-->

Tendinit nedir ?

Yorum Gönder
Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan kordon şeklinde kalın liflerdir. İp şeklinde olan bu yapılar, kasılan kasların bağlı olduğu kemik ve eklemleri hareket ettirmesini sağlar. Tendonların zedelenmesi ve iltihaplanmasına ise tendinit adı verilir.

tendinit oluşumu


Tendinit sebebi nedir ?


Tendinitin en sık nedeni, tekrarlanan küçük hareketlerin ve aşırı zorlamanın tendonda zamanla meydana getirdiği yıpranmalardır. Buna örnek olarak:

  • Uzun süre boyunca bilgisayar klavyesinde yazı yazmaya bağlı olarak el parmaklarında,

  • Dikiş, kesme, doğrama, ovalama gibi uğraşlarda bulunanların el ve bilek bölgelerinde,

  • Duvar- tavan boyama işleriyle uğraşanların dirsek ve bilek bölgelerinde,

  • Marangozluk, bahçecilik gibi sıkı kenetleme (pense, makas) aletlerinin kullanıldığı mesleklerde el ve bilek bölgelerinde,

  • Uzun süre boyunca araba kullananların el ve bilek bölgelerinde,

  • Golf, tenis gibi aynı pozisyonda sürekli kullanılmasına bağlı olarak kol ve dirsek bölgelerinde ,

  • Basketbolcu ve voleybolcu gibi sporcularda atlamaya bağlı diz bölgelerinde,

  • Atıcı ve yüzücü gibi sporcuların omuz bölgelerinde,

  • Uygunsuz yürüyüş ayakkabısı giymeye bağlı olarak da ayak bileği bölgesinde tendinit görülebilir.

Bunların dışında günlük aktiviteler sırasında yapılacak ters bir harekete bağlı ani yaralanmalar da tendinite neden olabilir. Ayrıca, iltihaplı romatizma hastalığı, gut, bazı kan, tiroid ve böbrek hastalıkları ve bazı ilaçların beklenmedik yan etkileri de tendinite sebep olabilir.


Vücutta nerelerde tendinit görülür?

Tendinit

Tendinit, en sık omuz ve dirsekte görülmekle birlikte, el ve ayak bileği, kalça, diz gibi vücutta tendonların bulunduğu her bölgede görülebilir.


Kimlerde tendinit görülür?

Tendinit herkeste görülebilir. Ancak tendonlar yaşlanmaya bağlı olarak üzerine binen yükü daha az tolere edeceği için, 40 yaş üzeri erkeklerde tendinit görülme ihtimali daha fazladır.


Tendinit belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konur?

Tendinitin en sık görülen bulgusu özellikle aşırı ağrı ve hassasiyettir. Ağrı özellikle tendonun bulunduğu bölgeye dokunulmasıyla ve tendonun bağlı olduğu kasın hareketiyle artar. Ayrıca tendon bölgesinde kızarıklık, şişlik ve ısı artışı da olabilir. Tanı tıbbi geçmiş ve fizik muayene ile konur. Fakat benzer şikayetler bazı kemik ve eklem hastalıklarında da olabileceği için bu hastalıkları elemek için bazı kan testleri ve kemik röntgeni de istenebilir.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN