Adet sancılarını azaltan yiyecek ve içecekler

Adet dönemi gelen kadınların bir kısmı bu dönemi oldukça ağrılı geçirir ve bu yüzden her ay tekrarlayan bu dönem onlar için çekilmez hale gelir.

Adet kanamalarından birkaç gün önce başlayan ağrılar, adet süresince devam eder ve oldukça sıkıntı verir.

adet sancıları

Ağrıların nedeni, rahim kaslarında meydana gelen kasılmalardır. Bu rahatsızlık ile ilgili doktorunuza danışmalı, şiddetli ağrıların herhangi bir patolojik durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmelisiniz.

Bu dönemde çay, kahve ve çikolata gibi kafein içeren maddelerden uzak durmalısınız. Ayrıca aşağıda bulunan yiyecek ve içecekleri deneyerek adet ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Muz: Besin değeri yüksek olan muz bol miktarda potasyum ve B6 vitamini içerdiğinden adet kramplarını azaltır. Potasyum içeriği vücutta su birikmesini önler.

Adet döneminizde muzu nasıl yemekten hoşlanıyorsanız o şekilde tüketebilirsiniz. Bazı kişiler meyve olarak tüketmenin yanında muzlu süt olarak veya meyve salatası içinde tüketmeyi de tercih edebilir. Nasıl olursa olsun birçok kadın adet döneminde muzun faydasını görmektedir.

Çiğdem: İzmirlilerin çiğdem adını verdiği, fakat yurdumuzun çeşitli yerlerinde farklı isimlerle anılan ayçiçeği tohumu da adet sancılarını azaltır.

çiğdem

İçerdiği çinko, magnezyum ve E vitamini sayesinde adet döneminde krampları azaltır. Ayrıca B6 vitamini de bulundurur. B6 vitamininin ağrı kesici etkisi, sinir iletisini sağlayan “dopamin” adı verilen maddenini sentezinde rol almasından kaynaklanır. B6 vitamini aynı zamanda bağırsaklardan çinko ve magnezyumun daha fazla emilmesini sağlar. Ancak muzda olduğu gibi karbonhidrat ve kalori içeriği fazla olduğu için, tüketimine dikkat edilmelidir.

Marul: Geniş ve yeşil yapraklarında bulunan bitkisel kalsiyum içeriği nedeniyle adet sancılarını azalttığı düşünülmektedir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, kalsiyumun da adet dönemi sancılarını azalttığını göstermiştir, ancak bunun mekanizması hala bilinmemektedir. Marul, alışık olunduğu gibi marul salatası yapılarak yenebileceği gibi, tek başına da yenebilir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree