-->

Gebelik testi

Yorum Gönder
Gebelik testi hamile olup olmadığınızı belirleyen bir testtir. Gebelik testi, idrar veya kanınızda hamilelik durumunda seviyesi yükselen bir hormon olan HCG'nin (Human Chorionic Gonadotropin = İnsan Koryonik Gonadotropin) artıp artmadığını ortaya koyar.

Gebelik hormonu da denen HCG, döllenmiş yumurta ana rahmine yerleştikten sonra üretilmeye başlanan bir hormondur. Normal zamanda oldukça düşük düzeyde olan HCG, hamilelik başladıktan sonra önce kanda artar. Belirli bir düzeyi geçtikten sonra da idrarla atılmaya başladığından dolayı idrarda da hızla yükselmeye başlar.


Gebelik en erken ne zaman tespit edilebilir?

Genellikle döllenme olduktan 6-7 gün sonra gebelik tespit edilebilir.


Kaç çeşit gebelik testi vardır?

Gebelik testi kanda veya idrarda yapılabildiği için iki çeşittir. İdrarda yapılan testler, aşağıdaki resimde görülen bölümlere sahip, herkesin eczanelerde kolaylıkla temin edebileceği testlerdir. Kanda gebelik testi yaptırmak için ise bir sağlık kuruluşunda kan verilmesi gerekmektedir.


Kan ve idrar testleri arasında fark var mıdır?

Aslında her iki test de gebelik hormonunu belirlemeye dayanır. Ancak arada bir takım farklar bulunmaktadır:

İdrarda yapılan test kolayca kendinizin de gerçekleştirebileceği bir test olup evde rahatlıkla sonucu öğrenebileceğiniz bir testtir. Kan testi için bir sağlık kuruluşunda kan vermeniz ve sonucunun çıkmasını beklemeniz gerekir.

HCG önce kanda artar, belirli bir seviyeye yükseldikten sonra idrarda görülmeye başlar.  Bu sebeple, hamilelik kanda yapılan test ile daha erken belirlenebilir.

Kanda yapılan gebelik testleri HCG miktarının ne olduğunu belirleyerek rakamsal bir sonuç verir. İdrar testleri ise idrarda sadece HCG olup olmadığını belirler. Rakamsal bir sonuç vermez.

İdrar testinin tespit sınırı da önemlidir. Daha hassas olan testler, yani daha düşük düzeydeki gebelik hormonunu tespit edebilen testler, diğerlerine göre gebeliğin varlığını daha erken tespit edebilir.


İdrar testlerinin tespit sınırları nelerdir ?

İdrarda yapılan gebelik testlerinin hassasiyeti genellikle 10 ile 40 mIU/mL arasındadır.

hamilelik testi

Hamilelik varlığında test negatif sonuç verir mi?

Kadınlar genellikle adetlerinde bir gecikme olduğunda idrar testi ile hamileliklerini kolayca öğrenirler. Ancak testin yapıldığı zamana bağlı olarak farklı sonuçlar alınabilir. Hamilelik varsa, adet gecikmesinden 1 hafta sonra genellikle pozitif sonuç alınır. Bundan önce yapılan testlerde henüz idrara geçecek kadar yükselmemiş gebelik hormonu nedeniyle negatif sonuç çıkabilir. Bu dönemde kanda yapılan gebelik testleri ile sonuç alınabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN