-->

Uyku apnesi nedir?

Yorum Gönder
Uyku apnesi, uyku esnasında istemsiz olarak solunum durmasıdır. Solunum durma süresi birkaç saniye ile birkaç dakika arasında, bir veya birden fazla olabilir. Uyku apnesi ciddi bir uyku bozukluğudur. Apne kelimesi Yunanca bir sözcük olup "soluksuz kalmak" demektir.


Kaç çeşit uyku apnesi vardır ?


1. Tıkanmaya bağlı: 

Solunum sistemindeki yumuşak dokuların hava yolunu tıkamasına bağlı gelişir. Geniz eti denilen oluşumlar, şiş bademcikler, hava yolunu tıkayan çeşitli oluşumlar uyku apnesine sebep olabilir.


1. resimde solunumun normal yapılabildiği açık bir hava yolu görülmektedir.

2. resimde solunum yolu dil kökünün aşağı doğru baskısı ile kısmen tıkanmıştır ve solunum zorlaşır.

3. resimde ise dil kökü ve üzerindeki küçük dilin baskısıyla solunum yolunun tamamen tıkandığı görülmektedir. Buna bağlı olarak soluk alınamaz ve uyku apnesi gelişir.


2. Santral: 

Sinir sistemindeki bir iletim bozukluğuna bağlı olarak gelişen uyku apnesinde beyinden solunum kaslarına sinirsel ileti gelmediği için solunum durur.

Tıkanmaya bağlı uyku apnesine göre daha nadir görülür. Genellikle bazı ilaç tedavilerinde bu tip uyku apnesine rastlanabilir. Tek başına veya tıkanmaya bağlı uyku apnesi ile birlikte görülebilir.


Gecede kaç kez olabilir ?

Sebepleri farklı olsa da, uyku apnesi olan kişilerin gece uykuları esnasında, çoğunlukla 1 dakikadan fazla süreyle ve bazen yüzlerce kez solunumları durabilir.


Kişi uyku apnesinin farkına varabilir mi?

Uyku apnesi kişiyi çoğunlukla uykusundan uyandırmadığından kendisi tarafından genellikle fark edilmez. Ancak birlikte uyuduğu kişi tesadüfen bunu gözlemleyebilir.


Uyku apnesinin belirtileri nelerdir ?

Uykuda apnesi olan kişiler sabahları yorgun uyanırlar. Geceleri rahatsız uyudukları, sık sık uyandıkları ve uykuları derin olmadığı için uyku kaliteleri bozuktur. Bu sebeple, dinlenmiş ve zinde olarak uyanamazlar ve gün içinde de yorgun ve uykulu hissederler.

Geceleri horlama en yaygın belirti olup, horlama sebebiyle rahatsız olup uyanan kişi uyku apnesinin fark edilmesini sağlar.

Uyku apnesinin olduğu kişilerde sabahları uyandıktan sonra baş ağrısı, ağız kuruluğu, asabiyet gibi bulgulara da sık rastlanır.Kimlerde daha fazla görülür ?


Erkeklerde daha fazla görülür.

Çocuklarda geniz etine ve bademciğe bağlı gelişebilir.

Kısa boyunlu olanlar, obezler, alkol kullananlar, kas gevşetici ilaç kullananlarda daha sık rastlanır.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN