-->

Uyku apnesinin teşhis ve tedavisi

Yorum Gönder
Uyku esnasında solunumun kısa süreli durmasına uyku apnesi adı verilir. Uyku apnesi göz ardı edilmemesi gereken bir durum olup, hipertansiyona, kalp yetmezliğine, kalp ritm bozukluklarına ve gündelik hayatta uykusuzluğa bağlı çeşitli kazalara yol açabilir. Bu yüzden fark edilmesi, uyku apnesinin teşhis ve tedavisi çok önemlidir.


Uyku apnesinin teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?


Bu şikayeti olanlar uyku laboratuvarı bulunan bir sağlık merkezine başvurmalıdırlar. Bu merkezde, konu ile ilişkili eğitimli sağlık personeli uyku apnesi olan kişilerin şikayetleri ile ilgili bilgileri alır. Daha sonra, ayrıntılı bir fizik muayene yapar. Muayene esnasında burun boşluğu, ağız boşluğu, yumuşak damak, dil, küçük dil ve bademcikler incelenir. Çocuklardaki uyku apnesinin en önemli sebeplerinden biri büyük bademcikler olabilir. Muayene sonrası uyku çalışması yapılır.


Uyku çalışması nedir ?

Uyku çalışması, uykunuzun sağlıklı olup olmadığı ve uykunuzda ortaya çıkan problemlere karşı vücudunuzun tepkisini ölçen bir çalışmadır. Bu çalışma ile herhangi bir uyku bozukluğunuz olup olmadığı, eğer varsa ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyar. Uyku apnesini teşhis etmenin en geçerli yolu uyku çalışmasıdır.

Uyku çalışması odası

Uyku çalışması nasıl yapılır ?


Uyku çalışması

Polisomnografi adı verilen yöntemle uyku çalışması yapılarak teşhis konur.
Polisomnograf cihazları uyku esnasında kişinin beyin aktivitesini, göz hareketlerini, kalp hızını ve kan basıncını kaydederken, kandaki oksijen miktarını ve hatta göğüs hareketlerini tespit eder. Bu tespit kişi uyurken yapılır. O yüzden, uyku merkezleri rahat bir uykunun çekilebileceği şekilde düzenlenmiştir. Uykuya dalmadan önce, başınıza yüzünüze, göğsünüze sensörler bağlanarak uyku esnasındaki değişiklikler kaydedilir. Elde edilen veriler uzman tarafından değerlendirilir.

Aşağıda bir polisomnograf çıktısı görülmektedir.

polisomnograf çıktısı

Yazının devamı için "sonraki sayfa"yı tıklayınız


Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır ?

Sürekli pozitif hava yolu basıncı anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan CPAP cihazı (Continuous Positive Airway Pressure) ile tedavi yapılır. Cihaz uyku esnasında hava yolunun açık kalmasını sağlayan bir basınçta hava vererek uyku apnesine girilmesini önler. Bunun için CPAP cihazının verdiği hava bir maske yardımıyla ağızdan, burundan veya her ikisinden birden alınır. Cihaz sayesinde uyku apnesine girilmediği için uykunun kalitesi artarken aynı zamanda apne nedeniyle gelişen rahatsızlıklar da engellenmiş olur. Ancak cihaz sürekli kullanılmalıdır.

Aşağıdaki resimde farklı maske seçenekleri ile yapılan CPAP uygulaması görülmektedir.

CPAP uygulaması

CPAP cihazı tedavisinin yan etkileri nelerdir ?

Bazı kişilerde cihazın kullanımına bağlı yan etkiler gelişebilir. Bunlar; ağız veya burunda kuruma, burunda tıkanıklık, maskeye bağlı ciltte tahriş, baş ağrısı veya cihazın uygun olarak takılmadığı durumlarda midede şişkinlik.


Yan etkiler nasıl ortadan kaldırılır ?

Cihaza uyum sağlanamadığı durumlarda farklı bir cihaz denenebilir. Bazı cihazlarda ağız ve burundaki kurumayı önlemek amacıyla nemli hava uygulanmaktadır. Maske uygun şekilde takılarak mide şişkinlikleri de önlenebilir.


Diğer tedavi seçenekleri nelerdir ?

1. Kilo vermek: Aşırı kilolu olanlarda uyku apnesi görülme riski daha fazla olduğundan, obezlerin kilo vermesi uyku apnesi şikayetlerini azaltabilir.

2. Yan tarafına yatmak: Sırt üstü yatanlar yan yatmayı deneyerek uyku apnesinden kurtulabilir. Sırt üstü yatarken dil kökü ve yumuşak damak ile küçük dilin hava yolunu tıkaması daha kolaydır. Yan yatarak bu durumdan kurtulmak mümkün olabilir. Ancak uzun yıllar sırt üstü yatarak uyumaya alışkın kişilerin yan yatarak uyuması zordur. Yastıklarla destek yaparak bu şekilde uyumaya alışılabilir.

Yan tarafına yatmak

3. Aparat kullanmak: Ağıza takılan bazı aparatlar çeneyi ileri çekerek hava yolunun açık kalmasını sağlayabilir. Ancak bu şekilde uyumaya alışmak kolay olmayabilir.


ağız içi aparat

4. Cerrahi tedavi: Hava yolunu tıkayan geniz eti, bademcikler gibi oluşumlar cerrahi tedavi ile alınarak tıkanıklık önlenebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN