-->

Bebeğinizin ilk ayı

Yorum Gönder
Bebeğinizin ilk ayı içindeki ilk birkaç haftada bebeğinizde şaşırtıcı bir değişim olur. Her geçen gün meydana gelen değişiklikler ilk günkü yorgun, bitkin ve garip görünüşlü bebeği alıp götürür ve yerine dünyalar güzeli bir bebek getirir.

bebeğin ilk ayı

Bebeğinizin ilk ayı içindeki değişiklikler nelerdir?


Bebeğinizin ilk ayı ağırlığı:

Bebeğiniz ilk günlerde doğum ağırlığının %10 kadarını kaybeder. Bu tamamen normaldir ve telaş etmemek gerekir. İlerleyen haftalarda kaybettiği kiloları geri kazanır ve kilo almaya başlar. Birkaç hafta içinde ağırlığı günde ortalama olarak 30 gram kadar artar.


Bebeğinizin boyu:

Erkek bebeklerin boyu ilk 1 ayda 2,5 santim artarken, kız bebekler 5 cm kadar uzayabilir. Genellikle doğum sonrası 3. haftada büyüme bariz bir şekilde fark edilir.


Bebeğinizin baş çevresi:

Bu dönemde bebeğin baş çevresi de ortalama 2,5 santim artar. Doğum travmasına bağlı olarak bebeğin başında oluşan şekil bozukluğu da ortadan kalkar ve normale döner.


Bebeğinizin cildi:

Doğumda bebeğinizin cildinde bulunan "lanugo" adı verilen ince kıllar zamanla dökülür, bebeğin giysilerinin sürtünme etkisiyle 1. ayın sonunda kaybolur.


Bebeğinizin uykusu:

Yeni doğan bir bebek günün büyük kısmını uykuda geçirir. Bu süre 18 saat kadar olabilir. Uykusu esnasında solunumu ve kalp atışları yavaşlar. Bebeğinizin uykuya ihtiyacı vardır. Eğer bebek yeteri kadar uyuyamazsa, huzursuz hale gelir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN