-->

Çörek otu nedir ?

Yorum Gönder
Çörek otu modern tıbbın oldukça ilgisini çeken bitkilerden biridir. Çörek otu konusunda bütün dünyada yapılmış ve tıbbi dergilerde yayınlanmış yüzlerce bilimsel makale mevcuttur. Bu makalelerde pankreas kanserinden, tedaviye dirençli epilepsiye kadar sayısız hastalık üzerinde tedavi edici etkisi laboratuvar bulguları ve klinik gözlem ile gösterilmiştir. Çörek otu hakkında "Ölümden başkasına şifadır" hadisi şerifi de bulunmaktadır.

Türkiye'nin de içerisinde olduğu dünyanın bir çok ülkesinde yetişen ince yapraklı, yaklaşık 40 cm boylarında bir bitkidir. Aslında çörek otu diye kullandığımız küçük siyah tanecikler, bu bitkinin tohumudur.

Çörek otu

Çörek otunda hangi maddeler bulunur?


Çörek otu, %21 protein, %38 karbonhidrat ve %35 bitkisel yağlardan oluşur. Linoleik asit, oleik asit, palmitik asit gibi yağ asitleri, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenyum, fosfor gibi iyonlar, A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi vitaminler içerir.


Ayrıca, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu bilinen "thymoquinon" ve "nigellon" gibi maddeler bağışıklık sistemini güçlendiren bazı ilaçlarda hammadde olarak kullanılmaktadır.

Çörek otu bitkisi

Çörek otu vücut korunması üzerindeki etkisini nasıl gösterir?

Nezleden kansere kadar bütün hastalıklarda, vücudun kendini korumak ve hastalığın üstesinden gelmek için bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ihtiyacı vardır. Çörek otu, pek çok tıbbi araştırmada  insan ve hayvan bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler de kolay kolay hastalığa yakalanmazlar.


Çörek otunun faydaları nelerdir ?

  • Antioksidan özelliği vardır.

  • İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

  • Karaciğeri koruyucu özelliği çörek otu faydaları içindedir. Hayvan deneylerinde karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir.

  • Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. İnsülin salgılanmasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.

  • Almanya’da yapılan bir araştırma çörek otunun alerjik rahatsızlıklarda kullanılabileceğini göstermiştir.

  • Astım, alerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına yönelik yapılan çalışmalarda çörek otunun ciddi oranda fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

  • Mide mukozasını tahriş eden etkenlere karşı mideyi korur.

  • Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörek otunun faydaları arasındadır. Çörek otu içinde bulunan timokinon’un kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

  • Damar hastalıklarını önler, hücre yenilenmesini hızlandırarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

  • İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucudur.

Yukarıda sayılanlara ek olarak daha birçok hastalıkta fayda sağladığı düşünülen çörek otunun çeşitli ilaçlarla beraber  kullanımında sakınca olmadığı ileri sürülse de çörek otu kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN