-->

Alerjik deri testleri nasıl yapılır ?

4 yorum
Bir kişide alerji meydana geldiğinde çeşitli ilaçlar kullanılarak, ortaya çıkan kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi rahatsızlıklar giderilmeye çalışılır. Bazen o kadar şiddetli reaksiyonlar meydana gelir ki, bu durum hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilir. Alerjisi olan kişilerin, meydana gelen rahatsızlıklarla sık karşılaşmamaları için hangi maddelere karşı alerjileri olduğunun bilinmesi büyük önem taşır. Çünkü, alerjen madde bilinirse, o maddeden mümkün olduğu kadar kaçınmak, alerjik reaksiyonların meydana gelmesini önleyecektir. Alerjik deri testleri, kişinin hangi maddeye karşı alerjik olduğunu ortaya çıkaran testlerdir (Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız Alerjik deri testleri ).

prick test

Alerjik deri test çeşitleri nelerdir?

1. Deri Prick Testi

2. Yama (Patch) Testi1. Deri Prick Testi nasıl yapılır?

deri prick testi sonucu

Kişide alerji meydana getiren maddeye alerjen adı verilir. Bu alerjen maddeleri içeren solusyonlar deri üzerine damlatılır. Test için genellikle ön kol iç kısmı tercih edilir. Damlatılan solusyonun deri altına geçip nüfuz edebilmesi için ucu sivri bir materyal ile solusyonun damlatıldığı yere küçük bir çizik yapılarak delik açılır. Kullanılan ucu sivri materyal çok fazla can yakmaz ve kanamaya neden olmaz. Böylece alerjen maddenin deri altına geçmesi sağlanır.

Takriben 15-20 dakika kadar beklenir ve deri üzerinde alerjen maddeye karşı vücudun verdiği tepkimeler gözlenir (yandaki resim). Aynı anda daha fazla alana alerjen madde uygulanmasını sağlayan aplikatörlerle birden fazla alerjene olan reaksiyon tespit edilebilir. Cilt üzerinde meydana gelen kızarıklık ve şişlik değerlendirilerek alerji varlığı ya da yokluğu hakkında karar verilir.


Alerjen maddelere ek olarak 2 ayrı madde daha test sırasında deriye uygulanır:

Bu maddelerden biri "histamin" adı verilen bir madde olup pozitif kontrol olarak kullanılır. Yani, uygulama sonrası bu maddeye karşı deride bir reaksiyonun mutlaka oluşması beklenir. Eğer bu maddeye karşı bir reaksiyon oluşmuyorsa, alerji olsa bile uygulanan herhangi bir alerjene vücut cevap vermeyecek ve pozitif sonuç çıkmayacak demektir.

Diğer madde ise negatif kontrol olarak kullanılan "serum fizyolojik" tir. Bu maddeye karşı deride bir reaksiyon oluşmaması beklenir. Eğer serum fizyolojiğe karşı bir reaksiyon oluşmuşsa, duyarlı bir cildiniz var demektir. Alerjen maddelere karşı oluşan reaksiyonun gerçek bir reaksiyon mu, yoksa yanlış pozitif bir reaksiyon mu olduğu dikkatlice değerlendirilmelidir.


2. Yama (Patch) Testi nasıl yapılır?

yama patch test

Yama testinde alerjen maddeler küçük yamalara emdirilir ve bunlar cilt üzerine yapıştırılır. Genellikle "kontakt dermatit" adı verilen ve ciltte tahrişe sebep olan alerjen maddeleri tespit etmek amacıyla uygulanan bu yöntemde kişinin ön kol derisi veya sırtı kullanılır. Ortalama olarak 48 saat kadar sonra bant çıkarılır ve cilt üzerinde meydana gelen reaksiyona göre değerlendirme yapılır. Bu süre boyunca banyo yapılmamalı, aşırı terlemeye sebep olacak aktivitelerden kaçınılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. Merhaba, kaç adet alerjen madde insan üzerinde test edilmektedir.? Bu testleri yaptırmanın alerjen maddeden kaçınmaktan başka hastaya faydası var mıdır?

  YanıtlaSil
 2. Sayın Cahide hanım,
  Ortalama 40 kadar alerjen maddeye karşı deri testi yapılmaktadır. Kişinin deri testi yaptırması, sizin de belirttiğiniz gibi alerjen maddeden kaçınmayı sağladığı gibi, tedavide de işe yaramaktadır. Aşı tedavisi adı verilen yöntemle, kişinin alerjisi olduğu tespit edilen madde veya maddelere karşı duyarsızlaştırma işlemi yapılmaktadır. Bu işlem yardımıyla, belirli bir süre sonunda kişi artık o alerjen maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermemektedir. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı günler temenni ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar on aylık bir oğlum var ve uzun suredir geçmeyen bir oksurugumuz var.Dr alerjik olabilir demişti ,ve bende bugün alerji testi yaptırdım.sut ve yumurtaya alerjisi olabilir diye dusunduler.hem deri altına hem de kan ile alerji testi yapıldı .deri altına uygulanan test sonucunda pozitif yazan kısmın karşısında 4-25 yazıyor ne ifade etmektedir .bana yardımcı olur musunuz.teşekkürler....

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Burcu hanım,
  Bu değerler çıkan sonucun bulunması gereken normal aralık olabilir. Ancak en doğru bilgi testi yaptırdığınız laboratuvardan alınabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN