Uyku apnesinin teşhis ve tedavisi

Uyku esnasında solunumun kısa süreli durmasına uyku apnesi adı verilir. Uyku apnesi göz ardı edilmemesi gereken bir durum olup, hipertansiyona, kalp yetmezliğine, kalp ritm bozukluklarına ve gündelik hayatta uykusuzluğa bağlı çeşitli kazalara yol açabilir. Bu yüzden fark edilmesi, uyku apnesinin teşhis ve tedavisi çok önemlidir.

Uyku apnesinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Bu şikayeti olanlar uyku laboratuvarı bulunan bir sağlık merkezine başvurmalıdırlar. Bu merkezde, konu ile ilişkili eğitimli sağlık personeli uyku apnesi olan kişilerin şikayetleri ile ilgili bilgileri alır. Daha sonra, ayrıntılı bir fizik muayene yapar. Muayene esnasında burun boşluğu, ağız boşluğu, yumuşak damak, dil, küçük dil ve bademcikler incelenir. Çocuklardaki uyku apnesinin en önemli sebeplerinden biri büyük bademcikler olabilir. Muayene sonrası uyku çalışması yapılır.

Uyku çalışması nedir ?

uyku laboratuvarı

Uyku çalışması, uykunuzun sağlıklı olup olmadığı ve uykunuzda ortaya çıkan problemlere karşı vücudunuzun tepkisini ölçen bir çalışmadır. Bu çalışma ile herhangi bir uyku bozukluğunuz olup olmadığı, eğer varsa ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyar. Uyku apnesini teşhis etmenin en geçerli yolu uyku çalışmasıdır.

Uyku çalışması nasıl yapılır ?

uyku çalışması

Polisomnografi adı verilen yöntemle uyku çalışması yapılarak teşhis konur.

Polisomnograf cihazları uyku esnasında kişinin beyin aktivitesini, göz hareketlerini, kalp hızını ve kan basıncını kaydederken, kandaki oksijen miktarını ve hatta göğüs hareketlerini tespit eder. Bu tespit kişi uyurken yapılır. O yüzden, uyku merkezleri rahat bir uykunun çekilebileceği şekilde düzenlenmiştir. Uykuya dalmadan önce, başınıza yüzünüze, göğsünüze sensörler bağlanarak uyku esnasındaki değişiklikler kaydedilir. Elde edilen veriler uzman tarafından değerlendirilir.

Aşağıda bir polisomnograf çıktısı görülmektedir.

polisomnograf çıktısı

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree