-->

Mikroalbumin testi

65 yorum
Mikroalbumin testi böbrek hastalığı riski bulunan kişilerde, böbrek hasarını erken dönemde belirleyebilmek amacıyla yapılan bir testtir. Mikroalbumin testi, eğer idrarda bulunuyorsa çok düşük miktarlardaki albumini tespit etmek için kullanılır.


Mikroalbumin testi hangi hastalıklarda yapılır?


Sağlıklı bir kişide idrarda tespit edilebilecek düzeyde protein bulunmaz (Bakınız: İdrarda protein). Bazı hastalıklar böbreklerde hasar meydana getirse de bu durum erken dönemde belirti vermez. Ancak böbrek hasarı erken dönemde tespit edilebilirse, alınacak önlemlerle ilerlemesi engellenebilir. Bu yüzden, böbrek rahatsızlıklarının gelişmesi muhtemel olan; şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklarda erken dönem böbrek hastalığının tespitini sağlamak amacıyla idrarda mikroalbumin testi istenir.


Mikroalbumin testi için ön hazırlık gerekir mi?

Mikroalbumin testi idrarda yapılan bir testtir. Mikroalbumin testi için idrar örneği 3 farklı şekilde istenebilir:

24 saatlik idrar örneği: Bunun için 24 saat boyunca yapacağınız tüm idrarı biriktirmeniz istenir (Bakınız: 24 saatlik idrar). Biriktirme esnasında koruyucu bir madde kullanmak gerekir.

4 saatlik idrar örneği: 24 saatlik idrar toplamanın zor olduğu durumlarda toplanması istenen idrar örneğidir. 4 saat boyunca tüm idrarınızı bir kapta biriktirmeniz istenir.

Spot idrar örneği: Laboratuvara geldiğiniz anda vereceğiniz idrar örneğidir.

böbreğin yapısı

Test için 24 saatlik idrar toplanırken hangi koruyucu maddeler kullanılabilir ?

En uygun koruyucu maddeler; borik asit, toluen veya timol olup, idrar toplayacak kişiye laboratuvar tarafından belirli miktarlarda verilmektedir. Koruyucu maddelerden hangisi verildiyse, bu madde idrarın toplanacağı kaba konur ve 24 saat boyunca yapılan tüm idrar bu kapta biriktirilir.

Nitrik asit, hidroklorik asit, asetik asit veya sodyum karbonat koruyucu olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar albuminin çökelmesine sebep olur.

Yazının devamı için "sonraki sayfa"yı tıklayınız.


Mikroalbumin testinin sonucu nasıl değerlendirilir?

24 saatlik idrar örneklerinde: 

İdrarda 30 mg/24 saat altındaki mikroalbumin sonuçları normaldir.

30-300 mg/24 saat arasındaki sonuçlar "mikroalbuminüri" adını alır ve erken dönem böbrek hastalığını gösterir.

300 mg/24 saat üzerindeki düzeyler "makroalbuminüri" olarak isimlendirilir ve ilerlemiş böbrek hastalığının göstergesidir.


Spot idrar örneklerinde:

Erkeklerde: 17 mg/g kreatinin, kadınlarda: 25 mg/g kreatinin altındaki sonuçlar normaldir.

Erkeklerde: 17-299 mg/g kreatinin, kadınlarda: 25-299 mg/g kreatinin arasındaki sonuçlar "mikroalbuminüri" adını alır ve erken dönem böbrek hastalığını gösterir.

Erkeklerde ve Kadınlarda: 300'ün üzerindeki mikroalbumin/kreatinin oranı "makroalbuminüri" olarak isimlendirilir ve ilerlemiş böbrek hastalığının göstergesidir.


Mikroalbumin testinin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

 • Aşırı yapılan egzersiz,

 • İdrar yolları enfeksiyonu,

 • Ateş,

 • İdrarda kan bulunması (adet dönemi, taş, vb), 

 • Kullanılan bazı ilaçlar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

65 yorum

 1. mikroalbumin 24 saatlik idrar sonucunda 211 çıktı iymi kötümü bilmiyorum ne yapmalıyım teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun. Yazımızda 211'in ne anlama geldiği şu şekilde belirtilmiştir: "30-300 mg/24 saat arasındaki sonuçlar "mikroalbuminüri" adını alır ve erken dönem böbrek hastalığını gösterir". Yazımızı okurken bu satırı atlamış olmalısınız. Testin yapıldığı yerde kullanılan cihaz ve kitlere göre referans aralıklar da değişebilir. Sonucunuzu testi isteyen doktorunuza gösteriniz. En uygun değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Biyokimya I Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  Kreatinin Klirens Testi 65,71 L ml/dak 71 - 151
  merhaba;

  PROTEIN IDRAR 24 243 H mg/gün < 140
  Kreatinin (24 Saatlik Idrarda) 1457,19 mg/gün 1040 - 2350
  Üre (24 Saatlik Idrarda) 19,49 L g/gün 25,7 - 42,9
  MIKRO ALBUMIN IDRAR 24 2,7 mg/gün < 30
  Mikroalbümin/ Kreatinin 1,85
  24 Saatlik Idrar Miktari 2700 ml
  Dakikalik Idrar Hacmi 1,88 ml/dak
  Standart Klerens 17,98 mg/dl
  Y üzde Fonksiyon 33,25

  bu sonuçlar hakkında bilgi vermenizi rica ederim

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Böbrek fonksiyonlarınızın değerlendirilmesi için istenen bu testlerin bir nefrolog tarafından değerlendirilmesi daha uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. SEMİYET ÇAKIR15 Aralık 2015 01:52

  Hocam sonuçlara göre böbrek hastasımıyım ?


  Protein, Total 7,1 g/dL 6.4-8.3
  Albumin 4,5 g/dL 3.5-5
  Mikroalbumin, Spot İdrar
  -Mikroalbumin, idrar. Sonuç normalden yüksek 382,9 mg/L <300
  -Kreatinin İdrar 124,03 mg/dL
  -Mikroalbümin/Kreatin 308,72
  Üre Sonuç normalden yüksek 42 mg/dl 15-40
  Kan Üre Azotu (BUN) 19,63 mg/dl 9-23
  Kreatinin,Serum 0,68 mg/dl 0.57-1.11
  Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) 2 mm/sa <20

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Mikroalbumin düzeyinin yükselmesi, yazımızda da belirttiğimiz gibi, böbreklerden idrara protein kaçağı olduğunu göstermektedir. Normalde idrardaki protein miktarı çok az olmalıdır. Mikroalbumin böbrek fonksiyonlarının bozulmaya başladığını gösterir. Kanda üre ve kreatinin değerleri henüz bozulmamış ve normal sınırlar içinde gözükmektedir. İdrardaki mikroalbumin yüksekliğinin; aşırı egzersiz, idrar yolları enfeksiyonu, idrarda kan bulunması ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olup olmadığının ve böbreklerin korunması için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini belirlemek gerekir. Bunun için bir nefroloji uzmanına muayene olmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 7. merhaba Mikroalbumin sonucum 4.172 çıkmıs normal değer ise 0-30 normalmi çıkmıs sonucum ??

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  Sonucunuz 4 virgül 172 çıkmış görünüyor. Bu sonuca göre değeriniz normaldir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. microalbümin (idrar spot) 62,4 18-09-2015 tarihinde ise 1,3 idi
  Ma/CRE Oranı 341,2 18-09-2015 tarihinde ise 7.9
  Kreatinin Spot İdrar 182,9 18-09-2015 tarihinde ise 164,57

  06-01-2016 tarihinde ki bu sonuçlara göre Böbrek hastası mıyım? İlk kez böyle yüksek çıkıyor İdrar sonuçlarım.Yoksa başlangıç düzeyinde olabilir mi? 2 hafta sonra tekrar test istedi doktor.Bazen yanıltabildiğini söyledi ve tekrar test yapılacağını söyledi.bu ayın 19 unda (salı)günü tekrar bir test için gideceğim sizin ayrıca önereceğiniz bir şey var mı?
  Not:tip 2 şeker hastasıyım son 3 ayda biraz saldım kendimi.Birde yaz boyunca Tansiyon aleti ile ölçtüğümde tansiyonum 13-14 arasında idi ama 14 hiç olmamıştı.son 1-2 ayda ise 14ün altına hiç düşmedi hatta yediğim içtiğime göre yüksek de çıktığı oldu

  YanıtlaSil
 10. Merhaba;
  Şeker hastalığı olanlarda böbrek hastalığı gelişme riski de fazladır ve bunun ilk belirtileri böbreklerden atılan protein miktarındaki artış ile belirlenir. Sizin örneğinizde de olduğu gibi geçmişte 1.3 olan mikroalbumin 62.2'ye çıkmış. İdrardaki kreatinin miktar ve oranı da artmış. Bu durumda böbrek fonksiyonlarının bozulmaya başladığı söylenebilir. Bu aşamada önlemler alınmazsa, ileride böbrek yetmezliği ile karşılaşma riski çok artar. Bunun yanında sadece böbreklerde değil vücudun diğer yerlerinde de şeker hastalığına bağlı hasarlanmalar olmaya başlayacaktır. Damarsal ve sinirsel birçok problem karşınıza çıkacaktır. Hayatisaglik.com adlı sitemizde şeker hastalığına bağlı gelişebilecek durumlar hakkında da yazılar vardır. Bu yazıları da okuyabilirsiniz. Bu aşamada böbrek fonksiyon testleriniz yüksek çıkmayabilir. Ancak elde edilen sonuçlar bundan birkaç yıl sonra üre ve kreatinin gibi kan testlerinizin de yükselebileceğini gösteriyor. Bu sebeple şeker hastalığı konusunda bilinçlenmeniz gerekiyor. "Diyetime dikkat etmesem, şekerim yükselse ne olur ki" diyerek perhizi ve kan şeker kontrolunu bırakmamalısınız. Doktorunuzun belirlemiş olduğu ilaçlar, egzersiz ve diyete uymalısınız. Mümkünse bir endokrinoloji uzmanına giderek muayene olabilir ve onun kontroluna girebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. 18 yılllk tip 1 diyabet hastasıyım.
  İdrar testlerim aşağıda
  mikroalbümin oranım 7.0 en son ki test 0.5
  ma/cre 52.8 en son ki test 2.3
  kreatinin 132.5 en son ki test 221
  ama kandaki kreatinin 0.7 ve hba1c 7.0 ve kan ile idrar degerlerim normal.
  sıkıntı ,stres ile ve ya yediklerimle donemlik yükselebilir mi ?
  yorumluyabilir misiniz ?teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Şeker hastalarında gelişebilecek bozukluklardan biri de böbrek hasarlarıdır. Bunu tespit edebilmek amacıyla istenen mikroalbumin testine göre değerleriniz yükselmiş. Ancak böbrek hasarı dışında buna sebep olabilecek durumları tespit etmek ve birşey söylemek zordur. En erken belirteç mikroalbumindir. Kanda üre ve kreatinin yükseklikleri çok daha sonra, böbrek yetmezliği safhalarında ortaya çıkar. HbA1c testine göre kan şekeriniz kontrol altında olduğu gözüküyor ama yakın takipte fayda vardır. Belki de bu dönemde kontrollar sıklaştırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 13. bülent ünver26 Ocak 2016 05:57

  tip bir şeker hastasıyım hiper tansiyon hastasıyım vucudum obez yapıda son tahlil sonuçlarım mikroalbümün spot idrar 20. mikro albümün kretenin oranı 71 HBA1C 6.2 KALSUYUM 9.88. KAN ÜRE AZOT BUN 43 .SODYUM NA148.PROTEİN KRATENİN ORANI134.ALT65.TOTAL KLOSTROL 244.LDL152 HDL 61 SONUÇLARIM NASIL HOCAM SAYGILAR

  YanıtlaSil
 14. Merhaba,
  ALT ve Kolesterol dışında diğer testleriniz normal veya normale yakın gözüküyor. Siz yine de tüm sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 15. Alt SGPT sonuç: 22 referans: <40
  Kalsiyum sonuç: 9,6 referans: 8-10,5
  Kreatinin sonuç: 0,81 referans: 0,5-1,2
  Hb A1C sonuç: 6 referans: 4-6
  Mikroalbumin (spot idrar) sonuç: 6,14 referans: <2
  Bu sonuçlara göre mikroalbumin kafamı karıştırdı. Sonuçları yorumlarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Test sonuçlarınız mikroalbumin dışında normal çıkmış. Ancak herhangi bir hastalığınız olup olmadığını yazmamışsınız. Örneğin şeker hastalığınız olup olmamasına bağlı olarak değerlendirme değişir.
  Mikroalbumin testini de bir kez de spot idrar yerine 24 saatlik idrarda ölçtürürseniz daha iyi olacağı kanaatindeyiz. İdrar toplama zor olsa da 24 saatlik idrardaki mikroalbumin sonucu daha iyi bir bilgi verecektir.
  Lütfen bu test sonuçlarını isteyen doktorunuz ile görüşerek bundan sonra ne yapılabileceğine dair tavsiyesini alınız.

  YanıtlaSil
 17. Şeker ilacı kullanıyorum.

  YanıtlaSil
 18. Şeker hastası mısınız ?

  YanıtlaSil
 19. Merhaba,
  Kaç yıldır Tip 2 diyabet hastası olduğunuzu bilemiyoruz ancak mikroalbumin seviyesindeki yükselme böbreklerde yavaş yavaş da olsa bir bozulmanın başlamış olduğunun göstergesi sayılabilir. Tabii ki bunu demeden önce 24 saatlik idrardaki mikroalbumin seviyesini ölçmek gerekir. O sonuca göre değerlendirmek daha uygun olacaktır. Muhtemelen doktorunuz gerekli önerilerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 20. 6 yıldır tip1 hastasıyım. 3 sene önce protein kaçağı tespit edildi. Bi dönem delix kullandım. Protein kaçağı temizlenmişti. Ama bugün hastaneye gittim kontrol için.
  Kreatinin spot 192,41
  Protein spot 103,1 çıktı. Referans aralıklarından hiç birşey anlamadım. Durum nedir lütfen yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
 21. 6 yıldır tip1 hastasıyım. 3 sene önce protein kaçağı tespit edildi. Bi dönem delix kullandım. Protein kaçağı temizlenmişti. Ama bugün hastaneye gittim kontrol için.
  Kreatinin spot 192,41
  Protein spot 103,1 çıktı. Referans aralıklarından hiç birşey anlamadım. Durum nedir lütfen yardımcı olur musunuz???

  YanıtlaSil
 22. Merhaba,
  Birim ve referans aralığı yazmadığınız için net bir şey söylemek pek mümkün değil. Ancak idrarda protein bulunması nedeniyle yine protein kaçağı var gibi gözüküyor. Bu sebeple yine doktorunuza müracaat ediniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 23. pınarsavcı1 Nisan 2016 13:28

  merhaba hocam .22 yasında oğlumun kilo vermesi sebbeyli yapılan test ler mikroalbümin idrar spot 6.61 kretainin 338.2 çıkmıştır yanıtınız için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 24. Merhaba,
  Yazımızda belirttiğimiz gibi; spot idrarda erkeklerde: 17 mg/g kreatinin altındaki sonuçlar normaldir. Sizin değer 19 mg/g kreatinin değerine denk gelmektedir. NBu değer sınır değere çok yakın bir değerdir. Önemli olan şey doktorunuzun bu sonucu nasıl değerlendireceğidir. Sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 25. volüm 24 sa idrar 1250 olarak cıktı teşhis ne, ne yapmalıyım teşekkürler

  YanıtlaSil
 26. Merhaba,
  İdrar hacminiz alınan sıvı miktarı ile ilişkili olarak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda havanın sıcaklığı nedeniyle veya yapılan ağır işler neticesi terleme ile de vücut sıvı kaybettiğinden idrar miktarında azalma olabilir. Bu yüzden sizin idrar volümünüz ile ilgili bir değerlendirme yapmamız pek de mümkün değildir. Bu konu ile ilgili altta linkini verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/normal-idrarin-ozellikleri-nelerdir.html Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 27. nahide büyüközelci27 Nisan 2016 12:08

  merhaba 24 saatlik idrar sonucunda spot idrar 321 acaba böbrek hastasımıyım

  YanıtlaSil
 28. Merhaba,
  Yazımızda da belirttiğimiz gibi "300 mg/24 saat" üzerindeki düzeyler "makroalbuminüri" olarak isimlendirilir ve ilerlemiş böbrek hastalığının göstergesidir. Bir nefroloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 29. Spot idrarda mikroprotein 25,010. Protein \kreatinin oranı 0,082 bu sonuclar normal mi

  YanıtlaSil
 30. Merhaba,
  Spot idrardaki mikroprotein referans aralığını yazarsanız sonucunuzun normal olup olmadığını değerlendirebiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 31. Referans aralıgı 0-15

  YanıtlaSil
 32. Merhaba,
  Bu durumda sizin sonucunuz (25) biraz yüksek çıkmış. Doktorunuz gerekli tavsiyelerde bulunacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 33. Merhaba hocam 24 saatlik idrarımda 111 mg mikroalbümin bulundu, Teşhiş nedir?
  korkulacak bir şey varmı?

  YanıtlaSil
 34. Merhaba,
  Tahlil yaptırdığınız laboratuvarın referans aralıklarını yazabilirseniz test sonucunun nasıl çıktığını söyleyebiliriz. Ancak teşhisi doktorunuz koyacaktır. Lütfen test sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 35. hocam anemin tahlillerini aldım ama pek bişey anlamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum

  idrarda kreatinin (spot) : 491 normal değer:66-133

  mikoalbumin (idrar) : 3.03 normal değer 24 saat idrarda 0-3 spot idrarda 0-2 yazıyor şimdiden teşekkür ederim ...

  YanıtlaSil
 36. Merhaba,
  Annenizin böbrek fonksiyonları ile ilgili tahliller istenmiş. Çıkan sonuçlar yazmış olduğunuz normal değerlerin üzerinde gözüküyor. Bu sebeple sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. Annenizin yaşı, herhangi bir hastalığının bulunup bulunmaması gibi faktörlere göre doktorunuz sonuçları değerlendirecek ve normal olup olmadığına karar verecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 37. hocam annem 59 yaşında 2 sene önce tüp mide operasyonu geçirdi

  YanıtlaSil
 38. Merhaba,
  Test sonuçlarını doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 39. keratin 1135.2
  mikroalbumin 8.415
  mikroprotein 204.6
  volüm ölçümü 1650
  24 saatlik idrar sonuçlarım lupus teşhisi sonucunda doktorum istemişti yorum yapabilcek misiniz?

  YanıtlaSil
 40. Merhaba,
  Test sonuçlarınızın referans aralıklarını yazmadığınız için yorum yapmamız mümkün değildir. Test sonuçlarınızı doktorunuza gösteriniz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 41. keratin 1135.2 değer aralığı verilmemiş
  mikroalbumin 8.415 normal değer 0-140
  mikroprotein 204.6 normal değer 0-140
  volüm ölçümü 1650 değer aralığı verilmemiş

  YanıtlaSil
 42. Merhaba,
  İdrarınızda bir miktar protein bulunmaktadır. Bunun hastalığınız ile ne derecede bağlantılı olduğunu doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 43. Mikri albimini 63.9çıktı no normaldeğer ^ 30

  YanıtlaSil
 44. Merhaba,
  Tahlik sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Doktorunuz olası bir böbrek hastalığını araştırmak üzere bu testi istemiş olmalıdır. Sizin sonucunuz normal değerin bir miktar üzerinde çıkmıştır. Bu sebeple doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 45. bülent ünver6 Temmuz 2017 12:52

  mikro albümün kretenin oranı 215 nd.1.30 protein++1000 trigliserid 415 inüsülün 70 ND2.25 DİREKT LDL150 ND0.129 DEĞERLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

  YanıtlaSil
 46. Merhaba,
  Tahlil sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi ve onun yorumunu almanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 47. Yardımlarınızı rica ederim.
  Biyokimya (Idrar) Sonuç Birim ReferansDeger

  Kreatinin (Idrarda) 34,37 mg/dL 16 - 327
  Mikroalbumin 76,1 H mg/L 0 - 20
  MikroAlbumin mg / Kreatinin g 221,41 H < 24

  YanıtlaSil
 48. Merhaba Ceyda hanım,
  İdrarda mikroalbumin düzeyi yüksek çıkmış. Bu durum böbreklerden protein kaybı olduğunun işaretidir.
  Normalde böbrekler proteinleri süzerek idrarla kaybını önler. Bazı böbrek hastalıkları, aşırı egzersiz yapılması, idrar yolları enfeksiyonu bulunması, ateş, idrarda kan bulunması (adet dönemi, taş, vb) ve kullanılan bazı ilaçlar da idrarda mikroalbumin bulunmasına sebep olabilir. Böbrekler bu işlevini bir hastalık nedeniyle yerine getiremiyorsa bu duruma sebep olan hastalığın bulunması ve tedavisinin yapılması böbrek hastalığının ilerlemesini önleyecektir.
  Bir dahiliye uzmanına müracaat ediniz. O sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 49. Hocam merhaba sonuçlarım asağıdaki gibidir bu sonuçlar hakkında bilgi vermenizi rica ederim.
  Örnek : 8045107; Idrar; 13.10.2017 08:33; Sonuç : 13.10.2017 15:46
  Biyokimya Idrar Sonuç Birim Referans Deger Açiklama
  Kreatinin Klirens Testi 161,48 H ml/dak 71 - 151
  PROTEIN IDRAR 24 856,8 H mg/gün < 140
  Kreatinin (24 Saatlik Idrarda) 1464,96 mg/gün 740 - 1570
  Üre (24 Saatlik Idrarda) 19,21 L mg/gün 25,7 - 42,9
  MIKRO ALBUMIN IDRAR 24 588 H mg/gün < 30
  24 Saatlik Idrar Miktari 2800 ml
  Mikroalbümin/ Kreatinin 401,38
  Standart Klerens 43,48 mg/dl
  Dakikalik Idrar Hacmi 1,94 ml/dak
  Yüzde Fonksiyon 80,44 %
  13.10.2017 15:46:01
  Prof.Dr. Dildar KONUKOGLU
  M

  YanıtlaSil
 50. Merhaba Gülşah hanım,
  İdrarınızda protein çıkmış. Normalde idrarda protein bulunmamalıdır. Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar bu duruma sebep olabilmektedir. Bu nedenle bir dahiliye uzmanına müracaat etmenizi ve tahlil sonuçlarınızı göstermenizi öneririz. O sizi yönlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 51. Mikroalb.kreat spot idrar.34.27 NEDEMEK

  YanıtlaSil
 52. Protein kacağı 34.27 sayısı spot idrarda cıktı tehlikelimi 70yaşındayım

  YanıtlaSil
 53. Merhaba Leyla hanım,
  Sağlıklı bir kişide idrarda tespit edilebilecek düzeyde protein bulunmaz. İdrarda protein bulunması böbrek hasarının göstergesi olabilir. Ancak idrar yolu enfeksiyonları, çeşitli ilaçlar veya ateş gibi etkenler idrarda protein bulunmasına yol açabilir. Doktorunuz bunların yanında yaşınızı da göz önüne alarak böbreklerinizde bir sorun olup olmadığını değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 54. Merhaba,
  hocam benim yaklaşık 2 yıldır yapılan bütün idrar tahlillerimde kan görünüyordu. yapılan 24 saatlik idrar tahlili sonucunda protein kaçağı olduğu ortaya çıktı. tansiyon problemim olmamasına rağmen doktorum tansiyon ilacını uygun gördü. size sormak istediğim şey şudur okuduğum bir çok yazıda ağır spor aktivitelerinin protein kaçağını tetikleyebileceği yazıyor, bazı yazılarda ise sporun iyi gelebileceği, spor yapmamda sakınca var mıdır acaba ? 24 yaşındayım. 24 saatlik idrar tahlili sonuçlarım;
  mikroalbumin 244.5
  protein 359.3
  sodyum 244.9

  YanıtlaSil
 55. Merhaba Meliha hanım,
  Tansiyon ilacı tansiyonunuzu düşürerek böbreklerin süzme işlevi sırasında protein kaçağını önlemek amacıyla verilmiştir. Ağır spora bağlı protein kaçağı genellikle günde 250 miligramın altında olup 22-340 arasında değişmektedir ki sizdeki değer 359'dur. Sporun etkili olup olmadığı söyleyebilmek için size önerimiz bir süre ağır spor yapmayı bırakmanız veya azaltmanızdır. Bu durumda idrardaki protein kaçağında azalma tespit edilirse sebebin spor olduğu anlaşılır. Ayrıca mutlaka bir nefroloji uzmanına başvurmanızı da öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 56. Iyi günler ben 28 yaşındayım bu son 2-3 aydır geceleri degilde gündüz sık sık tuvalete çıkıyorum

  YanıtlaSil
 57. Merhaba Erdi bey,
  Bir sorunuz var mı? Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 58. Merhaba. Şikayetlerim neticesinde doktor a gittim. Spot idrar da protein bakıldı ve sonuç 68 çıktı. Referans değeri 11 yazıyor. Bu yüksek bir değer mi neyi işaret ediyor? Doktor um ilk şikayetler neticesinde hem spot hem de 24 saatlik idrar istedi. Ama şuan 24 saatlik idrar veremiyorum regl olmamdan dolayı. Şikayetlerim çok halsizim sürekli kemik ağrılarım var sol böbrek te sürekli ağrı durumu var. Böbrek

  YanıtlaSil
 59. Merhaba Nergis hanım,
  İdrarda protein bulunmaması gerekir. Doktorunuzun bu testleri istemesi isabetli olmuştur. Onlardan çıkacak sonuca göre durumunuz değerlendirilecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 60. Merhaba, annem 30 senelik tip 2 şeker hastası. 24 saatlik mikroalbümin testi yapıldı. Referans değeri 30. Çıkan sonuç 57. Endokrin doktorumuz 3 ay sonra yeniden test istedi. Aynı sonuç çıkarsa tedavi için. Baypaslı, ve şeker tansiyona bağlı bir çok ilaç kullanıyor. Şu anda grip ve ben hiçbir ilaç veremiyorum korkumdan. Şu anda böbrekleri için çok mu geç? Panik olmam yanlış mı?

  YanıtlaSil
 61. Bu arada, göz arkasında ödem olduğu için iğne yapılacak. Bu durum mikroalbümin seviyesini etkiler mi?

  YanıtlaSil
 62. Merhaba,
  Yüksek mikroalbumin test sonucunuz muhtemelen şeker hastalığına bağlı erken dönem böbrek hastalığını gösterir. Henüz böbrekler için çok geç değildir. Bunun için bir de nefroloji uzmanının görüşünü almanızı öneririz. Yapılacak olan işlemler böbreklerde erken de olsa bir problem olduğu gözetilerek yapılmalıdır. Böbreklerde bir sorun olduğu bundan sonra herhangi bir işlem için gidilecek her doktora söylenmelidir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 63. Merhaba 23 yasindayim şeker veya tansiyon hastalığım yok ancak 24 saatlik idrar sonucunda mikroalbumin degeri 0-20 arası olması gerekirken benim 79.8 cıktı . Total protein 28-141 aralığı olması gerekirken 339 cıktı . Böbreklerimde çok ciddi problemler mi var

  YanıtlaSil
 64. Merhaba,
  İdrarda normalde çok az protein bulunur. Belirlenen sınırlardan daha yüksek çıkan protein böbreklerde bir sorun olabileceğini gösterir. Ancak durumun doktorunuz tarafından değerlendirilmesi en uygun olanıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN