-->

Dişlerde fissür ve fissür örtme

1 yorum
Dişlerin çiğneyici yüzeyleri girintili çıkıntılıdır. Özellikle büyük azı dişlerinde çok derin olan bu oyukların iyi temizlenememesiyle bu bölgelerden çürük başlar. Fissür olan bölgede, gıda ve mikroorganizma karışımı olan ve çürüğe neden olan dental plak birikimini önlemek amacıyla fissür örtme işlemi yapılır. İşlemde, akıcı bir dolgu maddesiyle fissür kapatılır. Böylece, diş üzerinde temizlenebilen bir yüzey oluşturulurken, aynı zamanda fissür örtücüden salgılanan flor ile dişler çürüğe karşı dirençli hale gelir. Bu sayede çürüme % 70 oranında azalır.

dişlerde fissür

Fissür örtücüler ne zaman uygulanır?


En ideal zaman çocuğunuzun azı dişlerinin sürdüğü ilk aylardır.Fissür örtücü süt dişlere yapılır mı?

Evet süt dişleri de bu yolla korunur. Özellikle süt birinci ve ikinci azılara uygulanır.


Fissür örtücü nasıl uygulanır?

dişlere fissür kaplanması

Diş hekimi tarafından diş tükürükten izole edilir. Fissür örtücünün diş yüzeyine tutunabilmesi için önce diş yüzeyi pürüzlendirilir. Akıcı kıvamdaki fissür örtücü dişe uygulanır. Ve mavi ışık yardımıyla dolgunun sertleşmesi sağlanır. Dolguda fazlalıklar düzeltilir. Bu işlem 3-5 dakika sürer.

Fissür örtücü uygulaması sonrasında bir şeyler yeme içme serbesttir. Fissür örtücüler 6 aylık hekim kontrollerinde takip edilmeli, kırık olanlar veya dökülenler yenilenmelidir. Süt azılarının çıkmasından itibaren yapılan bu uygulamaya daimi azılar da ağızda çıkmaya başlar başlamaz devam edilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Çok ilginç bilgiler öğrendim sayenizde,keşke diğer arkadaşlarım da okuyabilse,onlar da okuyabilsin diye hepsine önericem teşekkürler :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN