-->

Ferritin testi

392 yorum

Ferritin, kanda ve hücrelerde bulunan bir protein olup, vücutta ne kadar demir depolandığını gösterir. Ferritin testi, kanda dolaşan bu proteinin miktarını ölçerek kişinin demir depoları hakkında doktora fikir verir. Aşağıdaki resimde depoladığı demir ile birlikte ferritin yapısı görülmektedir.

ferritinin yapısı


Doktorunuz ferritin testini neden ister?Halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerle başvurduğunuzda doktorunuz sizde kansızlık olabileceğini düşünebilir. Bu durumda sizden kan sayımı testi (hemogram) ister.

Hemogram sonucuna göre hemoglobin düzeyiniz düşükse, kansızlığın sebebini ortaya koymak ve tedavisini düzenlemek amacıyla yeni testler isteyebilir. Bu testlerden biri, kansızlığın demir eksikliğinden olup olmadığını anlamasını sağlayacak olan "ferritin" testidir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta genellikle vücuttaki demir depoları da boşalacağından, ferritin düzeyi de düşmektedir. Düşük ferritin düzeyi size konulan tanıyı da doğrulayacaktır.

Bunun tersine, vücudunuzda çok fazla demirin bulunduğu "hemokromatozis" ve "hemosiderozis" adı verilen hastalıklarda da ferritin testi istenebilir. Böylece hastalığın düzeyi ve tedavi stratejisinin belirlenmesi kolaylaşır.


Ferritin normal düzeyi nedir?


Erkeklerde 24-336 nanogram/mL (ng/mL),

Kadınlarda: 11-307 ng/mL,

Yenidoğan bebeklerde: 25-200 ng/mL,

1 aylık bebeklerde: 200-600 ng/mL,

2-5 aylık bebeklerde: 50-200 ng/mL,

6 ay-15 yaş arası: 7-140 ng/mL arasındadır.Normalden düşük ferritin değeri ne ifade eder?


Yukarıda da belirtildiği gibi, düşük ferritin değeri demir depolarının boşaldığını gösterir. Bu da genellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığa sebep olur.


 Normalden yüksek ferritin değeri ne ifade eder?


Bazı hastalıklarda ferritin düzeyleri yükselir. Bu hastalıklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Hemokromatozis

 • Hemosiderozis

 • Karaciğer hastalıkları,

 • Hipertiroidizm,

 • Lösemi,

 • Lenfoma,

 • Şeker hastalığı,

 • Aşırı kan nakli yapılması

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

392 yorum

 1. Merhaba,
  Kısa ve anlaşılır bilgiler için sizlere teşekkür ederim.
  Yazınızı okurken aklıma takılan soruyu sormak istiyorum; Vücuttaki demir depolarının boşalmaması için ne yapmak/ yapmamak gerekir.?

  YanıtlaSil
 2. Sayın Cahide Hanım,
  Biz de yazılarımıza olan ilginiz ve yönlendirici sorularınız için teşekkür ederiz. Vücuttaki demir depoları besinlerle demir alınmasında eksiklikten veya demir kaybından kaynaklanır. Demir depoları, demir içeren yiyeceklerin tüketilmesi ile desteklenebilir. Bununla ilgili olarak, "Kadınların besinlerle alması gereken maddeler" başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Demir kaybı ise, kan kayıpları nedeniyle meydana gelir. Özellikle kadınların adet döneminde meydana gelen kan kayıpları demir depolarını boşaltan sebeplerin başında gelir. Ayrıca, vücutta fark edilmeyen kan kayıpları da demir depolarını boşaltır. Bu kayıplar genellikle mide ve barsak sisteminden olmaktadır ve kansızlık sebepleri araştırılırken incelenirler.
  Umarım cevabımız yeterli olmuştur. Saygılarımızla.

  YanıtlaSil
 3. Sitenizde yer verdiğiniz bilgileri çok yararlı buluyorum. Yazılarınızı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
  Başka sitelerde bu tür sorulara yanıt alabilmek için üye olmak yada ücret ödemek gerekiyor. Sizin siteniz tamamen bilimsel olarak aydınlatmayı amaçlamış.Düşünen ve uygulayan herkesi tebrik ediyorum. Hemen sorumu da ekliyorum;
  Beslenme ve kan kayıpları dışında kansızlığa neden olan faktörler yada hastalıklar var mı?

  YanıtlaSil
 4. Sayın Cahide Hanım,
  Demir eksikliğine bağlı kansızlık, besinlerle alınamama yanında, yeterli miktarda alınan demirin emilememesine de bağlı olabilir. Ayrıca demir eksikliği yanında bazı vitaminlerin eksikliği de kansızlığa sebep olmaktadır. Kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında yaşanan aksaklıklar, kan dolaşımında alyuvarların parçalanmasına sebep olan hastalıklar, orak hücreli anemiler ve Akdeniz anemisi gibi hastalıklar da kansızlık sebebi olarak karşımıza çıkabilir.
  Bu konu ile ilgili daha kapsamlı bir yazı sitemizde yakın zamanda yayınlanacaktır. İlginize teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. merhaba benim 3 yaşında oĞLUMDA feritin değğeri 13.1 çıktı korkulacak bi durum varmı bilgilendirmenizi rica ederim

  YanıtlaSil
 6. Sayın Gürol bey,
  Oğlunuzun ferritin değerinin 13.1 olduğunu yazmışsınız. Bu değerin biriminin ng/mL olduğunu düşünerek 3 yaşındaki bir çocuk için referans değerler arasında olduğu söylenebilir. Yine de ferritin değerinin alt sınıra yakın olduğundan hareketle, bir çocuk hastalıkları uzmanına danışmanız yararlı olacaktır.
  Sağlıklı günler temennisiyle.

  YanıtlaSil
 7. Hocam 4 yaşındaki Çocuğun Ferritin değerlerinin kaç olması gerekiyor.Benim oğlum 6 altı aydır Ferifer ilacı kullandı. 05.12.2014 cuma günü yaptırılan tahlilde değer 13.89 çıktı. Neden yükselmiyor acaba bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 8. Sayın Ercan bey,
  Ferritin testinin yaş gruplarına göre bulunması gereken değer aralığı sitemizdeki ferritin testi yazısında mevcuttur. Kullanılan ilaca rağmen ferritin değerlerinin yükselmemesinin çeşitli sebepleri olabilir. 6 aylık dönemdeki tedavinin değerlendirilmesi, çocuğunuzu muayene eden ve ilacı yazan doktor tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. merhaba, benim ferritin değerim 0,6 doktorların tek yaptığı demir ilacı vermek,başka bir tedavi yöntemi yok mu?

  YanıtlaSil
 10. Sayın Bahar Hanım,
  Ferritin, vücutta depo edilen demir miktarını göstermekte olduğundan, eksikliğinde demir kullanarak depoyu doldurmak gerekir. Demir kullanımına rağmen ferritin düzeyi yükselmiyorsa bunu sebebinin araştırılması gerekir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin, demir ilacının doğru kullanımı son derece önemlidir. Kullanılan demir ilacının bağırsaklardan yeterli miktarda emilebilmesi için aç karnına alınması gerekir. İlaç alındıktan sonra da bir süre aç durmaya devam edilmelidir. Ağızdan alınan ilaçlar yeterli yükselmeyi gerçekleştirmiyorsa, iğne veya serum uygulamaları ile vücudun eksiği tamamlanabilir. Ayrıca, demir deponuzun boşalmasınının sebebi de araştırılmalıdır. Tüm bunlar için lütfen doktorunuzla görüşünüz.
  Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. Hocam benim ferritinim 4.1 demir(serum)im 152 gittiğim aile hekimi hematolojiye görünmemi söyledi, bu durumda ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 12. Sizin sağlık durumunuz ile ilgili belirtmiş olduğunuz iki veri dışında daha fazla bilgisi olan Aile hekiminizin önerisi doğrultusunda davranmanız uygundur. Sağlıklı günler dileriz

  YanıtlaSil
 13. merhaba benim ferritin değerim 6 kanımda çok düşük özel hastaneye gittim doktor bana ferrozinc verdi ayrıca b12 eksikliğimden dolayı pembe apikobal verdi ikisinide kullanamıyorum doktordakullanma doğal yollarla yükselt bir ay sonra gel tekrar ölçelim değerini dedi ilaçlar başımı çok döndürüyo ve direk kusuyorum kalbimde sürekli sıkışıyo yolda giderken bir anda bayılıcam diye korkuyorum ortalıkta ölü gibi dolaşıyorum ne yaparsam başımın dönmesini geçirebilrim bu durum beni çok yoruyo

  YanıtlaSil
 14. Lütfen doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranınız. İlaçların neden olduğu bulantı ve kusmaları önlemek, baş dönmelerini geçirmek için neler yapılabileceğini doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar.. ben 3 ay boyuncu venofer serum kullandım hergün. ve kan tahlili yaptırdım paratirodim yüksek ve onun yanında tiroglobulin düzeyimde yüksek çıktı. ve ferritin düzeyim 2034 paratirodim 150 çıktı. sonuç nedir bilgi verebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Ferritin düzeyiniz çok yükselmiş, ayrıca paratiroid ve tiroid bezleriniz ile ilgili sorunlarınız olduğu gözüküyor. Venofer kullanmanızı reçeteleyen doktorunuza başvurmanız durumunda, o sizi yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 17. PEKİ FERRİTİN DÜZEYİNİN YÜKSEK OLMASI NEYİ İŞARET EDİYOR PEKİ ??

  YanıtlaSil
 18. venofer sebebiyle aşırı demir aldığınızı işaret ediyor olabilir.

  YanıtlaSil
 19. iyi günler doktor bey,mart ayından beri tedavi görüyorum.feritinim 3deydi 3 aylık tedavi sonrası 5 oldu.dün yaptırdığım kontrolde bu defa feritin 1 çıktı,demirde 40 hemoglobinde 10. mide veya bağırsakda bi ülser kan kaçağı yok,adetlerimde düzenli ama feritin ve demir neden bu kadar düşer sizce? önemli bir sorun olabilirmi? ayrıca kalp hastasıyım,3 kapağımda kaçak var ve ritim bozukluğum var.kazsızlık kalbimi çok fazla zorluyor sıkıntılar çok arttı,hasizlik,çarpıntı,üşüme,göz kararması vb. gibi..doktor yine sadece 3 aylık hap tedavisi başladı dün.ne yapabilirim tavsiyeniz nedir? teşekkür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
 20. Geçmiş olsun. Tedavi altında olduğunuzu belirtmişsiniz. Bu durumda doktorunuzun tavsiyelerini dinleyerek devam etmeniz en akılcı yoldur. Anlaşıldığı kadarıyla kan kaybı nedeniyle demir eksikliğine sebep olabilecek durumlar araştırılmış. O halde ilk akla gelen şey, demir ilaçlarının uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığı. İlaçların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Örneğin aç karnına kullanmak demek; sabah uyandığında aç karnına demir hapını içip, ardından kahvaltı yapmak değildir. Bir süre daha aç kalmak gerekir. Bağırsaklardan emilim bozukluğuna bağlı haplardan faydalanamıyor olabilirsiniz. Bu durumda hap yerine, damardan demir ilacı alınıp alınamayacağını doktorunuza sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 21. osman çakırlı7 Mayıs 2015 07:46

  açlık kan şekeri PH415
  ALT H55
  Ferritin H 800,7
  BU DEĞERLERIN ANLAMI HAKKINDA BILGI VERİRSENİZ SEVINİRİM

  YanıtlaSil
 22. Açlık kan şekeriniz 415 mg/dL çıkmış. Bu çok yüksek bir değer. Muhtemelen Şeker hastası olup, eğer tedavi altındaysanız, kan şekerinizin kontrol altına alınamadığı anlaşılıyor. ALT değeriniz de yüksek ama bu yükseklik hakkında bir yorum yapmak, sadece verdiğiniz bilgilerle, çok zor. ALT değerinin yüksek olmasına sebep olan etmenleri, aşağıda linki bulunan ALT testi yazımızda okuyabilirsiniz. Ferritin test sonucunuz da yüksek. Eğer demir hapı kullanıyorsanız, ara vermenizin zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Tüm bu test sonuçlarınızla birlikte doktorunuza başvurmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.
  https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/alt-alanin-aminotransferaz-testi-nedir.html

  YanıtlaSil
 23. merhaba çocuğum 10 aylık ferritin değeri 4,9 çıktı çok kötü oldum ne yapabilirm.

  YanıtlaSil
 24. Geçmiş olsun. Çocuğunuzun ferritin değeri düşük çıkmış gözüküyor. Muhtemelen demir alımındaki eksiklik sebebiyle demir deposu boşalmış. Yapmanız gereken şey çocuk doktorunuzun önerileri doğrultusunda bebeğinizin beslenmesine dikkat etmektir. Çocuk doktoru meslektaşımız tedavi açısından yapılması gerekenleri size söyleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba Doktor Bey,

  Bebeğim 1 ay 4 günlükken yapılan hormon testinde Ferritin değeri 234,59 çıkmıştır. laboratuar sonucuna göre referans aralığı 8.7 - 71.6 ng/mL olarak belirtilmiş. Bu duruma göre bebeğimde anormal bir durum olabilir mi? Aynı testte Folat ve Vitamin B12 değerleri normal sınırda çıkmıştır.
  Hematoloji test sonuçlarına göre ise aşağıdaki değerler yüksek görünmektedir. RBC 3.2 ref 4.65-5.13M/uL, MVC 90.4 ref 82.0-89.8fL, MHC 31.9 ref 28.0-30.5pg, EOS#0.74 ref 0-0.5K/uL, NEU% 13.7 ref 17.1-51.0% , LYMPH# 9.96 ref 1.7-8.4K/uL , LYMPH% 72.7 ref 22.7-53.9% , BAS# 0.23 ref 0-0.2K/uL , BAS% 1.69 ref 0-0.9%
  Bu verilerden olumsuz bir durum anlaşılabilir mi?

  YanıtlaSil
 26. Unutmadan SMA 1 numara bebek maması kullanıyoruz. Bu mamada fazla miktarda demir olduğunu duymuştum ancak eczaneler önerdiği için kullanıyorum. Ferritin değerinin bu mamadan kaynaklanıyor olma ihtimali söz konusu olabilir mi?

  YanıtlaSil
 27. Sayın Serkan bey,
  Bebeğinizin ferritin sonucu (234.59ng/mL), yaşına göre (1 aylık: 200-600ng/mL) normal gözükmektedir. Bu değerler çocuk hastalıkları alanında önde gelen kitaplardan biri olan "Nelson Textbook of Pediatrics" adlı kitaptan alınmıştır. Testin yapıldığı laboratuvarın rapor üzerinde belirtmiş olduğu referans aralıkta bir sorun olabilir. Bunu lütfen laboratuvara sorunuz. Ayrıca bebekte demir ve demir bağlama kapasitesi gibi testler de yapılarak kan dolaşımında fazla miktarda demir bulunup bulunmadığı belirlenebilir. Kullanmakta olduğunuz mamanın demir içeriğine bakıp, dediğiniz gibi yüksekse, kullanmakta sakınca olup olmadığını da doktorunuza sorabilirsiniz. Bu konuları bebeğinizin doktoru bebeğinizin muayene bulguları ve test sonuçlarının tümünü birden göz önüne alarak rahatlıkla değerlendirebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 28. merhaBA 22 yaşımdayım aşırı yorgunluk hissi baş dönmesi ve kalp çarpıntısı şikayetlerimden dolayı doktora başvurdum kansızlık testi istedi sonuçlarım
  * Demir 178 ug/dL 50 - 170
  Ferritin 9.80 ng/mL 5 - 204
  Folik asit 3.1 ng/mL 3 - 20
  * Vitamin B12 165 pg/mL 187 - 883
  TSH 1.6523 uIU/mL 0.35 - 4.94
  * RBC 3.73 M/uL 3.8 - 5.48
  * HGB 13.1 gr/dL 12 - 16.2
  * HCT 36.4 % 36 - 47.9
  * MCV 97.6 fL 80 - 97
  * MCH 35.0 pg 27 - 32

  Degerlerim normal mi

  YanıtlaSil
 29. Merhaba, kansızlık ihtimalinin değerlendirilmesi amacıyla doktorunuzun istediği tahlil sonuçlarına göre; hemoglobin değerinin 13.1 g/dL olması nedeniyle bize pek de kansızlık düşündürmedi. Gerçi B12 vitamininin düşüklüğü ve folik asit düzeyinin alt sınırda olması dikkat çekici. Bu vitaminlerin eksikliğine bağlı durumlar değerlendirilebilir. Ancak bu testleri isteyen doktorunuzun yapmış olduğu fizik muayene bulguları ile beraber onun tarafından değerlendirilmeniz daha doğru olur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 30. Merabalar Benim oglum 9 ayini yeni doldurdu ve kan testinde Demir fe 302 ferritin 3.4 vitaminb12 133 cikti cocuk doktoru demirin cok yuksek ferritinin ise dusuk ciktigini bu sonucu bir hemotoloji uzmaninin gormesi gerektigini ve ona gore demir ilaci icip icmeyecegine onun karar vermesi gerektigini soyledi ayrica Hgb 9,4 cikti Diger verilerde aynen soyle Demir baglama kapasitesi TIBC 402 Wbc 11,6 Rbc 4,25 Hct 28,9 Mcv 68 Mchc 32,5 Plt 422 Lenfosit% 70,4 Lenfosit# 8,2 Monosit% 11 Monosit# 1,3 Granulosit% 18,6 Granulosit# 2,1 Rdw 13,9 Pct 0,39 Mpv 9,4 Pdw 11,7 Mch 22,1 idrar testide yapildi o normal cikti tum bu degerler ne anlama geliyor biz demir ilacini hic icirmedik suana kadar ama saglik ocaginda hgb 7,4 cikinca bu testleri yaptirdik ve bu test 2 saat onceside demir ilacini aldik icirdik test olundu yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler.

  YanıtlaSil
 31. Demir ilacını ne zaman içirdiğinizi, testlerin hangisini ne zaman yaptırdığınızı doğrusu anlamadık. Şu ana kadar demir ilacı içirmedik demiş olmanıza rağmen, daha sonra demir ilacını içirdik ve testi yaptırdık diye yazmışsınız. Test sonuçları ile birlikte bir çocuk doktoruna başvurmanız yerinde olacaktır. Testlerin ne zaman yapıldığını, demir ilacını ne zaman içirdiğinizi ayrıntılı olarak çocuk doktoruna anlatınız. Çocuğunuzu muayene ederek, test sonuçları ile birlikte en iyi değerlendirecek kişi çocuk doktorudur. Gerekirse o sizi bir hematıoloji uzmanına yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 32. Demir ilacini birkere verdik kani saglik ocaginda dusuk cikinca aldik icirdik ve yine o gun ozel bir hastanede tam kan testi yaptirdik.Yani demir ilacini sadece 1 kez kullandi kullandiktan 2 saat sonrada tam kan testi yapildi bebegin karninin tok olmasi ve 2 saat once bu ilaci kullanmis olmasi saglikli sonuc cikartirmi.Ayrica elinden alamadilar kani ayaktan alabildiler bununda etkisi olurmu sonucta.

  YanıtlaSil
 33. Sorun cozuldu devlet hastanesinde tekrar yaptirdik kan testi ordaki degerlerde sadece kani dusuk gosteriyor ferritin normal gorunuyor ve bu sonuclari bir kac soktora gosterdim malesef her bir cocuk doktoru ayri ayri konustu kimi ilaci kullansin kimisi kullanmasin dedi.Demir yuksek cikmis dedi kimide teste gerek yok dedi, sonuc dogrudur tekrar test yaptir diyende lldu dusununki doktir doktor gezdirdiler bu yalnis sonuc yuzunden.Malesef gunumuz turkiyesinde sozum meclisten disari cok tecrubesiz doktorlar yetisiyor ve bu doktorlar sadece ilac yazmayi biliyor eskiden doktorlar sunu ye sunu yeme eve gidince sunu yap yani dogal yollardan cozumler uretirlerdi suan sadece kesme bicme ve ilac yazma islemi yapiliyor malesef hakaret tarzinda muamele goruyorsun derdini bile anlatamiyorsun cok yazik...

  YanıtlaSil
 34. Sorunun çözülmüş olmasına sevindik. Maalesef eleştirilerinizde haklı olduğunuz yönler çok fazla. Ben bir doktor olarak yaşlılığımda alacağım sağlık hizmetleri açısından kuşkuluyum. Eskiden usta çırak ilişkisiyle yetişen doktorlar, teknolojinin yardımıyla gelişen birçok test olmaksızın, sizin bahsettiğiniz tarzda çalışırdı. Ancak günümüzde ne yazık ki eğitim sistemi, sağlık sistemi ve insanlar değişti. Sağlıklı günler dileriz !

  YanıtlaSil
 35. yaş 69 erkek.,,,ferrittin 7.,,,hb1c 8.2.,,,psa 3.6.,,,,bu değeler normalmidir.,,,hocam teşk

  YanıtlaSil
 36. yaş 69 erkek.,,,ferrittin 7.,,,hb1c 8.2.,,,psa 3.6.,,,,bu değeler normalmidir.,tsh 2.5.,,,trigliserid 248.,,,bun 10.7,,hocam teşk

  YanıtlaSil
 37. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz test sonuçlarına göre şeker hastası olmalısınız. Ayrıca demir eksikliğine bağlı kansızlık olması söz konusu. Prostat açısından bir sorun yok gibi gözükse de, prostat muayene bulguları ve prostata bağlı şikayetinizin olup olmaması gibi etkenlerin değerlendirilebilmesi için bir üroloji hekimine görünmenizde fayda var. Kan yağlarınızın yüksekliği söz konusu ancak diğer testlerinizle birlikte trigliserit değeriniz birlikte değerlendirilmelidir. Bunun için bir dahiliye uzmanının da görüşü alınmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 38. Merhaba, oğlum 9 yaşında HGB 13 Kalsiyum 10- Demir 95- Vitamin b12 330- Ferritin 22 Tahlil sonuçları sizce nasıl? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 39. Merhaba,
  Sonuçlar şimdilik normal gözüküyor. Ancak bu sonuçları çocuğunuzun doktoruna mutlaka gösteriniz. Muayene bulguları ve şikayetlerinize göre en iyi değerlendirmeyi o yapacak, belki önlem olarak takviye yapılmasına karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 40. Hocam Ferritin Normal değer 13-150 iken benimkisi 289 çıktı çok fazla endişe ediyorum tümör vs hastalik mi var diye bazi yerlerde normal deger 15-300 arasi yaziyor kafam iyice karisti gercek normal degerler nedir niye her yerde farkli yaziyor 23 yasindayim erkegim . Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba,
  Bazı testlerin yapılmasında kullanılan yöntem, cihaz ve reaktiflerin farklı özellikler göstermesi nedeniyle testlerin normal değerleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle testin yapıldığı laboratuvar kendi kullandığı yöntem, cihaz ve kite göre sonuç raporuna kendi normal değerini de yazar. Sizin ferritin testini yaptırmış olduğunuz laboratuvarın normal değerlerine göre ferritin test sonucunuz yüksek çıkmış gözükmektedir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Ferritinin yüksek olması ilk olarak demir depolarınızın dolu olduğunu düşündürmektedir. Demir ve Demir Bağlama Kapasitesi testleri ile bir kan sayımı testindeki hemoglobin değerleri ile bu düşünce doğrulanabilir. O testlerin sonuçları değerlendirilerek vücudunuzdaki demir miktarı yorumlanabilir. Ferritin demir deposu olmasının yanında vücutta gelişen akut olaylarda da yükselen bir proteindir. Ani gelişen bir durum ferritinin yükselmesine sebep olmuş olabilir. Yaşınız itibariyle tümör gibi bir durum en son akla gelebilecek bir şeydir. Endişe etmeden sizi muayene ederek, şikayetlerinizi dinleyen ve sizden bu testi isteyen doktora sonuçlarınızı göstermeniz uygun olacaktır. Onun yapacağı değerlendirme en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 42. Alpaslan demir8 Ekim 2015 13:13

  Hocam iyi aksamlar,
  eşim kan testi yaptırıdı,
  Ferritin 153,5 ng/ml
  GGT 239 U/L
  ALP 140 U/L ,

  Bu değerler sınırların üzerinde gözüküyor. Ne yapmamız gerekir. Bu değerlerin yüksek olması ne anlama gelmektedir. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 43. Merhaba,
  Eşinizin GGT testi epey yüksek (239 U/L) çıkmış. Bu test genellikle karaciğer ile ilgili problemlerde yükselir. Eşiniz uzun zamandan beri bir ilaç kullanıyorsa, bu ilacın etkisiyle karaciğer zarar görmüş olabilir. Zararsız olduğu düşünülen bir takım bitkisel ürünler bile buna sebep olabilir. Size tavsiyemiz, test sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizdir. Bir Dahiliye veya gastroenteroloji uzmanına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 44. oğlum 3 aylık hgb 9,78 ferritin 152,5 çıktı lym eos değerleri de H çıktı sizce bu ne olarak yorumlanabilir.folik asit ve b12 değeri de H çıktı.

  YanıtlaSil
 45. Merhaba,
  Lütfen test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. O size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 46. Merhaba
  Bir ay önce ferritin 26.69 ve folik asit 12 iken demir ilacı ve beslenmeme dikkat etmeme rağmen bu ay ferritin 22 ye folik asitin 8 e düştüğünü gördüm nedeni ne olabilir?

  YanıtlaSil
 47. Merhaba,
  Beslenmenize dikkat etmeniz ve verilen ilaçları kullanmanız sonucunda bu değerlerin yükselmesi beklenir. Yükselmemesinin bazı nedenleri olabilir. Bunlardan ilk akla geleni bağırsaklarınızdan bir emilim bozukluğudur. Besinler ve ilaçların bağırsaklardan emilememsi durumunda kanda da yükselmesi beklenemez.
  İkinci akla gelen sebep ilaçlar düzenli olarak alınsa da usulüne uygun olarak alınmadığında da fayda sağlayamaz. Örneğin demir ilaçlarınınaç karnına alınması gerekir. C vitamini emilimlerine yardımcıdır. Eğer ilaç aç karnına alınmadıysa emilim düzeyi oldukça azalır. Aç karnına demek sabah kalkınca aç iken ilacı almak değildir. Sabah aç iken ilacı alıp belirli bir süre daha aç kalmaya devam edilmelidir. Demir ilaçları mide bulantısına sebep olduğu için hastalar sabah aç iken ilacı içip üzerine kahvaltısını yapar. Bu durumda ilaç fayda gösteremez.
  Besinlerdeki demirin emilmesini engelleyen şeylerin de alınmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin çay, demir emilimini engelleyen şeylerin başında gelir. Eğer kişi çay tiryakisi ise, demir içeren besinlerle beslenmeye ne kadar dikkate ederse etsin, fayda görmeyecektir.
  Değerlerin yükselmemesinin başka bir sebebi de kayıp miktarının alınan miktardan fazla olmasıdır. Bu sebeple herhangi bir kayıp olup olmadığının da araştırılması gerekebilir.
  Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 48. Hocam yumurta akı 15 besin paneli 1 de 7 çıktı kanda alerji testinde bunlar ışıgında yorum yapabilirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 49. Merhaba,
  Lütfen sonucunuzu testi isteyen doktorunuza gösteriniz. Sizin durumunuzu en iyi değerlendirecek kişi odur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 50. neslihan elibal14 Ekim 2015 14:47

  Merhaba eşim 22 temmuz 2015 de açık kalp ameliyati oldu aynı zaman da tip 1 diyabet hastası 1 hafta önce tahlil yaptirdik tüm vücudun da cekilme hissettiği için ferritin 25,66 demir 60,08 demir bağlama kapasitesi 296 b12 193,4 çıktı ferritin için ferifer sürüp b12 için benexol ilaçları verildi aynı zamn da plavix ecopirin diltizem ultrox da kullanıyor cekilme nin sebebi ferritin dusuklugu olabilirmi birde kullandığımız ilaçların birbirleri ile etkilesimleri var mı bugün b12 vitaminine tekrar bakıldı ve 338,700 çıktı bu kadar kısa sürede yükselme olurmu şimdiden çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 51. Merhaba,
  Eşinizin ferritin değeri çok düşük değil. Bu sebeple bazı belirtiler ferritine bağlanmamalıdır. Eşinizin halihazırda kendi doktorlarının takibinde olduğu anlaşılıyor. Gereken her şeyi doktorları yapacaktır. Bunun için tedirgin olmasına da gerek yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 52. Merhaba. Benim 1 ay önceki tahlilimde ferritin 2.1, demir(serum) 20, hgb 10.9, hct 34.8 çıktı. 1 ay boyunca günde 2 tablet ferro sanol duodenal kullandım ve ferritin 21.4, demir(serum) 47, hgb 12.5, hct 40.8 çıktı. İlaci gunde 1e indirdi doktorum. Ama benim tek şikayetim saç dokulmesiydi yorgunluk vs. yoktu. Saç dokulmemde hiç azalma olmadı. Yaptırmam gereken başka bir test, tahlil vs. varmı yoksa ferritinin yükselmesini beklemelimiyim ve hangi seviyeye gelmeli ki benim saç dokulmem azalsin yada dursun? Bu arada b12 de 356

  YanıtlaSil
 53. Merhaba,
  Demir eksikliğine bağlı kansızlığınız doktorunuzun yaptığı tedavi ile düzelmeye başlamış. Bazı insanlar kansızlık olsa da buna adapte olduklarından başlangıçta yorgunluk, bitkinlik gibi belirtiler göstermeyebilir. Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Bunun için bir cildiye uzmanına başvurmanız uygun olur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 54. GÜLNUR KARA27 Ekim 2015 03:14

  Merhaba 9. ayına giren oğlumu dün alerji ve kan testi yaptırdım. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? SONUCLAR AŞAGIDAKİ GİBİ

  ferritin 12,64 ng/ml 30-400
  b12 266,7 PG/ML 191-663

  WCB 10,41
  NEU% 34,9
  NEU# 3,64
  LYM % 51,9
  LYM# 5,41
  MONO% 5,6
  MONO# 0,59
  BASO% 0,9
  BASO# 0,09
  EO% 1,7
  EO# 0,17
  RCB 4,38
  HGB 11,2
  HCT 33,7
  MCV 76,9
  MCH 25,5
  MCHC 33,1
  RDW 14,6
  PLT 369
  MPV 5,3
  PCT 0,19
  PDW 39,5

  ALERJİ
  TOTAL IgE 48,5
  YUMURTA BEYAZI 0,858
  İNEK SÜTÜ 1,34

  ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERM

  YanıtlaSil
 55. Merhaba,
  Sonuçlarınız sizden bu tahlilleri isteyen doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 56. Merhaba saç dökülmesi yaşıyorum ve kan tahlilinde feritin test sonucu 45'9 referans degeri 10-120 ng/ml, sedimantasyon 14 referans degeri 0-20 mm/saat acaba yüksek yada düşük mü ?

  YanıtlaSil
 57. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz test sonuçları normal sınırlar içindedir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 58. Saçlarımda Koparak dökülme var neden oluyor acaba :(

  YanıtlaSil
 59. Merhaba,
  Saç dökülmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Öncelikle bir Cildiye Uzmanına gitmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 60. Mehmet Teker28 Ekim 2015 06:20

  İyi günler yaş:42. Ferritin:600. Glikoz:180. Ast ve alt normal. Lökosit:12.5. Crp:10.5
  Biraz enfeksiyon var gibi ferritin yüksekliği??

  YanıtlaSil
 61. Mehmet Teker28 Ekim 2015 06:25

  İlave olarak HgA1c:10
  Demir ve demir bağlama kapasitesi normal değerlerde.
  ferritin değerinde ani iniş çıkışlar olabilirmi? Toksik dozu nedir. Teşekkrler

  YanıtlaSil
 62. total ige 101 den 48 düşmüş fakat süt alerjisi 0,85 den 1,34 de şimdi alerji gecdimi arttımı anlayamadım total ige tam olarak nedir

  YanıtlaSil
 63. Merhaba,
  Ferritin, CRP ve Lökosit değerleriniz yüksek. Ancak bunlardan önemlisi kan şekeriniz ve HbA1c değerleriniz yüksek. Şeker hastası olduğunuzu biliyor musunuz ? Şeker hastası iseniz tedavinizde iyi gitmeyen şeyler var. Kan şekeriniz kontrol altında değil. Bu sebeple, en kısa zamanda bir Dahiliye uzmanına başvurmanızda fayda var. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 64. Merhaba,
  Alerji testini yaptırmanızı isteyen doktor sizin tüm şikayetlerinizi bildiğinden kendi muayene bulguları ile beraber test sonuçlarını en iyi şekilde değerlendirecektir. Lütfen en kısa zamanda doktorunuzla görüşünüz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 65. MERHABA, Geçen sene şubat ayında hemogram düşüklügünden dolayı ferro sanol ve folbiol kullandım mayıs sonuna kadar ayrıca haftada bir hepargrisovim yaptırdım.bu hafta yaptırdıgım yenı test sonucum

  HEMOGLOBN 12.2

  DEMİR 42
  FERRİTİN 119

  KAFAMI KARIŞTIRAN FERRİTİNİN YÜKSEK OLUP DEMİRİN DÜŞÜK OLMASI BENİ BUKONU İLE BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİRİM.

  YanıtlaSil
 66. Merhaba,
  Ferritin düzeyi bazı ani gelişen durumlarda da yükselebilir. Örneğin yakın zamanda geçirilmekte olan bir enfeksiyon ferritinin yüksek çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle ferritin yüksek, demir düşük bulunmuştur. Bir süre sonra testleri tekrar ettirmeniz önerilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 67. Merhaba çinko serum ve vücutta 75 uq/dl çıktı yüksekmi ?

  YanıtlaSil
 68. Merhaba,
  Serum çinko değeriniz normal olduğu gözükmektedir. Ancak testin yapıldığı laboratuvarın referans aralığının ne olduğu önemlidir ve sonuç buna göre değerlendirilmelidir. Lütfen sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 69. Referans degeri 66-110..teşekkürler

  YanıtlaSil
 70. Merhaba,
  Mesajınız eksik gelmiş.

  YanıtlaSil
 71. Merhaba, bugün kan testi yaptırdım ve ferrittin değerim 7 çıktı. Diğer kan değerlerim de düşük çıktı.Doktorum kan hapı verdi. Başka daha ayrıntılı test yaptırmam gerekiyor mu.

  YanıtlaSil
 72. Merhaba,
  Ferritin değerinin düşük çıkması demir depolarının boşaldığının göstergesidir. Diğer kan değerleri de düşük çıktığına göre doktorunuz demir eksikliğine bağlı bir kansızlık olduğunu düşünüp demir ilacı vermiş olmalı. İlacı usulüne uygun olarak kullanırsanız, demir miktarınız yükselecek ve kansızlığınız düzelecektir. İlaçlarınız bittikten bir süre sonra kontrole giderek yeterli iyileşme olup olmadığı test edilebilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 73. Benim hgm11.9 ferritin ise 3.4cikti ne anlama geliyor ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
 74. Merhaba,
  Bu sonuçlar sizde demir eksikliğine bağlı kansızlık olduğunu göstermektedir. Bunun için aile hekiminize veya bir dahiliye uzmanına gitmeniz gerekecektir. O size gerekli tedaviyi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 75. Necmi yildiz (yaş 65)7 Kasım 2015 13:55

  Merhaba; bir haftadır Helicobacter tedavisi görüyorum. Günde. 3 kez 2 antibiyotik ve mide korucuları reçete edildi.tedavi sırasında kan testi yaptirdim. Sonuçlar:DEMİR 25.0, demir bağlama 291, TSH 1.02, FERRİTİN 5.7, B12 225, FOLAT 9.8, H G B 15.2 . Demir ve FERRİTİN düşük goruluyor.Dr.poliklinik günü olmadığından henüz gosteremedim.Sizin de değerlendirmenizi almak istiyorum. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 76. Merhaba,
  Sizin de dediğiniz gibi demir ve ferritin değerleriniz düşük. Bunlarla paralele olarak hemoglobin değerinin de düşük olması beklenirdi. Klinik değerlendirmeyi ve gerekli tedaviyi almak üzere lütfen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 77. merhabalar 8 yaş kız çocuğu demir değeri 73,5 fakat ferritin değeri 20,39 acaba demir şurubuna gerek varmıdır ? Tesekkurler

  YanıtlaSil
 78. Merhaba,
  Çocuğunuzun demir ve ferritin değerleri yaşına göre normal görünse de, kan sayımındaki hemoglobin değerinin de göz önüne alınması gerekir. Bu sebeple şu an için net bir şey söylemek zordur. Çocuğunuzun muayene bulguları ile test sonuçlarını en iyi doktoru değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 79. mrb anneme yapılan kan tahlili sonuçlarına göre vitamin b 12: 476 referans aralığı: 235-845, ferritin : 148.6 referans aralığı 10-120 hgb: 10.4 sedimantasyonu: 60 çıktı hemoglobin de düşme olmasına rağmen ferritinin ve sedimantasyonun yüksek çıkması b 12 değerinin normal değerlerde olması ne anlama gelmektedir. dr ferrum hausmann 2cc iğne ve ferplex fol verdi yüksek ferritin değerinden dolayı ilaçları kullanmalı mı? kansızlıkta çarpıntı meydana gelir mi? sedimantasyonun neden yükselir normal değerlere gelmesi için herhangi bir tedavi gerekli midir? yaşa göre kan değerleri değişir mi?

  YanıtlaSil
 80. Merhaba,
  Doktorunuzun verdiği ilaçlar demir ilaçlarıdır. Ferritin değerinin yüksek olması demir depolarının dolu olduğunu gösterir. Ancak bazı enfeksiyon gibi akut olaylarda ferritin yükselebilir. Hemoglobinin 10.4 olması bir kansızlık olabileceğini gösterse de bunun sebebinin demir eksikliğine bağlı olduğunu ferritin nedeniyle söylemek zor. Sedimentasyon hızı kansızlık durumunda artar ancak sedimentasyonu bazı iltihabi hastalıklar ve enfeksiyonlar da yükseltebilir. kansızlık çarpıntıya da yol açar. Yaşa göre bazı kan değerleri değişebilir. Annenizin serum demir ve demir bağlama kapasitesi tahlilleri yapıldı mı? Daha önceden de kansızlığı var mıydı ? Kansızlık yeni mi ortaya çıktı ? Kansızlığa sebep olan bazı genetik kan hastalıkları ile ilgili hiç araştırma yapıldı mı? Akdeniz anemisi gibi genetik hastalıklarda da kansızlığa rastlanabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 81. temmuz ayında yapılan testlerde demir: 90 demir bağlama kapasitesi: 343 eylül ayında yapılan testlerde demir 78 olarak ölçüldü, ekim ayında yapılan testlerde beta-2 mikroglobulin değeri 2.26, IgG: 1350 IgA: 240 IgM: 73.8 kappa hafif zinciri, serum: 318 lambda hafif zinciri, serum: 193 alfa-1: 3,59 alfa-2: 9.90 beta: 13.73 gamma:19,55 değerleri çıktı, annemin kan tahlillerin de hgb sürekli 10-11 arasında değişiyor, uzun süre bronşit tedavisi gördü, tansiyon ilaçları ile arada kan sulandırıcı aspirin kullanmakta, kalp ve dahiliye dr hgb 11 olduğu zaman yaşına bağlı olarak normal dedi(yaş 76) fakat sedimantasyonu ile ilgili bilgilendirme yapmadılar. kullandığı ilaçlara bağlı olarak değerlerinde düşme yaşanabilir mi ya da ilaçlar ne kadar etkili? verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 82. Merhaba,
  Yapılan tahliller ve uygulanan tedaviler gösteriyor ki anneniz doktorlar tarafından yakın takip altında. İlaçların etkili olup olmadığı şikayetlerinin devam edip etmediğine göre değerlendirilebilir. Tansiyonu normal sınırlarda ise tansiyon ilacı işe yarıyordur. Bronşit tedavisinden sonra muhtemelen iyileşmiştir. Bunlar ilaçların işe yaradığının göstergesidir. Sedimentasyon adlı test ise birçok faktörden etkilenebilen bir tahlildir. İleri yaş ve kansızlık da bu etkenlerden biridir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 83. Doktor bey mrb bnm problemin feritin 7.2iken 6ay tedavi sureci sonunda 35e yükseldi 2ay ilaclarimi kullanmadim ara verdim tekrar 15e düşmüş ne yapmam gerekiyor... Bu arada hemogram 12.4

  YanıtlaSil
 84. Geçmiş olsun,
  Demir kullanımının faydası görülmüş. Ancak kısa sürede neden tekrar düştüğünün araştırılması uygun olur. Eğer vücutta fark edilmeyen küçük bir kanama varsa, bunun önlenmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 85. merhaba.benim kan tahlili sonucu serbest T4=0,85 ref:0,61-1,48 tsh=4,11 ref:0,34-5,60 demir=25 ref:47-169 ug/dl ferritin=13,9 ref:11-306 ng/ml demir bağlama=338 ref:155-300 hgb=12,41 ref=12,9-18,1 sorum şu:uzun süredir saç dökülmesi problemi yaşıyorum.halsizlik,başdönmesi şikayetlerim oluyor.düzenli olarak bir demir takviyesi almadım.beslenmem çok iyi değil.ve doktor tiroid seviyen 2 olması gerekir dedi ve 75 mg.eutyrox kullandım.sorum şu saç dökülmesi problemi ve diğer şikayetler demir eksikliğinden mi kaynaklanıyor.demir takviyesi almalı mıyım?teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 86. Merhaba,
  Kansızlığınızın tedavisini yaptırmanız önemlidir. Hücrelere oksijen taşınmasının yanında Demir vücutta birçok enzimatik olayda görev alan bir elementtir. Bu sebeple eksikliği giderilmelidir. Muhtemelen şikayetleriniz azalacaktır. Eğer geçmezse başka nedenler araştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 87. SLM 36 yaşındayım kan testimde glukoz açlık serumu 113.
  BUN SERUM 5,4
  WBC TAM KAN 10,64
  PLT TAM KAN 415 bu yazdığım değerlerde yıldız işareti var diğer değerlerde yok.sanırım bu yıldız işareti olanlarda biraz sorunmu var. nedir acaba sonuçlar hocam tşkr şimdiden kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 88. Merhaba,
  Yazdığınız tüm test sonuçları sınır değerlere yakın çıkmış. Örneğin açlık kan şekeri 113 mg/dL. Bu sonuç 8-10 saatlik açlıktan sonra ise, bozulmuş açlık glukozu anlamına gelir ve birkaç yıl sonra şeker hastalığına yakalanacağınız anlamına gelebilir. Ancak belirtilen süre aç kalmadan alınan kan örneğinde yapıldıysa, kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Yani gerçekten bu kadar süre aç kalmanız önemlidir. WBC biraz yüksek çıkmış. Bu sonuç ise bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Tüm bu testlerin sonuçlarının değerlendirilmesi, tahlilleri isteyen doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü sizin şikayetlerinizi bilen ve sizi muayene eden kişi odur. Bizim sadece bu test sonuçlarına göre yorum yapmamız pek de uygun değildir. Lütfen sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. En iyi değerlendirme onun tarafından yapılan değerlendirmedir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 89. 21 AYLIK 13 KILO OGLUMUN FERRITIN DEGERI 5 CIKTI. DOKTOR FERIFER VERDI BIR AY KULLANICAZ FAKAT RECETESINDE 6 YAŞ ÖNCESI COCUKLARDA BIR BUCUK OLCEK ANI ÖLÜMLERE YOL AÇAR YAZIYOR BU YAZI KORKUTTU BENI SIZ NE DUSUNUSYORSUNUZ BU ÖLÇEK HAKKINDA.

  YanıtlaSil
 90. Merhaba,
  İlacın prospektüsünde gördüğünüz bu ibareyi doktorunuza sormakta fayda vardır. geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 91. Merhaba benim feritinime 151 cikti normalı 150 sonuç nedir

  YanıtlaSil
 92. Merhaba,
  Ferritin sonucuna göre demir depolarınız doludur. Eğer demir ilacı kullanıyorsanız bir süre ara vermenizde fayda vardır. Sonucunuzu testi isteyen doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 93. Merhaba, 3 ay önce yaptırdığım teslerde Ferritin seviyem 3 görünüyor. Şu ara çarpıntı ve baş dönmem daha da arttı 5 gündür yoğun yaşıyorum bunları Ferritinle mi alakalıdır? Önceden demir eksikliği icin 3 ay süre ile ferifer kaşık kullandirmisti bir doktor Bu durumda bu ferritin için de ferifer kullanabiliyor muyum evde hala biraz var bu ilaca tekrar başlasam ferritin de yükselmis olur mu? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 94. Merhaba,
  Üç ay önce yapılan ferritin testine göre demir deponuz boşalmış gözüküyor. Bununla ilgili herhangi bir tedavi aldınız mı? Bahsettiğiniz baş dönmesi, çarpıntı gibi şikayetler demir eksikliğine bağlı kansızlığa bağlı olabileceği gibi farklı sebepler bağlı da olabilir. Bu sebeple doktorunuza görünmenizde fayda var. Üç ay önce yapılan tahlilin sonucuna göre bugün birşeyler yapmak ve söylemek zor. En azından ferritin düzeyinizin tekrar ölçülmesi, şikayetlerin gerçekten demir eksikliğine bağlı olduğunun belirlenmesi gerekir. Basit bir kan sayımı ile de hemoglobin miktarı belirlenebilir. Tedavide ne yapılması gerektiği bu testlerin sonucuna göre tespit edilir. Bunu yapacak kişi de doktorunuzdur. Çünkü o sizin şikayetlerinizi dinledikten sonra sizi muayene edecek ve demir eksikliğine bağlı kansızlık belirtilerinin olup olmadığını görecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 95. Mrb hocam benim oğlum 19 aylık ve 11 kilo 400 gr. Boyu ise 85 cm sizce normal.mi Hemoglobin değeri 12.1 ferritin 11.54 doktoru normal olduğunu söyledi ama tahlil kagıtlarında düşük görünüyor sizce nasıl tsk ediyorum

  YanıtlaSil
 96. merhaba ; yorgunluk,halsizlik,carpıntı şikayetlerim var.dilimde aşiri çatlaklar mevcut.doktora gittim.
  yaptırdığım labovatuar testlerim şunlardır.
  hgb:14.2
  glukoz:72
  ast:21
  alt:16
  ggt:20
  trigilserit:141
  ldh:195
  demir:320
  demir baglama:194
  ferritin:5.1

  sizce benim ne gibi bir hastalığım vardır ?

  YanıtlaSil
 97. Merhaba,
  Ferritin değerinizin düşüklüğüne rağmen demir ve demir bağlama kapasitesi test sonuçlarının yüksekliğini değerlendirmek üzere bir dahiliye uzmanına görünmenizde fayda vardır. Sizi muayene ederek şikayetleriniz doğrultusunda test sonuçlarınızı onun yorumlaması daha uygundur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 98. merhaba ben 28 yasınayım sağ kaburga altında bıçak batması gibi agrıyla dahiliye dr gittim kan tahlilleri verdi mpv:5,49 düşük ba=0,1 ba%: 1.21 yüksek çıktı bu sonuçlardan ne cıkarabiliriz sigara kullanıyorum tüm agrı kesiçiler ve bazı besinler ben anjio ödem tarzıda alerji yapıyo bazende tansiyonum cıkıyor bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  YanıtlaSil
 99. Merhaba,
  Bu sonuçlara bakarak birşey çıkarmak pek de kolay değil. Test sonuçlarınız ve şikayetlerinizle beraber tüm tıbbi geçmişinizle beraber bir doktor tarafından incelenmesi gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 100. Merhaba,
  Sorunuzun muhatabı çocuğunuzu muayene ederek şikayetleriniz doğrultusunda bazı tetkikler isteyen ve durumu değerlendiren doktorunuzdur. Çocuğunuzun boy, kilo oranının yaşıyla uygun olup olmadığını da çocuk doktorunuz belirler. Tahlil sonuç raporunda düşük yazdığı halde doktorunuzun neden normal dediğini bilemeyiz. Bu durumda değerlendirme yapmak da uygun olmaz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 101. Bir ay önce tahil yaptırdığımda demirim 5.1 çıktı çarpıntı baş ağrısı huzursuz uyuyamama şikayetleriyle gitmiştim ferro sanol duodenal hapını verdi bir aydır kullanıyorum uku problemim azaldı baş ağrım bitti ama çarpıntılarım devam ediyor. özellikle adet döneminden sonra çarpıntımın arttığını fark ettim.Bir ayda demir bağlama kapasitesi normal olan bir insanda demir değerini bu hap kaça çıkarır ortalama ?

  YanıtlaSil
 102. Merhaba,
  Demir ilacı kullanmaya başladıktan sonra şikayetlerinizin azalması ilacın işe yaradığını göstermektedir. Ancak demir depolarının dolması, kandaki demirin normale dönmesi zaman alacaktır. Üstelik her adet döneminde kaybedilen demir de hesaba katıldığında, normale dönüş uzun sürecektir. Kandaki demirin normale dönmesi birçok faktöre bağlıdır. İlacın emilim düzeyi bunu etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca ilaç ile yerine konsa da her ay yeniden kayıp olmaktadır. Bu sebeple belirli bir zaman vermek zordur. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 103. SAADET ÖZTÜRK21 Ocak 2016 05:15

  mrb benim iki yaŞINDAKİ OĞLUM KAN DEĞERLERİ DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN FERİFER KAŞIK KULLANIYORUZ.BİRDE ZİNCO ŞURUP İÇİYOR DEGERLERİ HGB 11.2 DEMİR 5O FERİTİN 60.69 VİTAMİN B12 483 VİTAMİN D 45.4 SİZE SORUM BU SONUÇLARA GÖRE UYGULADIĞIMIZ TEDAVİ DOĞRUMU TEŞŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 104. merhaba 30 yaşındayım burun kanamasıyla doktora gittim ve kan testi istedi DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 444 MCH 24,6 FERRRİTİN 4,32 çıktı ve aksi gibi bu gün doktorumun cenazesi varmış ve gösteremedim rica etsem bana yardımcı olurmusunuz. şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 105. Merhaba,
  Test sonuçlarına göre sizde demir eksikliğine bağlı kansızlık olduğu görülüyor. Gerekli tedavi ve tavsiyelerini almak için test sonuçlarınızla birlikte doktorunuza gidiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 106. Merhaba,
  Bu test sonuçlarının tedavi öncesi değerler mi, tedavi esnasındaki değerler mi olduğunu belirtmemişsiniz. Düşük sayılabilecek tek değer hemoglobin değeri. Umarız tedaviyi doktorunuz belirlemiştir. Tedavinin sonuçları ile ilgili doktorunuz ile görüşmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 107. Ferittin 19,59 düşükmü acaba?

  YanıtlaSil
 108. Merhaba,
  Bu testi yaptırdığınız laboratuvarın belirtmiş olduğu referans aralıklarına göre değerlendirme yapmak gerekir. Bizim sitemizde yazdığımız referans aralıklarına göre değerlendirme yapacak olursak kadınlarda bu değer referans aralık sınırları içinde kalsa da düşük sayılabilir. Bu yüzden aile hekiminize başvurmanızı veya bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 109. Merhaba ben 24yaşında evli bir bayanım 3yıl önce böbrek nakli oldum bu aralar çok yoruluyorum oturduğum yerde bile merdiven çıkamıyorum elim kolum kesiliyor çarpıntım baş Ağrı'm oluyor kendimi iyi hissetmiyorum adet dönemindeyim ve daha da yorgunluk bitkinlik halsizlik oluyor hemoglobin 8.6 ferritin 22 değerinde sizce Nasıl ne yapılmalı..Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 110. Merhaba,
  Şikayetlerinizin sebebi kansızlığa bağlanabilir. Bu sonunuzu size böbrek nakli yapan ve muhtemelen belirli aralıklarla kontrola gittiğiniz nakil ekibi veya onlarla ortak çalışan nefrologlara danışınız. Onların önereceği şekilde redavinizi olunuz. Böbrek nakli ciddi bir durum olduğu için sizi takip eden doktorlar tedavinizi düzenlemelidir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 111. Merhaba,
  Babamın, test sonuçlarına göre MON% 11,6 çıkmıştır. Dedemi lösemiden kaybettik. Babamın değerlerinde bir sıkıntı var mı. Varsa ne yapmalıyız. Saygılar...

  YanıtlaSil
 112. Merhaba,
  Bir tek monosit değerine göre bir şey söylemek zor. Yaptırdığınız tüm testlerin sonuçları ile doktorunuza başvurunuz. O gerekli değerlendirmeleri yaparak gerekirse sizi bir hematoloji uzmanına yönlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 113. Sayın hocam ,
  Halsizlik,yorgunluk, dudak çatlaması, gibi şikayetlerim var. tahlillerimin sonucuna göre bu ne olabilir ? Demir eksikliğim varmı ? yorumlarsanız sevinirim Teşekkürler.

  Ferritin 28,95 (Referans : 13-150 ng/ml)
  Tsh 3.62 (Referans : 0,27 - 4,20 mikolU/ml)
  Vitamin B12 302,8 (Referans değeri : 197-771 pg/ml)

  YanıtlaSil
 114. Sayın hocam , 47 yaşında bir bayanım.
  Halsizlik,yorgunluk, dudak çatlaması, gibi şikayetlerim var. tahlillerimin sonucuna göre bu ne olabilir ? Demir eksikliğim varmı ? yorumlarsanız sevinirim Teşekkürler.
  Ferritin 28,95 (Referans : 13-150 ng/ml)
  Tsh 3.62 (Referans : 0,27 – 4,20 mikolU/ml)
  Vitamin B12 302,8 (Referans değeri : 197-771 pg/ml)

  YanıtlaSil
 115. Merhaba,
  Demir deponuz boşalmaya yüz tutmuş. Bu sebeple demir eksikliğine bağlı kansızlık meydana gelecektir. Buna bağlı olarak halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Doktorunuza başvurursanız gerekli tedaviyi verecektir. Ancak bu gibi şikayetlerin başka sebepleri olabilir. Doktorunuz bunların ortaya çıkarılmasında yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 116. Hocam merhabalar ben 18 yaşında bir bayanım. geceleri sık sık idrara çıkma nedeniyle doktora gittim. bana kan testi yaptılar. Ferritinim 5.8-274 referans aralığında 3.40 çıktı. Demirim 60-180 aralığında 29 çıktı. demir bağlama kapasitemde 155-355 aralığında 408 çıktı. Hgb de 12-16 aralığında 11.9 çıktı. Bu sonuçlara göre bende demorneksikligine bağlı kansızlık var mıdır hocam

  YanıtlaSil
 117. Merhaba,
  Evet sizde demir eksikliğine bağlı kansızlık bulunmaktadır. Bu test sonuçlarını doktorunuza gösterdiğinde size gerekli ilaçları yazacaktır. Bu ilaçları düzenli ve uygun kullanırsanız demir deponuz dolacak ve kanda demir düzeyiniz yükselecektir. Ancak şikayetiniz idrar yolları ile ilgili olduğu için acaba idrar tahlili yapılmadı mı? Ya da sonucu normal mi çıktı? Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 118. hocam idrar tahlilim temiz çıktı. fakat regl tarihim bittikten bir gün sonra gittiğim icin tahlil sonucunda hemoglobin degeri negatif olmasi gerekirken sonuçta 1 yazıyor. degerlerimin düşük çıkmasında regl tarihine yakin olmasi neden olabilir mi bide ben yaklasik 3 hafta önce kan bağışı yapmıştım. bu yüzden demir degerlerim düşmüş olabilir mi?

  YanıtlaSil
 119. Merhaba,
  Kan kayıpları demir eksikliğine bağlı kansızlığın en önemli sebeplerindendir. Bu durumda hem yapılan kan bağışı hem de regl olmanız nedeniyle vücut önemli miktarda kan kaybetmiş oluyor. Mevcut durumda kansızlık bulunduğuna göre bundan sonra yapılması gereken şey eksilen demiri de yerine koyarak kansızlığı düzeltmektir. Doktorunuz gereken tedaviyi uygulayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 120. iyi günler hocam;
  20 aylık çocuğumda doktor ferretin değeri 2,9 ng/ml çıktı ne gibi tedavi yapmamız lazım ?

  YanıtlaSil
 121. Merhaba,
  Çocuğunuzun demir deposu boşalmış gözüküyor. Bunun tedavisini doktorunuz planlayacak ve yapacaktır. Onun tavsiyelerine uyunuz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 122. Hocam merhaba,
  32 haftalık ikiz hamileyim. Kansızlık nedeni ile 3 aydır feramat kullandım.
  En Son yaptığım kan testinde
  demir:195mg/dl(referans 35-150)
  Demir bağlama 315 mg/dl(70-390)
  Ferritin:6.69ng/ml(5-148)
  Folik asit:22.7ng/ml(3-17)
  Eritrosit:normositer normokrom
  Bı değerler neyi ifade ediyor? Ayak yanması şikayetim var bu değerlerle alakalı olabilirmi?
  Ayak yanması şikayetimi kadın doğum doktoruna söylediğimde ilk defa böyle birşey duyduğunu söyledi.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim, Saygılarımla, elif,

  YanıtlaSil
 123. Merhaba,
  Yazmış olduğunuz test sonuçlarına göre kansızlık düzelmiş. İlaçlara devam edip etmemeniz gerektiğini doktorunuza danışınız. Ayaklardaki yanma belki ikizler nedeniyle artan vücut ağırlığına bağlı olabilir. Ayaklardaki kan dolaşımının normal olup olmadığı kontrol edilebilir. Sağlıklı hamilelikler dileriz.

  YanıtlaSil
 124. TETKİK ADI SONUÇ ESKİ SONUÇLAR
  1.Sonuç - 2.Sonuç
  NORMAL
  DEĞERLER BİRİM
  Biyokimya İstem Trh :
  Barkod Trh :
  19.2.2016 11:26:00
  19.2.2016 11:28:31

  Num. Alma :
  Num. Kabul :
  19.2.2016 11:41:25
  19.2.2016 12:12:40 Onay Tar : 19.2.2016 15:32:29

  Demir (Serum) 121 121 (09/09/2015) 33 - 193 ug/dl
  UIBC (Serum) 226 295 (09/09/2015) 135 - 392 ug/dl


  Hematoloji İstem Trh :


  WBC (Kan) 8,74 7,6 (09/09/2015) 4,0 - 10,0 10^3/mL
  NEUT# (Kan) 4,93 1.4 - 6.5 10^3/mL
  LYM# (Kan) 3,22 2,9 (09/09/2015) 1.2 - 3.5 10^3/mL
  MONO# (Kan) 0,39 0,7 (09/09/2015) 0.1 - 0.6 10^3/mL
  EOS# (Kan) 0,16 0 - 0.7 10^3/mL
  BASO# (Kan) 0,04 0.0 - 0.1 10^3/mL
  NEUT% (Kan) 56,4 42 - 75.2 %
  LYM% (Kan) 36,8 37,9 (09/09/2015) 20 - 48 %
  MONO% (Kan) 4,4 9,3 (09/09/2015) 1.7 - 9.3 %
  EOS% (Kan) 1,9 0 - 3 %
  BASO% (Kan) 0,5 0 - 3 %
  RBC (Kan) 5,16 5,16 (09/09/2015) 3.5 - 5.5 10^6/mL
  HGB (Kan) 14,6 13,9 (09/09/2015) 11,0 - 16,0 g/dL
  HCT (Kan) 44,9 41,5 (09/09/2015) 37,0 - 54,0 %
  MCV (Kan) 87,1 80,4 (09/09/2015) 75 - 100 fL
  MCH (Kan) 28,3 27 (09/09/2015) 26 - 34 pg
  MCHC (Kan) 32,5 33,5 (09/09/2015) 31 - 38 g/dL
  PLT (Kan) 390 334 (09/09/2015) 100 - 400 10^3/mL
  PCT (Kan) 3,72 0,29 (09/09/2015) 0.01 - 9.99 %
  MPV (Kan) 9,5 8,8 (09/09/2015) 7.6 - 10.8 fL
  PDW (Kan) 15,8 11,3 (09/09/2015) 0.1 - 99.9 fL
  RDW-CV (Kan) 12,9 11,0 - 16,0 %
  RDW-SD (Kan) 39,5 35,0 - 56,0 fL
  P-LCC (Kan) 88 30 - 90 %
  P-LCR (Kan) 22,5 11,0 - 45,0 %


  :

  Vitamin B12 (Serum) 342 227 (09/09/2015) 191 - 663 pg/mL
  Folat (Serum) 9,91 4,6 - 18,7 ng/mL
  Ferritin (Serum) 54 31 (09/09/2015) 13 - 150 ng/mL
  [H] Yüksek, [L] Düşük, [R] Riskli, [NE] Eşit Değil

  Cinsiyet / Yaş : Kadın / 29 Yıl


  LABORATUVAR TETKİK SONUÇLARI
  Page 2
  TETKİK ADI SONUÇ ESKİ SONUÇLAR
  1.Sonuç - 2.Sonuç
  NORMAL

  YanıtlaSil
 125. senem hocam tahlil sonuclarımın ne ifa de ettiğini öğrene bilirmiyim25 Şubat 2016 04:15

  cildiye de tam kan tahlili yaptırdım DR. göster me imkanım olmadı mümkünse siz bir açıklık getirir misiniz teşekkür ettim

  YanıtlaSil
 126. Merhaba,
  Sonuçlarınız normal gözüküyor. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 127. Merhabalar...
  Bugün ferritin sonucumu sonucumu doktorum olmadığı için gösteremedim ve merak ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
  Serbest T4 1.30 ng/dL
  TSH 6.03 ulU/mL
  Ferritin 8.24 ng/ml

  YanıtlaSil
 128. Merhaba,
  Ferritin sonucunuz düşük çıkmıştır. Ferritin seviyesini yükseltmek için tedavi olmanız gerekir. Doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 129. Merhaba,
  Yaşım 17 uykusuzluk ve halsizlikten dolayı kan tahlili yaptırdım ve ferritin değeri 11 gibi çıktı. Hastahanedeki doktor demir hapı kullanmamı istedi.
  Aile hekimine yazdırmaya gittiğimdeyse ilaca gerek olmadığını söyledi ama yine de yazdı. İki farklı düşünce arasında ben ne düşünmeliyim?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 130. Merhaba,
  Ferritin değeri vücuttaki demir deposunu gösterir. Demir deposu boşaldıktan sonra hemoglobin üretimi azalır ve demir eksikliğine bağlı kansızlık tablosu ortaya çıkar. Belki henüz kansızlık tablosu ortaya çıkmadığı için aile hekiminiz demir kullanmanıza gerek olmadığını düşünmüş olabilir. Bizce de ferritin düzeyi düşükse hastanedeki doktorunuzun dediği gibi demir ilacı kullanmak gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 131. Merhaba 1 ay once test yaptirdigimda demir 52 demir baglama 357 ferritin 5.7 hidroksi vit d 23.87 doktorum surup olan demir ilacindan verdi 2 kuutu kullandim bugun tekrar test uaptirdim sonuclarim dusmus demir 19 demir baglama 347 ferritin 5.4 vit d19 ilac kullandigim halde dusmesinin nedeni nedir ?

  YanıtlaSil
 132. Merhaba,
  Kullanmış olduğunuz ilacın demir düzeyini yükseltememesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan biri bağırsaklardan emilim bozukluğu olabilir. Demir ilaçlarının kullanımında bazı kurallara uymak gerekir. İlaç aç karnına içilmelidir. İlacı içtikten sonra bir süre daha aç kalınmalıdır. İlaç ile birlikte ilacın emilimini artırmak için C vitamini de kullanılabilir. Bu kurallara dikkat edilmezse kullanılan ilaç işe yaramayabilir. Başka bir sebep ise demirin azalmasına sebep olan bir kan kaybı olabilir. Bu kan kaybı bağırsaklardan olabileceği gibi aşırı kanamalı adet dönemlerinden de olabilir. Bağırsaklardan olabilecek kan kayıpları fark edilemeyebilir. Bu ve bunun gibi durumlar araştırılarak sebep ortaya çıkarılabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 133. Merhaba hocam bir sorum olacaktı zamanınızı aldığım için şimdideden özür dilerim ve teşekkür ederim.
  22 Ocak kan sayım testi yaptırdım HGB 13,3 Ferritin ise 5,2 çıktı doktorum kan değerin iyi ferritinin düşük şuan ilaç kullanmayalım pekmez ve kuru üzüm yememi söyledi 1 ay sonra tekrar ölçelim dediklerinin uyguladım hatta kayısı incie ceviz bunları da tükettim yanın da bir mandalin ile dün tekrar kan testi yaptırdım 12,09 Ferritin ise 4,5 çıktı doktorum ferro sanol duodenal adında ilaç verdi yediklerime dikkat etmeme rağmen ferritinin ve kan değerinin önceki ne göre düşmesi kafama takıldı acaba bir hastalığım mı var çok korkuyorum

  YanıtlaSil
 134. Merhaba,
  Besinler yoluyla aldığınız demir vücudunuzun ihtiyacı için yeterli olmamış olabilir. Bu esnada adet kanamanız da olduysa, vücudunuzun demir kaybı artmış olabilir. Verilen demir ilaçlarını kullandıktan sonra da artış olmazsa o zaman bunun sebebinin araştırılması gerekebilir. Doktorunuz ilaçlar bittikten sonra ölçümü tekrarlayıp sonucu değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 135. Merhaba,
  6 ay önce yaptırdığım kan testinde Ferritin 3 ng/ml, Demir (serum) 16 μg/dl, Doymamış Demir bağlama kap. 430.61 μg/dl idi. Doktor "bir sorun yok" demişti. Ancak işyeri hekimim bu kan değeri ile ayakta bile durmama şaşırdığını söyledi. 6 aydır Maltofer Oral Solüsyon kullanıyorum. Dün yaptırdığım kan tahlilinde Demir 52 μg/dl, Demir bağlama kapasitesi 448 μg/dl, Doymamis Demir Baglama kapasitesi 396 μg/dl çıktı. Ferritin sonucu yer almadığından kansızlığım devam ediyor mu bilmiyorum. Çok kafama takıyorum, cevap verirseniz çok sevinirim..
  Bir de önceki testimde olup şimdiki testimde Ferritin sonucu çıkmamasını, özel olarak bu testi istemediğime mi bağlamalıyım? Yani, ferritin testini ayrı mı yaptırmalıyım? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 136. Merhaba,
  Test istemleri yapılırken Ferritin testi istenmediği için yapılmamıştır. Nasıl ki demir, doymamış Demir bağlama kapa sitesi testleri istendiyse, bunların yanında ferritin de istenmeliydi. İş yeri hekiminiz haklı. Muhtemelen o dönemde halsizlik, yorgunluk, göz kararması gibi şikayetleriniz vardır. Artık bunlar oldukça azalmış olmalı. Bir kan sayımı da yaptırabilirseniz oradaki hemoglobin değerine göre kansızlığın devam edip etmediği ortaya çıkacaktır. Demir değeri yükselmiş olsa da demir deposu eğer dolmadıysa kısa bir süre sonra yine aynı şikayetleriniz olacak ve demir düzeyiniz düşecektir. Yaptıracağınız ferritin testiniz de normal sınırlar içinde çıkarsa sorun tamamen ortadan kalkmış demektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 137. Merhaba hocam,
  2 gün önce 10 aylık oğlumu genel kontrol amacıyla doktora götürdük. Oğlum demir damlasını hiç kullanamadı hep çıkardı ve aile sağlığı merkezi de bunu sorun etmemişti. Gittiğimiz doktora ilk defa gittiğimiz için demir eksikliği olabilir diye kan tahlili yaptırdı.Doktor değerlerin normal olduğunu kansızlık olmadığını fakat demir deposu boşaldığı için bir ölçek demir eksikliği tedavisinde kullanılan şurup yazdı. prospektüste 1 yaşına kadar 2,5 ml kullanılır yazıyor 1 ölçek şurup çok olmuyor mu? demirin fazlası da zararlı değil midir? içmekte zorlanıyor çocuğum çıkardıkça tekrar verecek miyim bilemedim? değerler aşağıdaki gibi çıktı. Şimdiden TEŞEKKÜRLER...
  DEMİR 93.13 mmol/L 27-138
  DEMİR BAĞLAMA 325.90 ug/dL 100-400
  Ferritin 7.90 ng/mL 30-400
  WBC 8.9 10 ³/uL 5.98-13.51
  RBC 5.10 10^6/uL 4.03-5.07
  HGB 12.5 g/dl 10.1-12.5

  YanıtlaSil
 138. Merhaba,
  Doktorunuzun dediği gibi, Çocuğunuzun demir deposu boşalmış. Bir süre sonra demir eksikliğine bağlı kansızlık tablosunun ortaya çıkmaması için demir şurubu kullanmalıdır. Doktorunuz bu işin uzmanı olduğu için onun önerdiği dozda şurup kullanılmalıdır. Demirin fazlası da zararlıdır ancak şu anda demir deposu boştur ve doldurulması gerekmektedir. Muhtemelen doktorunuz bir süre sonra çocuğunuzu tekrar kontrol edecek ve düzelme olup olmamasına göre dozu ayarlayacaktır. Zaten sizin de yazdığınız gibi oğlunuz verdiğiniz dozun çoğunu çıkarmaktadır. Bu durumda da verilen demir emilememektedir. Çocuğunuzun ilacı çıkarmaması için sevdiği bir şeyle birlikte verebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 139. MERHABA
  KAN TESTİ YAPTIRDIM OĞLUM İÇİN 1 BUÇUK YAŞINDA SAÇINDA BEYAZLAMALAR VARDI.
  KAN SONUCUNDA FERİTİN DEĞERİ YÜKSEK 200 ML , HEMOGRAM "NE%" DEĞERİ DÜŞÜK 22% , LYM% YÜKSEK 70.30% , LYM# YÜKSEK 9.22K/UL , RBC DÜŞÜK 4.21M/UL YARDIMCI OLURMUSUNUZ DOKTORUMUZA YARIN GÖRÜNECEK FAKAT BİZ MERAK ETTİK. ÖNEMLİ İSE BUGÜN GÖTÜRECEĞİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

  YanıtlaSil
 140. Merhaba,
  Bu test sonuçlarının muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesi gerekir. Bunu da doktorunuz yapacaktır. Ayrıca muhtemelen yazdığınız test sonuçları dışında da testler yapılmış olmalıdır. Bu testler normal çıksa da değerlendirme yapmak için gerekli olurlar. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 141. Merhabalar kolaylıklar diliyorum. Sonuçlarım aşağıda değerlendirebilir misiniz? Doktor ferritinim 27 çıkmasına rağmen bu hormonun demir ihtiyacı olmadığı için düştüğünü söyledi. Anlam veremedim. Bir öncekinde 34 iken ilaç kullandığım halde neden 27 ye düştü? Bunun yanında serum demirim 179 (59-158) çıktı. Eğer beni ferritinle ilgili tam olarak aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar sonuçlarım aşağıda.
  WBC 7.7 K/µ 3.0 - 12.0
  NE% 65.7 % 35 - 80
  NE# 5.1 K/µ 1.1 - 9.6
  LYM% 26.1 % 15 - 50
  LYM# 2 K/µ 0.5 - 6.0
  MONO% 7.2 % 2 - 12
  MONO# 0.6 K/µ 0.1 - 1.4
  EOS% 0.7 % 0 - 6
  EOS# 0.1 K/µ 0 - 0.4
  BASO% 0.3 % 0 - 2
  BASO# 0 K/µ 0.0 - 0.3
  RBC 5.5 M/uL 3.2 - 6.0
  HGB 16.4 g/dL 10 - 18
  HCT 48.7 % 30 - 55
  MCV 88.8 fL 78 - 105
  MCH 29.9 pg 25 - 33
  MCHC 33.7 g/dL 30 - 36
  RDW 13.2 % 9 - 18
  PLT 178 K/µ 150 - 500
  MPV 9.9 fL 0 - 15
  Demir (serum) ▲179 ug/dL 59 - 158
  Demir bağlama kapasitesi 208 ug/dL 155 - 355
  Ferritin 27.9 ng/mL 23.9 - 336.2
  Folat 16.4 mg/dL 3.1 - 19.9

  YanıtlaSil
 142. Merhaba,
  Yaşınız, sigara kullanıp kullanmadığınız veya yüksek bir yerde yaşayıp yaşamadığınızı bilemiyoruz. Bu sebeple kan tahlilinizde yüksek çıkan hemoglobin değeri hakkında bir değerlendirme yapmakta zorlanıyoruz. Ayrıca herhangi bir hastalığınız olup olmadığını da bilmediğimiz için doğru bir değerlendirme de yapamayabilir. Size önerimiz bir hematoloji uzmanına görünmenizdir. Böylece yüksek hemoglobin ve demir düzeyinize karşın düşen ferritin düzeyiniz hakkında değerlendirme yapılabilir. Hatta basit bir periferik yayma testi ile bile bazı ipuçları ortaya çıkabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 143. Merhabalar kolaylıklar diliyorum. Ferritinle ilgili herhangi bir bilgi vermediniz? Yaşım 28 sigara içiyorum ve yüksek bir yerde yaşamıyorum. İstanbulda deniz kenarındayım. Doktor ferritinim 27 çıkmasına rağmen bu hormonun demir ihtiyacı olmadığı için düştüğünü söyledi. Anlam veremedim. Bir öncekinde 34 iken ilaç kullandığım halde neden 27 ye düştü? Bunun yanında serum demirim 179 (59-158) çıktı. Eğer beni ferritinle ilgili tam olarak aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar sonuçlarım aşağıda.
  WBC 7.7 K/µ 3.0 – 12.0
  NE% 65.7 % 35 – 80
  NE# 5.1 K/µ 1.1 – 9.6
  LYM% 26.1 % 15 – 50
  LYM# 2 K/µ 0.5 – 6.0
  MONO% 7.2 % 2 – 12
  MONO# 0.6 K/µ 0.1 – 1.4
  EOS% 0.7 % 0 – 6
  EOS# 0.1 K/µ 0 – 0.4
  BASO% 0.3 % 0 – 2
  BASO# 0 K/µ 0.0 – 0.3
  RBC 5.5 M/uL 3.2 – 6.0
  HGB 16.4 g/dL 10 – 18
  HCT 48.7 % 30 – 55
  MCV 88.8 fL 78 – 105
  MCH 29.9 pg 25 – 33
  MCHC 33.7 g/dL 30 – 36
  RDW 13.2 % 9 – 18
  PLT 178 K/µ 150 – 500
  MPV 9.9 fL 0 – 15
  Demir (serum) ▲179 ug/dL 59 – 158
  Demir bağlama kapasitesi 208 ug/dL 155 – 355
  Ferritin 27.9 ng/mL 23.9 – 336.2
  Folat 16.4 mg/dL 3.1 – 19.9

  YanıtlaSil
 144. Merhaba,
  Ferritin ile ilgili bilgiler web sitemizde bulunmaktadır. Doktorunuz demir ihtiyacı olmadığı için ferritinin düştüğünü söylemiş. Demire ihtiyacınız yoksa neden ilaç kullandığınızı da doktorunuza sorar mısınız. Önceki önerimizi tekrarlıyoruz. Bir hematoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Böylece yüksek hemoglobin ve demir düzeyinize karşın düşen ferritin düzeyiniz hakkında değerlendirme yapılabilir. Aklınızdaki sorulara daha net yanıtlar alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 145. hocam kolay gelsin ben sac dökülmesi için ciddiye doktoruna gittim kan tahlili istedi benden ferrittin 5 geldi kan 9 b 12 vitamini de düşük sizce korkmalimiyim arada başından agri girip titremeye yolaçıyor bunun sebebide demir eksikligi midir anemi riskim ne kadar

  YanıtlaSil
 146. Merhaba,
  Ferritinin düşük çıkması demir deposunun boşaldığının göstergesidir. Buna bağlı olarak kanda hemoglobin miktarı da azalır. Anemi riskini sormuşsunuz ancak sizin hemoglobin miktarınızı bilmediğimiz için ne derece kansızlık olduğunu bilemiyoruz. Bir dahiliye uzmanına muayene olmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 147. hocam merhaba 7 aylık hamileyim ve kan ilacı kullanmam gerekiyor fakat aşırı derecede kabızlık yaptığı için aksatmak durumunda kaldım. dün yaptırdığım kan testinde Demir(Fe): 79, Demir Bağlama Kapasitesi: 404 ve HGB:11,8 çıktı. kafamı karıştıran demir değerinin normal düzeyde olup hemoglobin değerinin sınırda olması oldu. bunun sebebi ne olabilir?

  YanıtlaSil
 148. Merhaba,
  Demir düzeyi normale yakın olsa da demir bağlama kapasitesinin yüksek, hemoglobinin düşük olması hala demire ihtiyacınız olduğunu göstermektedir. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda demir ilacını kullanmaya devam etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin kan değerleri açısından önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 149. Merhaba hocam,
  kan testi yaptırdım. Ferritin 5.4 Demir 46 HGB 12.5 Vit B12 203 CRP 0.08 25Hidroksi VitD 14.31 çıktı. Ciddi bir kansızlık sorunum var mıdır? Demir ilacı almam gerekir mi? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 150. Merhaba,
  Demir deponuz boşalmış gözüküyor, bu da demir eksikliğine bağlı kansızlığa sebep olacaktır. Doktorunuza başvurmanız durumunda o size gerekli tedaviyi düzenleyecektir. Sağlıklı günler temennisiyle.

  YanıtlaSil
 151. Merhaba

  13 aylık oğlum var rutin kontrol için kan ölçümü yaptırdık şok olduk.
  11. ay ölçümde ferritin:2 demir depolama için iğne vuruldu
  12. ay ölçümde ferritin:3
  13. ay ölçümde ferritin:2 çıktı
  son ay doktorun dediği ferrosonol kan ilacı,ve ciğer vb. herşeyi yedirdik, yemesi de çok artmıştı son ay. ama ferritin:2 artış yok.

  ne yapmalıyız, doktor yine kan ilacı yazdı ?

  YanıtlaSil
 152. Merhaba,
  Çocuğunuza ferritin dışında serum demir ve demir bağlama kapasitesi, kan sayımı, hemoglobin düzeyi gibi demir eksikliği olup olmadığına dair diğer tahliller yapıldı mı? Bunlarla beraber değerlendirilmek üzere çocuğunuzu bir çocuk hematoloji doktoruna muayene ettirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 153. Demir: 22 ref 37-165
  Demir bağlama: 382 ref 112-346
  total demir bağ:404 ref 228-428
  Ferritin: 2 ref 6-67
  VitaminB12:206 ref 264-1215

  RBC:5 ref 3,7-4,7
  HGB:7,98 ref 11-13,5
  HCT:27,91 ref 33-39
  MCV:55,75 ref 70-86
  MCH:15,95 ref 23-31
  MCHC:28,61 ref 32-38
  PLT:490,2 ref 130-400

  Diğer değerleri yukarıdaki gibidir,

  YanıtlaSil
 154. Merhaba,
  Yazdığınız testlerden de anlaşıldığına göre çocuğunuzda demir eksikliğine bağlı şiddetli bir kansızlık durumu mevcuttur. Bu durumun acilen araştırılması ve teşhisin konması gereklidir. Çocuğunuzu en kısa zamanda bir çocuk hematoloji uzmanına götürmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 155. Merhaba,
  Bende demir eksikliğine bağlı kansızlık çıktı. Doktorumun söylediği ilaçları kullandım. (Devit-3 ve Ferro sanol). İlaçlarım bitti ve tekrar test yaptırmak için gitmem gerekiyor. İlaçlar bittikten ne kadar zaman sonra test(demir, kan, vs.) yaptırmam gerekir?

  YanıtlaSil
 156. Merhaba,
  İlacınız bittikten 1 gün sonra tahlil yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 157. mehmet özdemir17 Haziran 2016 09:54

  ANTALYA
  HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI
  T.C. Kimlik No
  Hasta Adı
  Cinsiyet
  Doğ. Tarihi
  6991710
  Doktor Adı
  Bölüm Adı 2 NOLU MELTEM-05.024 (07.05.024)
  37033111380
  MEHMET ÖZDEMİR
  Erkek
  19.07.1950
  :
  :
  :
  :
  Barkod Numarası :
  MEHMET OKUDAN
  :
  :
  Ön Tanı :
  İstem Tarihi : Kabul Tarihi : 15.06.2016 11:35
  Parametre Ad
  BİYOKİMYA
  Sonuç Referans Aralığı
  NUMUNE :
  İşlem Tarihi
  Onay Tarihi :
  :
  15.06.2016 14:08
  Durum 11.11.2015 07.01.2015 14.10.2014
  15.06.2016 11:16 15.06.2016 12:32
  Onaylayan : Uzm.Dr. Nihal AKSOY
  Glukoz 73 L 74 - 106 mg/dL 145 152 147
  URE 37 17 - 43 mg/dL 33 25 36
  Kreatinin (CREA) 1.04 0.8 - 1.3 mg/dL 1.05 1.08 0.96
  Ürik asit (UA) 5.0 3.5 - 7.2 mg/dL 6.9 6.1 5.3
  Kolesterol (CHOL) 144 0 - 200 mg/dL 152 165 169
  Trigliserid (TRIG) 73 0 - 150 mg/dL 134 104
  HDL Kolesterol 48 40 - 60 mg/dL
  LDL Kolesterol 81 50 - 150 mg/dL 96 115 119
  Alanin aminotransferaz (ALT) 38 0 - 50 IU/L 48 46 36
  Gamma glutamil transferaz 25 0 - 55
  (GGT)
  IU/L 29 31
  CRP (Türbidimetrik) 1.2 0.1 - 5 mg/L 3.2 1.6 2.2
  Kalsiyum (Ca) 9.4 8.8 - 10.6 mg/dL 9.6 9.6 9.1
  Magnezyum (Mg) 1.9 1.6 - 2.6 mg/dL 2.00 2.00 1.90
  İstem Tarihi : Kabul Tarihi : 15.06.2016 12:23
  Parametre Ad
  HORMON
  Sonuç Referans Aralığı
  NUMUNE :
  İşlem Tarihi
  Onay Tarihi :
  :
  15.06.2016 14:14
  Durum 11.11.2015 07.01.2015 14.10.2014
  15.06.2016 11:16 15.06.2016 12:23
  Onaylayan : Uzm.Dr. Nihal AKSOY
  Serbest T4 (FT4) 0.93 0.61 - 1.12 ng/dL 0.97 0.91 0.91
  TSH 2.18 0.34 - 5.6 uIU/mL 1.73 1.88 1.35
  Ferritin (FERR) 14.3 L 24 - 336 ng/mL 26.2 34.5 10.6
  Vitamin B12 649 H 126 - 505 pg/mL 565 768 440
  Prostat spesifik antijen (PSA) 0.66 0 - 4 ng/mL 0.75 0.61 0.39
  PSA (Serbest) 0.26 0 - 1 ng/mL 0.28 0.20 0.16
  23.02 -
  100 Üst Güvenlik Limiti
  25-Hidroksi Vitamin D ng/mL
  İstem Tarihi : Kabul Tarihi : 15.06.2016 11:25
  Parametre Ad
  HEMOGRAM
  Sonuç Referans Aralığı
  NUMUNE :
  İşlem Tarihi
  Onay Tarihi :
  :
  15.06.2016 14:45
  Durum 11.11.2015 07.01.2015 14.10.2014
  15.06.2016 11:16 15.06.2016 11:25
  Onaylayan : Uzm.Dr. Nihal AKSOY
  WBC 6.6 4.5 - 10 x10^3/mm^3 8.3 8.2 7.2
  RBC 3.92 L 4.5 - 5.9 x10^3/mm^3 4.5 4.5 4.2
  HGB 12.28 L 14 - 18 g/dl 13.2 14.2 12.6
  HCT 35.1 L 41 - 53 % 39 41 37
  ANTALYA
  HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI
  T.C. Kimlik No
  Hasta Adı
  Cinsiyet
  Doğ. Tarihi
  6991710
  Doktor Adı
  Bölüm Adı 2 NOLU MELTEM-05.024 (07.05.024)
  37033111380
  MEHMET ÖZDEMİR
  Erkek
  19.07.1950
  :
  :
  :
  :
  Barkod Numarası :
  MEHMET OKUDAN
  :
  :
  Ön Tanı :
  MCV 90 80 - 100 mm^3 87 90 90
  MCH 31.3 25 - 34 pg 30 32 30
  MCHC 34.97 31 - 37 g/dL 34 35 34
  RDW 13.9 10 - 14.50 % 15.3 12.2 13.9
  PLT 245 130 - 400 x10^3/mm^3 245 258 245
  MPV 9 7.4 - 10.4 mm^3 9.1 9.6 9.0
  NEU% 55.2 50 - 70 % 60 56 57
  LYM% 32.5 20 - 40 % 28 35 32
  MONO% 8.6 3 - 12 % 8.2 6.5 7.8
  EOS% 2.4 0.5 - 5 % 2.3 2.3 2.5
  BAS% 1.3 0 - 3 % 1.7 0.7 1.0
  NEU# 3.64 2 - 7 % 5.0 4.6 4.1
  LYM# 2.14 0.8 - 4 % 2.27 2.85 2.27
  MONO# 0.57 0.12 - 1.2 % 0.68 0.53 0.56
  EOS# 0.16 0 - 0.5 % 0.19 0.19 0.18
  BAS# 0.09 0 - 0.2 % 0.14 0.06 0.07
  PCT 0.219 0.108 - 0.350 % 0.223 0.247 0.219
  PDW 15.3 9 - 17 16 19 16
  İstem Tarihi : Kabul Tarihi : 15.06.2016 11:21
  Parametre Ad
  HBA1C
  Sonuç Referans Aralığı
  NUMUNE :
  İşlem Tarihi
  Onay Tarihi :
  :
  15.06.2016 14:48
  Durum
  15.06.2016 11:16 15.06.2016 11:21
  Onaylayan : Uzm.Dr. Nihal AKSOY
  HBA1C% 7.4 H 4 - 6 %
  HbA1c(mmol) 57 H 20 - 42 mmol/mol
  İstem Tarihi : Kabul Tarihi : 15.06.2016 11:54
  Parametre Ad
  SEDİM
  Sonuç Referans Aralığı
  NUMUNE :
  İşlem Tarihi
  Onay Tarihi :
  :
  15.06.2016 14:47
  Durum 11.11.2015
  15.06.2016 11:16 15.06.2016 11:54
  Onaylayan : Uzm.Dr. Nihal AKSOY
  Sedim 8 0 - 15 mm 15

  YanıtlaSil
 158. mehmet özdemir17 Haziran 2016 09:56

  SAYIN HOCAM,
  TAHLİL SONUCUMUN TAMAMINI GÖNDERDİM.
  KANSIZLIKLA İLGİLİ YÖNLENDİMENİZE İHTİYACIM VAR.
  YARDIMCI OLURSANIZ MUTLU OLURUM.
  SAYGILAR...

  YanıtlaSil
 159. Merhaba,
  Lütfen sadece sormak istediğiniz test sonuçlarını ve referans aralıklarını yazınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 160. mehmet özdemir18 Haziran 2016 07:14

  RBC 3.92 L 4.5 – 5.9
  HGB 12.28 L 14 – 18
  HCT 35.1 L 41 – 53

  Yorumlarınızı önemle rica ediyorum.saygılarımı sunarım.

  YanıtlaSil
 161. Merhaba,
  Bu sonuçlar sizde kansızlık olduğunu gösteriyor. Ferritin değerinizin de düşük olması sebebiyle kansızlığın nedeninin demir eksikliği olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca kan şekeriniz düşük olsa da, HbA1c değerinizin yüksek olması kan şeker düzeyinizin kontrol altında olmadığını düşündürmektedir. Test sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi tavsiye ederiz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 162. Merhaba, ferritin oranı düşük olan erkek hastanın kan bağışında bulunmasında sakınca var mıdır?

  ferritin 7,3
  referans aralığı 23,9 - 336,2
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 163. Merhaba,
  Bu kişide muhtemelen kansızlık vardır. Hemoglobin miktarına bakılarak kansızlık teyid edilebilir. Bu durumda kan vermesi kendi kansızlık seviyesini artıracağından kan vermesi sakıncalı olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 164. Merhabalar kolay gelsin. Çok güzel bir hizmet sunuyorsunuz.
  son 6 aydır ferritinimi takip ettiriyorum. başlangıçta 16.4 iken beslenme düzenimi değiştirmemle 30.3 e çıktı. Doktor Maltofer kullanmamı istedi. 4 ayın neticesinde 2 ay önce 27.9 a düştü. Dün yapılan kontrolde de 24.7 ye düşmüş. Serum demirim 179 dan 130 a düşmüş 2 ay içerisinde. Maltoferi 2 günde 3 günde 1 kullandım. Bunun etkisi olabilir mi? Her gün kullanırsam serum demirim çok yükselebilir ve zararı olabilir mi? Ferritinimin neden yükselmediğini merak ediyorum. Hemoglobinim hep 16 çıkıyor. Doktor bununla ilgili ' Demirin yüksek olduğu için ferritin hormonu kendini dengeliyor yükseldikçe ferritin düşüyor' dedi. Anlam veremedim. Hematolojiye görünmeyi tavsiye edeceksiniz biliyorum ama nedeni ne olabilir. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 165. Merhaba,
  Bugün yapılan tahlil sonuçlarıma göre
  Ferritin 8.6 ng/mL 7-276.8
  Demir (Fe) 46 ug/dL 50-170
  Doktor bana ferinject diye bir ilacı damardan serumla verdirdi. bir doktor yakınım da yanlış yapılmış damardan ilaca gerek yoktu dedi. Bunun bir sıkıntısı olur mu vücut için sıkıntılı bir ilaç mıdır? Ne yapmam gerekir? Demir fazlalığı sorunu oluşturur mu?
  Teşekkür ederim şimdiden. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 166. Merhaba,
  Şiddetli demir eksikliğine bağlı kansızlığı olanlarda bu şekilde bir tedavi yapılabilir. Herhangi alerjik bir durum olması durumunda acil müdahale yapılabilmesi için bu işlem bir sağlık tesisinde yapılır. Genellikle uygulanan bir işlemdir. Ağızdan verilen demir ilaçları çoğu kişinin midesini bulandırır ve kusmasına yol açar. Ayrıca bağırsaklardan emilimin yeterli olmaması durumunda demir eksikliğinin tedavisi uzun sürer. Demir eksikliğine bağlı kansızlığı daha hızlı tedavi etmek için damardan da demir verilebilir. Sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Verilen demir eksikliği giderecek ve boşalmış olan demir deponuzu dolduracaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 167. Selam hocam ferritin arkadasimda 2.7 olarak çıktı doktor damardan ferrajin diye 500 mg 2 adet iğne yazdı bunu bi devlet hastanesinde yaptırdık yaptirdigimizda sorun yoktu ama satımla beraber verilen ilaç damar yolundan bi anda arkadaşım bilinç kaybı yaşadı ve kasildi bayıldı alerjisinin olduğunu fark ettiler ve 2 serum daha verdiler ve kollarını ayaklarını hissetmiyordu sonra serumlarla beraber düzeldi bu tedavi sizce olumlu mu olmuştur yoksa tam kapsamlı bi kan tahlili daha verelim mi hastanın ultukeride vardı

  YanıtlaSil
 168. Merhaba,
  Demir deposu boşalan kişilere uygulanan tedavilerden biri de damardan demir ilacı vermektir. Ancak bazı kişilerde alerjiye sebep olduğu için bu işlen hastane koşullarında yapılır. Böylece alerji gelişmesi durumunda hemen müdahale edilebilir. Ürtiker de meydana gelen alerjinin bir belirtisidir. Bir süre sonra tahlili tekrar ederek yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığı anlaşılabilir. Eğer ferritin normale dönmediyse bu kez ağız yoluyla demir ilacı kullanılabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 169. dilek sarıteke31 Temmuz 2016 11:19

  Hocam merhaba.
  ferritin 454.02 (4.63-204)
  AST 240 (5-34)
  ALT 415 (0-55)
  BAS% 1,7 (0.3-1,5)
  TEST SONUÇLARIMIN İÇİNDE BU DEĞERLERİM YÜKSEK ÇIKTI .SİZCE TELAŞLANMALIMIYIM.

  YanıtlaSil
 170. Merhaba,
  Karaciğer fonksiyon testlerinizin yüksek çıktığı görülüyor. Telaş yapmak yerine test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz, o gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 171. doktor hanım ferritin miktarı 3 vitamin ise 154 nasıl sizce hemen cevaplarsanız iyi olur acil lazım

  YanıtlaSil
 172. Merhaba,
  Ferritin miktarı epey düşük çıkmış. Buna göre demir deponuz boşalmıştır. Demir eksikliğine bağlı kansızlık görülebilme ihtimali çok yüksektir. Vitaminin hangi vitamin olduğunu yazmadığınız için birşey söyleyemiyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 173. sağolun vitamin b 12

  YanıtlaSil
 174. Merhaba,
  Vitamin B 12 miktarı da azalmış. Hem demir hem de B12 vitamini düşüklüğü kansızlığa yol açacaktır. Bu sebeple doktorunuza test sonuçlarınızı göstermenizi öneririz. O gereken tedaviyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 175. Merhabalar kolay gelsin. Çok güzel bir hizmet sunuyorsunuz.
  son 6 aydır ferritinimi takip ettiriyorum. başlangıçta 16.4 iken beslenme düzenimi değiştirmemle 30.3 e çıktı. Doktor Maltofer kullanmamı istedi. 4 ayın neticesinde 2 ay önce 27.9 a düştü. Dün yapılan kontrolde de 24.7 ye düşmüş. Serum demirim 179 dan 130 a düşmüş 2 ay içerisinde. Maltoferi 2 günde 3 günde 1 kullandım. Bunun etkisi olabilir mi? Her gün kullanırsam serum demirim çok yükselebilir ve zararı olabilir mi? Ferritinimin neden yükselmediğini merak ediyorum. Hemoglobinim hep 16 çıkıyor.

  YanıtlaSil
 176. Merhaba,
  Hemoglobin düzeyiniz normal olduğuna göre klinik olarak kansızlık bulunmadığı söylenebilir. Bu sebeple demir ilacı kullanma konusunda doktorunuzla tekrar görüşmenizde fayda olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 177. İyi günler hocam ,
  Ben 20 yaşındayım hgb değerim (7) demir (31) ferrittin değerim ise (3.4) mcv (74) demir bağlama kapasitesi de (440) ve yaklaşık 2 yıldır kan ilacı kullanıyordum .Ancak kan değerlerim de bir düzelme olmadı aksine dahada düşünce bende ilaçları kullanmayı bırakıp beslenmeme dikkat ettim ve 6 ay sonrasında sonuç olarak hgb 10 a yükseldi. Demir ve ferrittin değerlerim hala aynı . Ayağa her kalktığımda 10-15 sn kadar etraf kararıyor kör oluyorum .Halsizlik bir yana merdiven çıkarken yürürken nefes almakta ciddi sıkıntı yaşıyorum hatta bazen otururken bile nefes alamıyorum . Ciğerlerimde kalbimde bir sıkıntı çıkmadı . Demir ilaçlarının kullanımında bağırsakta emilim yapılmadığından atıldığını söyledi doktor. İlaçlardan bir hayır göremedim farklı farklı bir ton ilaç kullandırıldım .Artık saçlarımda ciddi ölçüde azaldı. İleride daha büyük bir hastalığın habercisi mi ?veya neden olabilir mi?Tüm bunlara tek neden demir eksikliği mi ? Serum takılırsa bir faydasını görebilir miyim ?

  YanıtlaSil
 178. Merhaba,
  Bahsettiğiniz şikayetlerin önde gelen sebebi demir eksikliği olabilir. Demir eksikliği vücutta sadece kansızlığa değil, daha birçok probleme sebep olabilmektedir. Emilim bozukluğu olan kişilerde damar yolu ile de demir verilebilmektedir. Bu işlem bazı alerjik reaksiyonlara sebep olduğundan bir sağlık kuruluşunda yapılmaktadır. Bir hematoloji uzmanına başvurarak tedavinizin onun tarafından yapılmasını öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 179. Hocam mrb. Benim sorunum düzenli kan vermeme rağmen hgb değerim hep 16-17 seviyelerinde buna rağmen ferritin değerim ise 14 ref:22-322, rbc 5,45 ref:4,2-6,1, hct 46,7 ref: 37-52 b12 605 ref:211-911 sizce düşük ferritine rağmen yüksek hgb neyin işareti olabilir.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 180. Merhaba,
  Herhangi bir hastalığınız yoksa, besinlerle almış olduğunuz demir miktarının alyuvar üretimine ve vücudun gereksinimine yettiği söylenebilir. Verdiğiniz bilgiler ile bunlar söylenebilir. Bunun dışındaki olasılıklar ancak araştırılarak ortaya çıkabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 181. Merhabalar hocam sigarayı 5 ay önce bıraktım yaklaşık 18 yıl içtim 34 yaşındayım bırakmadan önce tahlil yaptırmıştım aynı yerde şimdi yine yaptırdım hdl ö:54 s:60
  ldl ö:102 s:119 demir ö:121 ş:116 demir bağlama ö:151 s:186 feritin ö:24,21 s: 26.22 hgb ö:14,8 s:15.7 b 12 ö:213,6 s:164,3 testleri aynı labaratuar da ve aynı şekilde aç gittim vede öncesinde de sigara içmedim 10 saat
  teşekkürler daha önce dr. bir şey yazmadı şimdi başka bir dr. b12 ve demir yazdı ben pek ilaç kullanmam çay ve türk kahvesi ni(şekersiz) çok alkolü ara sıra tüketiyorum

  YanıtlaSil
 182. ayşe coşkun9 Eylül 2016 05:35

  merhaba doktorum..

  insülin direnci ve hipotroit hastasıyım.. 1 yıl önce safra kesesi ameliyatı oldum ve ameliyattan önce colonoskopi ve endoskopi yapıldı. colonoskopide polip( benin),endoskopide kr.gastrit çıktı.
  Rutin kontrollerim esnasında ;
  serum demiri :37 (ref:37-145 )
  demir baplama kapasitesi :360 (ref:155-355)
  ferritin :52.74 (ref:13-150)
  hb:12.2
  hct:37.8
  rbc:4.56
  ALT:39 (Ref:0-35)
  AST:36 (REF:0-35)

  BUNLARI BEN YAPTIRDIM.. anemiyle ilgili bir sorunum var mı?
  karaciğer fonk testlerim çok yüksek mi?
  tarka, glıkofen,levatiron, daflon ,arada bemiks Ckullanıyordum) şimdi daflonu ve bemiks c 'i bıraktım.. öngörünüzü bekliyorum

  YanıtlaSil
 183. Merhaba,
  hemoglobin düzeyiniz ve demir düzeyinizin düşüklüğü nedeniyle kansızlık olması muhtemeldir. Karaciğer fonksiyon testleriniz çok yüksek değil. Bu durumda belirli bir süre sonra testler tekrar edilerek iyileşme veya kötüleşme olup olmadığına bakılabilir. Doktorunuz gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 184. Merhaba,
  Ferritin ve B12 düzeylerindeki azalma sebebiyle bu ilaçlar yazılmıştır. İlaç kullanmak istemiyorsanız demir ve B12 içeren besinleri tüketmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 185. Merhaba hocam kızım 15 yaşında saç dökülmesi baş dönmesi gibi nedenlerle doktora gittik.Bize kansızlık olduğunu söyledi. Ve FERİFER adlı ilaç verdi.Şuan bu ilacı kullanıyor.Saç dökülmesi devam ediyor.Acaba saçları tekrar çıkar mı? Ve bu ilacı regl döneminde de kullanmasında sakınca var mı? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 186. Hocam merhaba.
  yaklaşık 6 ay önce ateşli bir enfeksiyonel hastalık geçirmiştim. kulak burun boğaz bunun sinüzit olduğunu söylemişti. başımın bir tarafı çok ağrıyordu ve burnumun o tarafındaki deliğinden az miktarda kanama oluyordu. factive, amoklavin 1000 gibi antibiyotikler kullandım. 6 adet iğne oldum ve tüm bunlardan sonra kan testi yaptırdım sonuçlarım bunlardı. factive in plt artırıcı yan etkisini okudum ve sonra ilacı kestim ve iyileştim. su an ise korkumdan doktora gidemiyorum. değerlerimden korkuyorum ama iyiyim, ateşim falan yok, o zaman ki hastalığımdaki belirtiler yok. sadece solgunluk, halsizlik, iştahsızlık var. 6 ay önceki kış mevsimindeki kan değerlerim bu şekildeydi. yorumlamanız mümkün mü hocam?
  hgb=12,7
  wbc=16,7
  plt=835
  sedim=62
  Tıbc=248
  Uıbc=235
  ferritin=194,88
  crp=28
  serum demiri=13 (normali 65-175miş)

  YanıtlaSil
 187. Merhaba,
  Eski sonuçlarınıza göre o sırada enfeksiyon yanında kansızlık da varmış. Yüksek ferritin düzeyi de enfeksiyona bağlı olabilir. Demir eksikliğine bağlı olduğu söylenebilecek olan kansızlık muhtemelen devam etmiş ve şu an hissettiğiniz solgunluk ve halsizlik buna bağlı olabilir. Size tavsiyemiz doktorunuza giderek muayene olmanızdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 188. Merhaba,
  Saç dökülmesinin gerçek sebebinin ne olduğunun tespit edilmesi ve ona bağlı tedavi uygulanması durumunda saçlar yeniden çıkacaktır. Verilen demir bu tedavilerden biri olabilir. Kansızlık düzeldikçe kızınız kendini daha iyi hissedecektir. Regl döneminde de kan kaybedildiğinden o sırada demir alınmasının bir sakıncası olmayacağı düşünülebilir. Doktorunuza kontrola gitmeyi ihmal etmeyiniz. Aklınıza takılan diğer soruları kontrol esnasında ona sorabilirsiniz. Sağlıklı güler dileriz.

  YanıtlaSil
 189. Merhaba, 1992 doğumlu erkek bir öğrenciyim. 5 sene önce polisitemi vera tanısı kondu fakat olumsuz çıktı. Akciğer filminden başlandı mr çekimi olsun kemik iliği testi olsun(JAK2 mutasyonu yok dendi) bir sürü test ve tahlil yapıldı. Sonuç olarak bir şey yok fakat hemoglobin değerin yüksek olduğu için 6 ayda bir kan atman gerekiyor dendi. 5 senedir hematoloji doktorum tarafından kontrol ediliyorum fakat şikayetlerim devam ediyor. Geçen haftaki son tahlil sonuçlarım; HGB:16,7 HCT:49,7 Demir:54 çıktı ve benden yine 1 ünite kan alınıp atıldı(flebotomi deniyor sanırım). Sürekli ağırlık halsizlik çabuk yorulma gibi şikayetlerim vardı zaten, hemoglobin değerim yükselince de baş ağrısı çok oluyordu. Ancak son haftalarda baş dönmesi aşırı halsizlik mide bulantısı gibi şikayetlerimin de eklendiğini doktoruma ilettim. Demir seviyemin düştüğünü söyledi. Tıp okumuyorum fakat demir seviyemin düşük olup hemoglobin seviyemin yüksek oluşunu anlayamadım. Günlük aktivitelerimi yapamıyorum sürekli başım dönecekmiş midem bulanacakmış gibi hissediyorum halsizim. Okuluma gitmeye de arkadaşlarımla eğlenmeye de çekiniyorum artık. Kendimi iyi hissetmiyorum. Ne yiyip içmem gerekiyor hangi ilacı kullanmam gerekiyor. Ne yapabilirim yardım ederseniz sevinirim...

  YanıtlaSil
 190. Merhaba Hocam,
  hemoglobin 10 ferritin değerim 5,6 çıktı. hamilelik düşünüyorum bi etkisi olur mu acaba

  YanıtlaSil
 191. Merhaba,
  Sizde kansızlık olması bebeğinizi de etkileyecektir. Bu sebeple kansızlığınız tedavi edildikten sonra hamilelik düşünseniz daha iyi olacaktır. Böylece bebeğinizin anne karnındaki gelişimi ile ilgili kansızlık açısından sorun kalmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 192. Merhaba, ferritin 3.1 - Demir (serum) 33 - hgb 12.6. Demir oranım çok düşük çıktı. Bunun tedavi süreci nasıl olur? Bilgilendirebilir misiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 193. Merhaba,
  Demir eksikliği nedeniyle doktorunuz size gereken tedaviyi verecektir. Tedavi sürecinde ilacın kullanım biçimi başta olmak üzere, hangi yiyeceklerin alınması, hangilerinin alınmaması gerektiğini lütfen doktorunuza sorunuz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 194. iyi günler hocam 10 yaşındaki oğlumun ALP REFERANS:Erkek40-130 SONUÇ:597 Yüksek. DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ REFERANS Erkek125-345 SONUÇ:378.0 Yüksek.
  FERRİTİN . . . REFERANS:Erkek30-400 SONUÇ: 23.69 Düşük.
  FOSFOR REFERANS:2.5-4.5 SONUÇ: 5.32 Yüksek
  MCH REFERANS:25.4-33.8 SONUÇ: 25,2 Düşük
  MCHC REFERANS:31.9-35.1 SONUÇ: 31,8 Düşük
  ÇEKİLEN EKG DE İSE DEĞİŞKEN RR ARALIĞI.ERKEN KASILMALAR DEĞERLENDİRİN YAZIYOR..
  CEVAPLARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM..

  YanıtlaSil
 195. Merhaba,
  ALP çocuklarda yüksek olur. Verilen referans aralığı muhtemelen yetişkinler için olan referans aralığıdır. Çocuğunuzda büyük ihtimalle demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Sonuçları doktorunuza gösteriniz. O gerekenleri yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 196. Merhaba,
  Yaklasık 2 ay once yaptırdıgım teste göre; Ferritin 30.9dan 11.1'e düşmüş, kan demir seviyem de 37-145 bandı içinde olması gerekirken 188'e çıkmış;demir bağlama kapasitesi ise 155-355 olarak bleirtilen bandın içinde 188 seviyesinde.
  Kan testlerinden ilki özel hastanede, 2.si sağlık ocağında yapıldı. Kan alınırken tüplerden biri yere düştü.
  Yorumlayabilir misiniz?
  Demir eksik mi yüksek mi anlayamadım.

  YanıtlaSil
 197. Merhaba,
  Tüpün yere düşmesi içindeki alyuvarların parçalanarak test sonuçlarının yanlış çıkmasına sebep olabilir. Bunun için testin tekrarlanmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Çıkan sonuca göre bir dahiliye uzmanının görüşünü almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 198. merhaba hocam
  benim ferritin değerim 1,88 ve plt 484 acaba bu ne anlama geliyor ciddi bir sıkıntı varmı bunu merak ediyorum.birde kilo vermeye çalışıyorum ama çok yavaş şekilde kilo veriyorum bunların etkisi olabilir mi?

  YanıtlaSil
 199. Merhaba,
  Ferritin değerinin düşük olması demir deponuzun boşaldığını göstermektedir. Bunun sonucu olarak demir eksikliğine bağlı kansızlık meydana gelir. Ferritin ve yüksek PLT değeri için bir hematoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 200. Merhabalar , şeker hastasıyım , rutin kontrolum için sağlık ocağında kan tahlili yaptırdım. sonrasında raporumu yenilemem için hastaneye gönderildim. Orda tekrardan kan tahlili yapıldı. İki kan tahlilinin arası 1 gün.
  Demir 20 ug/dL
  UIBC 388 ug/dL
  HGB 10.9 g/dL
  HCT 34.1
  MCV 69.8 fL
  Ferritin 12 ng/mL sonuçlarım böyle çıktı. yaşım 63 . kolonoskopi ve endoskopi yapacaklarını söylediler. Kanserden yada mide yarasından şüphe ediyoruz felan dediler. Şeker ilaçlarım vucuda zarar vermesin diye mide koruyucu gibi ilaç vermişti önceden gittiğim bir doktor. Herhangibi bir kilo kaybım da yok. Bu sene sadece 1 kez istifra ettim. Kandaki diğer tüm değerlerim normalmiş. Günde 1 kez dışkılıyorum genelde. Bu belirtiler direkt olarak kanseri işaret etmez değilmi. Mide için kullandığım ilaçlar da demir eksikliğine sebep olurmu ki ? Daha önce hiç demir hapı kullanmadım. Sadece kan iğnesi olmuştum. 1 sene önce de ağızdan içilen kan takviyesi içtim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN