Mikroalbumin testi

Mikroalbumin testi böbrek hastalığı riski bulunan kişilerde, böbrek hasarını erken dönemde belirleyebilmek amacıyla yapılan bir testtir. Bu test, eğer idrarda bulunuyorsa çok düşük miktarlardaki albumini tespit etmek için kullanılır.

Mikroalbumin testi hangi hastalıklarda yapılır?

Sağlıklı bir kişide idrarda tespit edilebilecek düzeyde protein bulunmaz (Bakınız: İdrarda protein). Bazı hastalıklar böbreklerde hasar meydana getirse de bu durum erken dönemde belirti vermez. Ancak böbrek hasarı erken dönemde tespit edilebilirse, alınacak önlemlerle ilerlemesi engellenebilir. Bu yüzden, böbrek rahatsızlıklarının gelişmesi muhtemel olan; şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklarda erken dönem böbrek hastalığının tespitini sağlamak amacıyla idrarda mikroalbumin testi istenir.

Mikroalbumin testi için ön hazırlık gerekir mi?

Mikroalbumin testi idrarda yapılan bir testtir. Mikroalbumin testi için idrar örneği 3 farklı şekilde istenebilir:

24 saatlik idrar örneği: Bunun için 24 saat boyunca yapacağınız tüm idrarı biriktirmeniz istenir (Bakınız: 24 saatlik idrar). Biriktirme esnasında koruyucu bir madde kullanmak gerekir.

4 saatlik idrar örneği: 24 saatlik idrar toplamanın zor olduğu durumlarda toplanması istenen idrar örneğidir. 4 saat boyunca tüm idrarınızı bir kapta biriktirmeniz istenir.

Spot idrar örneği: Laboratuvara geldiğiniz anda vereceğiniz idrar örneğidir.

Test için 24 saatlik idrar toplanırken hangi koruyucu maddeler kullanılabilir ?

böbrek yapısı

En uygun koruyucu maddeler; borik asit, toluen veya timol olup, idrar toplayacak kişiye laboratuvar tarafından belirli miktarlarda verilmektedir. Koruyucu maddelerden hangisi verildiyse, bu madde idrarın toplanacağı kaba konur ve 24 saat boyunca yapılan tüm idrar bu kapta biriktirilir.

Nitrik asit, hidroklorik asit, asetik asit veya sodyum karbonat koruyucu olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar albuminin çökelmesine sebep olur.

Yazının devamı için “sonraki sayfa”yı tıklayınız.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

65 Yorum