-->

PSA testi

2 yorum
"Prostat Spesifik Antijen" kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan bu test, prostat kanseri tanısında ve tedavisinin izlenmesinde kullanılan bir tümör belirtecidir. PSA prostat dokusunda üretilen ve normalde belli bir seviyede bulunması gereken bir maddedir. Ancak prostat kanseri başta olmak üzere, prostat hastalıklarında seviyesi artar.


PSA testi neden istenir?Prostat kanseri erkelerde en sık rastlanan kanserlerden olup, kanserden ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra 2. sırayı almaktadır. Erken teşhis edilirse, prostat kanseri nedeniyle ölüm oranları günümüzde azalmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda olup, prostat şikayetleri bulunan kişilerde, teşhise yardımcı olmak amacıyla PSA testi istenir.


Prostat kanserinden başka durumlarda da PSA yükselir mi?

PSA sadece prostat kanserinde yükselmez. Benign Prostat hipertrofisi adı verilen ve tamamen iyi huylu bir durum olan prostat bezinin büyümesi de PSA yüksekliğinin en sık sebeplerinden biridir. Ayrıca, prostat bezi enfeksiyonlarında (prostatit) da yüksek PSA düzeyleri ile karşılaşılır. Yani, her yüksek PSA düzeyi olan kişide prostat kanseri vardır denemez.


Prostat kanseri tanısı için PSA testi yeterli midir?

Prostat kanseri dışında başka durumlarda da PSA yükseldiği için Prostat kanseri sadece PSA testinin düzeyi ile teşhis edilemez.


Prostat kanseri teşhisi nasıl konur?

 • Şikayetleriniz doktorunuz tarafından dinlenir.

 • Şikayetler prostat ile ilgili bir durumu düşündürüyorsa PSA testi ister,

 • Prostat bezinizi muayene eder. 

 • PSA sonucu ve muayenede elde ettiği bilgiler doğrultusunda prostat bezinden biyopsi yapılmasını isteyebilir. 

 • Prostat kanseri teşhisi koymak için prostat biyopsisinin sonuçlarının çıkması beklenir.


PSA testi nasıl yapılır?


Testi yaptıracağınız yerde kan vermeniz gerekir. Kan tercihan aç karnına alınır. En az 8-10 saatlik açlık sonrası uygun bir kol damarınızdan alınan belirli miktarda kan ile test gerçekleştirilir.


PSA normal düzeyleri nelerdir?

PSA Düzeyi 4 ng/mL'nin altında ise normal kabul edilir. Ancak 4ng/mL'nin altında olup, prostat kanseri olan vakalar bulunduğu gibi, bu düzeyin çok üzerinde olup prostat kanseri olmayan kişiler de vardır. PSA aslında teşhis koymaktan ziyade, tedavi sonrası izlemde kullanılmalıdır.

prostat muayenesi

PSA tedavi sonrası izlemde nasıl kullanılır?

PSA düzeyindeki düşüş, yapılan medikal veya cerrahi tedavinin başarısı  ile ilişkilidir. Örneğin, prostat dokusu çıkarılan bir hastada PSA'yı üretecek olan prostat bezi bulunmadığından PSA tespit edilmemesi gerekir. Ancak, prostat bezinin tamamiyle çıkarılması planlanan bir cerrahi operasyonda prostat bezinin hepsi çıkarılamadıysa, ameliyat sonrası dönemde PSA düzeyi sıfıra düşmeyecektir.


PSA ile tarama testi yapılmalı mıdır?

Bu konu ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Tüm tümör belirteçlerinde olduğu gibi, PSA'nın da tarama testi olmak yerine tedavinin izlenmesinde kullanılmasının daha fazla yarar sağlayacağı düşünülmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

 1. Prostatı alınan kişide psa enzimi olurmu? olursa sebebi nedir

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Prostat bezi tamamen çıkarıldıysa, PSA olmaması gerekir. Ancak PSA çok düşük miktarlarda da olsa tükrük bezleri ve pankreastan da salgılanabilmektedir. Bu sebeple prostat çıkarıldıysa bile düşük miktarlarda PSA bulunabilmektedir. Ayrıca kalan iyi huylu prostat dokusu veya hastalığın nüksü nedeniyle de PSA tespit edilebilir. Bulunan PSA seviyesinin önemli olup olmadığı doktorunuz tarafından değerlendirilebilir. Bu konu ile ilgili daha sağlıklı bilgi bir üroloji uzmanından alınabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN