' tıklayınız.


Şeker hastalarında görülen ağız, diş, diş eti rahatsızlıkları nelerdir ?

Şeker hastası olanlarda çürükler daha fazla meydana gelir. Şeker hastalarında ağız içi enfeksiyon gelişimi daha sık, enfeksiyonlara sebep olan bakterilerle mücadele daha zordur. Bu sebeple, özellikle diş eti rahatsızlıkları gelişir ve iyileşme süresi uzar.

Ağız kuruluğu da şeker hastalarında sık görülen bir problemdir. Ağız sağlığı için tükürük çok önemlidir. Tükürük bir yandan ağız içindeki yiyecek artıklarının temizlenmesine yardım ederken bir yandan da ağız içinin nemli kalmasını sağlar. Ağız içinde yeterli nem bulunmazsa, bakteriler daha kolay çoğalır, diş etleri ve damak daha kolay tahriş olur ve enfeksiyon gelişimi kolaylaşır. Böylece dişler de daha kolay çürür.

Pamukçuk da şeker hastalarında sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Tükürük salgısındaki şeker düzeyinin yüksek olması sebebiyle ağız içinde mantar enfeksiyonlarının gelişimi şeker hastalarında daha kolay olur.

diş ipi


Şeker hastaları ağız sağlığını korumak için ne yapmalıdır ?

 • Şeker hastalarında en önemli şey kan şeker düzeyini kontrol altında tutmaktır. Bunun için hem diyete dikkat edilmeli hem de ilaç tedavisi büyük bir titizlikle uygulanmalıdır.

 • Dişler günde an az iki kez olmak üzere fırçalanmalı, bir kez de diş ipi ile diş araları temizlenmelidir. Diş ipi kullanımı pek yaygın olmasa da ihmal edilmemelidir. Dişler yanında dil de fırçalanmalıdır.

 • Ağız gargaraları, dişler ve diş etleri üzerinde plak gelişimine sebep olan bakterileri temizlediğinden kullanımı önerilmektedir.

 • Diş etlerinizin kanaması diş eti rahatsızlıklarının en önemli belirtisi olduğundan fark edildiğinde vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

 • Ağız kuruluğu varsa gün boyu bol su içilmeli ve şekersiz sakız çiğnenmelidir. Geceleri ise yatak odası nemlendirilmelidir. 

 • Altı ayda bir dişlerinizi temizletmeli, plak oluşumu daha daha erken meydana geliyorsa temizlik sıklığını artırmalısınız.

 • Diş hekiminize şeker hastası olduğunuzu ve kullandığınız ilaçları mutlaka söylemelisiniz. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN