PSA testi

“Prostat Spesifik Antijen” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan bu test, prostat kanseri tanısında ve tedavisinin izlenmesinde kullanılan bir tümör belirtecidir. PSA prostat dokusunda üretilen ve normalde belli bir seviyede bulunması gereken bir maddedir. Ancak prostat kanseri başta olmak üzere, prostat hastalıklarında seviyesi artar.

PSA testi neden istenir?
psa testi

Prostat kanseri erkelerde en sık rastlanan kanserlerden olup, kanserden ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra 2. sırayı almaktadır. Erken teşhis edilirse, prostat kanseri nedeniyle ölüm oranları günümüzde azalmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda olup, prostat şikayetleri bulunan kişilerde, teşhise yardımcı olmak amacıyla PSA testi istenir.

Prostat kanserinden başka durumlarda da PSA yükselir mi?

PSA sadece prostat kanserinde yükselmez. Benign Prostat hipertrofisi adı verilen ve tamamen iyi huylu bir durum olan prostat bezinin büyümesi de PSA yüksekliğinin en sık sebeplerinden biridir. Ayrıca, prostat bezi enfeksiyonlarında (prostatit) da yüksek PSA düzeyleri ile karşılaşılır. Yani, her yüksek PSA düzeyi olan kişide prostat kanseri vardır denemez.

Prostat kanseri tanısı için PSA testi yeterli midir?

Prostat kanseri dışında başka durumlarda da PSA yükseldiği için Prostat kanseri sadece PSA testinin düzeyi ile teşhis edilemez.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum