-->

Vücuttaki yağ hakkında neler biliyoruz ?

Yorum Gönder
Yaz aylarının ve deniz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde vücuttaki yağlar özellikle kadınların başlıca sorunudur. Fiziksel aktivitenin azaldığı, bunun tersine kalori alımının artması nedeniyle vücutta depolanan yağ miktarı da artmakta ve obezite meydana gelmektedir (obezite nedir ?). Obezitenin zararları ve önlenmesi gerektiğine dair birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Obeziteye sebep olan, vücutta biriken yağlar ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

vücutta yağ


Vücudumuzda biriken yağ nedir?


Vücudumuzda "trigliserit" adı verilen yağ birikir (trigliserit nedir ?).


Hangi yiyecekler vücutta yağ birikimine yol açar?

Vücutta depolanan yağ, sadece yağlı yiyeceklerden ortaya çıkmaz. Vücuda fazla kalori alınmasına sebep olan tüm yiyecekler bunun sebebidir.


Yağ birikimi sebepleri nelerdir?

Aslında şişmanlamanın ve vücutta yağ birikiminin birden çok sebebi vardır. Alınan besinlerin yanında, alkol, genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve yaşam tarzı gibi faktörler de vücutta yağ birikiminde rol oynar.


Vücut yağının faydası var mıdır?

Vücudumuzda biriken yağ aslında bir enerji deposudur.

Vücuda fazla miktarda kalori alındığında vücut bunu kötü günler için saklar. Fazla kaloriyi saklamanın en iyi yolu ise trigliserit haline getirerek depo etmektir. Depo edilen bu yağ, gereksinim duyulduğunda eritilerek enerji açığını kapatmak üzere kullanılır.

Örneğin uzun süren açlıkta veya alınan kaloriden fazla kalori ihtiyacı doğuran fiziksel hareketler yapıldığında bu yedek enerji kullanılır. Vücut yağı ayrıca vücudu soğuktan korur. Yağ tabakası daha kalın olanlar soğuğa daha dayanıklıdır.


Vücut yağı ile egzersiz arasındaki ilişki nasıldır?

Çoğu kişi yağlarından kurtulmak için diyet yapmanın yeterli olduğunu düşünür. Ancak diyet öncelikle vücuda giren kalori miktarını azaltmakta faydalıdır.


Yağ deposunun eritilmesi için ise diyetle birlikte egzersiz de yapılmalıdır. Kas kitlesini artıracağı için kilo vermekte zorlanacağını düşünenler olsa da önemli olan vücuttaki fazla yağlardan kurtulmaktır. Ancak böylece sağlığınızı kazanır ve fit bir vücuda sahip olursunuz.

vücut yağları şişmanlık

Yağlar vücutta nerelerde toplanır?

Bel çevresinde, kalça çevresinde ve iç organların çevresinde yağ birikimi olur. Bel çevresinde toplanan yağ diğer yerlere göre daha tehlikelidir. Elma tipi vücut şekline sebep olan bu tip yağlanma; kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve felç geçirme riskini artırmaktadır.


Arkadaşların vüc Yağlar vücutta nerelerde toplanır? ut yağlanması ile ilişkisi nedir?

İnsanın sosyal çevresi yeme-içme alışkanlıklarına da yansımaktadır. Birlikte yapılan aktivitelerde tüketilen benzer yiyecekler ve alınan ekstra kalori obeziteye sebep olduğundan, dikkatli olunmalıdır. Aktivitelerde egzersiz ve bedensel faliyetlerin bulunmasına özen gösterilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN