-->

Diş beyazlatma (bleaching) nedir?

7 yorum
Dişlerin iç ve ya dış kaynaklı nedenlerden dolayı renk değiştirmesi estetik olarak kötü bir görüntü yaratır. Diş hekimlerinin kontrolunda, kimyasal olarak uygulanan metodlarla diş renginin eski tonuna hatta birkaç ton daha beyazına kavuşturulması işlemine diş beyazlatma (bleaching) denir.

diş kalıbı


Dişlerin beyazlığını bozan iç ve dış kaynaklı etmenler nelerdir?


diş beyazlatma

1. İç kaynaklı renklenmeler: Dişin kendi yapısıyla ilgili renklenmeler olup çeşitli sebepleri vardır. Yaşlanma önemli sebeplerden biridir. Yaş ilerledikçe dentinde sararma meydana gelir ve dişi sarartır. Kanal tedavisinde diş içine konan madde ya da diş içindeki kanama renklenmeye sebep olur.  Tetrasiklin kullanımı da içsel renklenmeye neden olur.

2. Dış kaynaklı renklenmeler: Dişlerin üzerindeki renk değişikliği; sigara, alkol, çok fazla çay, kahve ve boyalı yiyecek ve içeceklerin tüketiminin yanında diş temizliğinin düzenli ve etkili yapılmaması sonucu meydana gelir.


Dişler beyazlatıldıktan sonra eski rengine döner mi?

Dış kaynaklı renklenmeye sebep olan maddelerin tüketiminden mümkün olduğu kadar kaçınılmazsa (düzenli ağız bakımının yapılmaması, sigara, alkol, özellikle kırmızı şarap ve renklendirilmiş gıda tüketimi beyazlatılmış olan dişlerin yine eski haline dönmesine neden olabilir.


Dişler bu işlemde ne kadar beyazlayabilir?

Sağlıklı olarak diş beyazlatma işlemi, önceki renk tonuna göre 3-4 ton daha beyaz dişlere kavuşturabilir. Ancak, renk tonundaki açılma kişiden kişiye farklılık gösterebilir.


Diş beyazlatma güvenli midir?

Sağlıklı dişlerin ve diş etlerinin zarar görmemesi için diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolünde ve hekimin uygun gördüğü ağızlarda yapılmalıdır.


Diş beyazlatma nasıl yapılır?

İki tip beyazlatmadan söz etmek mümkündür.

1-) Evde beyazlatma: Diş hekimi tarafından hastanın muayenesi ve uygun bulunmasının ardından, hastaya özel hazırlanan ağız içi kalıp ile yapılır. Genellikle gece yatarken ağıza yerleştirilen özel bir jel içeren kalıp, 6-8 saat ağızda kalır ve 1-4 haftada diş rengi birkaç ton açılarak beyazlatılır.

2-) Muayenehane tipi beyazlatma: Diş hekiminin muayenehanesinde, diş hekimi tarafından jelin dişlere sürülmesi ve "KTP lazeri" adı verilen lazer ile bu jelin aktive edilmesi sonucu kısa sürede beyazlatma sağlanır. Bu yöntemle bir iki seansta dişlerde beyazlama sağlanır.


Beyazlatma sırasında ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

 • Kişinin beyazlatma işleri devam ederken ve sonrasında renklendirilmiş her türlü gıdadan yiyecek ve içecekten uzak durması sigara ve alkol tüketmemesi gerekir.

 • Ağız ve diş bakımına özen göstermeli ve düzenli yapmalıdır.

 Beyazlatma sırasında dişlerde soğuk ve sıcak hassasiyeti bir süre artacaktır. Bu hassasiyetin giderilmesi ve dişlerin çürüğe dayanıklı hale getirilmesi için beyazlatmadan sonra diş hekimi tarafından dişlere flor jel uygulaması yapılabilir.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR VİDEOSUNU İZLE

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

7 yorum

 1. Yılda kaç kez beyazlatma işlemi yapılabilir?

  YanıtlaSil
 2. Sayın Cahide hanım,
  Yazımızın konusu olan diş beyazlatma işlemi kimyasal bir işlem olduğu için dişlerin hassasiyetini artırmaktadır. Bu işlem sık tekrarlanmaması gereken bir işlem olup, diş hekiminizin değerlendirmesi gereken bir konudur. Ancak, yılda bir kaç kez yapılması uygun değildir. Sorunuz için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 4. Dişe dair en merak ettiğim konu da bu beyazlatma idi.Teşekkürler emeğinize sağlık,Cahide hanımın sorusu ile birlikte artık bütün merakım ortadan kalktı :)

  YanıtlaSil
 5. Diş beyazlatma konusunda çok çekingenliğim var aslında ama sağlıklı bir durum ve diş bakımı için mutlaka senede bir kez yapılması iyi olacaktır.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Asıl önemli konu diş beyazlatmak değil ondan sonra o beyazlığı koruyabilmek.

  YanıtlaSil
 7. Diş beyazlatma konusunda epeyce araştırma yaptım, özellikle estetik olarak beyaz dişler tabiki daha güzel ve sağlıklı görünüm sağlıyor.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN