-->

Tendinit tedavisi ve korunma

Yorum Gönder

Tendonların aşırı kullanımına bağlı zedelenmesi nedeniyle ortaya çıkan "tendinit" (tendinit nedir?) durumunda tendinit tedavisi için yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

  • Ağrıyan bölge fazla kullanılmamaya çalışılmalıdır, tendinit olan bölgeyi dinlendirmek iyileşmenin daha kısa sürede olabilmesi açısından önemlidir.

  • Etkilenen bölgeye fazla yükün binmesini önlemek ve şişmesini engellemek için elastik bir bandajla sarmak yararlı olabilir.

  • Ağrıyı ve iltihabı azaltmak için etkilenen bölgeye günde 4 kez 15-20 dakika boyunca buz uygulanmalıdır.

  • Tendinit olan bölgeyi yüksekte tutmak şişmesini engelleyeceğinden, özellikle dinlenirken yapılabiliyorsa etkilenen bölge kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır.

  • Eğer ağrı devam ederse, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılabilir.

  • Ağrı kesici ilaçlara rağmen ağrı geçmiyorsa, ağrı ve iltihabı azaltıcı etkisi bilinen steroid ilaçlar kullanılabilir.

  • Dinlenme, tedavide önemli olmasına rağmen uzun süreli hareketsizliğin eklemlerde sertleşmeye sebep olması (özellikle omuz tendinitinde) nedeniyle fizik tedavi egzersizleri çok faydalı olabilir.

  • Diğer tedavi seçeneklerine yanıt vermeyen durumlarda ameliyat yapılabilir.

Tendinit tedavisi

Tendinitten nasıl korunulur?

tendinitten korunmak

Tendinit oluşumunu engellemek mümkün olmasa da riski azaltmak için bazı önlemler alınabilir:

1. Yeni yapmaya başlayacağınız, kaslarınızı kullanmanızı gerektirecek, alışık olmadığınız bir işi yapmaya başlarken, kısa süreli ve kasları alıştıra alıştıra yapmanız, tendinit gelişme riskini azaltacaktır.

2. Tendonlarınıza aşırı yük bindirecek hareketler yapmaktan kaçının. Özellikle; atlama, zıplama, yokuş tırmanma gibi güç kullanmanız gereken hareketlerden mümkün olduğunca uzak durun.

3. Belirli bir yaştan sonra aşırı güç kullanmanız gereken işler yapmamaya çalışın.

4. Ayakkabı seçimine özen gösterin. Kullandığınız ayakkabılar bileklerinizi ve ayak taban ve topuğunuzu koruyucu olmalıdır. Böylece ayaklarda meydana gelebilecek tendinit durumlarından korunmanız daha kolay olur

5. Spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın. Isınma hareketleri yapmadan başlayacağınız spor hareketleri tendinit gelişimini kolaylaştırabilir.

6. Daha zor ve güç kullanmanızı gerektirecek spor hareketleri yerine daha kolay yapılabilecek hareketleri seçin. Örneğin koşma, zıplama gibi hareketler yerine yüzme, bisiklet sürme gibi hareketleri tercih edin.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN