Diş çürüğü

Yediğimiz yiyecek ve içecekler diş üzerinde birikirler. Bu birikim içinde mikroorganizmalar çoğalırlar ve bu esnada asit üretirler. Oluşan asit, dişin yapısını bozarak erimesine neden olur.

dis curumesi

Dişte madde kaybının olduğu yerde rengi kahverengiden siyaha doğru giden, kötü kokulu yapıya çürük adı verilir. 

Dişler neden çürür?

  • Diş çürüklerinin en başta gelen sebeplerinden biri beslenme şeklidir. Çünkü alınan besinlerin çeşidi ağızda mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam sağlaması açısından önemlidir. Şekerli unlu gıdalar diş üzerinde çok fazla yapışırlar.
  • Bol lifli gıdaların dişi temizleme özelliği vardır. Yiyeceklerimizin lif içeriğinin düşük olması diş çürüklerinin sebebi olabilir. 
  • Ağız hijyeninin iyi olmaması, yani birikintilerin fırçalama ile diş üzerinden uzaklaştırılmaması dişin çürümesini hızlandırır. 
  • Genetik faktörler de diş çürümesinin sebepleri arasındadır. 
  • Bazı kişilerin dişleri yapısal olarak zayıftır. Çürük bu kişilerde daha hızlı ilerler.
  • Kişinin tükürük yapısı da çürüğü önlemede veya oluşumunda rol oynar. Tükürük salgısı dişi yıkayarak antibakteriyel özellik gösterir. Asit ortamı düzene sokar ancak tek başına etkili değildir.

Dişinizin çürüdüğünü nasıl anlarsınız?

Ağız ortamında herhangi bir olumsuzluk yoksa dişlerimiz düzgün yapıda ve pürüzsüz beyaz renktedir. Diş üzerinde önce açık kahverengi ve giderek daha koyu renk olan alanlar dişin o bölgeden çürüdüğünü gösterir.

Bazen dişimizin göremediğimiz bölgelerinden çürükler başlar. Bunlar genellikle dişlerin ara yüzeylerindedir ve düzenli diş hekimi kontrollerinde ortaya çıkartılırlar.

Bazen sıcak ya da soğuk yiyecek içecek hassasiyeti, bazen şekerli gıdaların aniden o dişi ağrıtmasıyla çürük dişler bize sinyal verirler.

Çürük genellikle dişin en üst yüzeyinden başlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi ilerlemesi de kişiden kişiye değişir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

One Response