-->

Meme kanserinde evrelendirme

Yorum Gönder
Meme kanserinde tedavi, meme kanseri tipinin yanı sıra meme kanserinin evresi ile de yakından ilişkilidir. Doktorunuz bu etmenlere göre size en iyi tedaviyi seçecektir. Meme kanserinin evrelendirmesinde 2 farklı evrelendirme sistemi vardır; sayıların kullanıldığı evrelendirme ve TNM evrelendirmesi. Aşağıda meme kanserinin sayısal evrelendirmesi, alt grupları ve her birinin ne anlama geldiği açıklanmıştır.

meme kanseri evreleri


Evre 0: Karsinoma in situ anlamına gelir. Duktal karsinoma in situ ve Lobuler Karsinoma in situ bu evre içinde sınıflandırılır.

Evre 1: Tümörün genişliği 2 cm'den küçüktür ve lenf düğümlerinde kanser hücresi yoktur yani metastaz yapmamıştır.

Evre 2: Bu evre 2 alt gruba ayrılır:


  • Evre 2A: Tümör 2 cm'den küçük ve koltuk altı lenf düğümlerine yayılmıştır VEYA; Tümör 2 cm'den büyük ancak 5 cm'den küçüktür ancak  lenf düğümlerine yayılmamıştır.

  • Evre 2B: Tümör 2 cm'den büyük ancak 5 cm'den küçüktür ve koltuk altı ve göğüs kemiğinin çevresindeki lenf düğümlerinde kanser hücreleri vardır VEYA; tümör 5 cm'den büyüktür ancak koltuk altı lenf düğümlerine sıçrama yoktur.


Evre 3: Bu evre 3 alt gruba ayrılır:


  • Evre 3A: Memede tümör olmamasına karşın, koltuk altında veya göğüs kemiği çevresinde 4-9 arasında lenf düğümünde kanser hücresine rastlanır VEYA; tümör 2 cm'den büyük ancak 5 cm'den küçüktür fakat koltuk altında veya göğüs kemiği çevresinde 4-9 arasında lenf düğümünde kanser hücresine rastlanır VEYA; tümör 5 cm'den büyük olup koltukaltı ve göğüs kemiği çevresindeki lenf düğümlerinde kanser hücresi vardır.

  • Evre 3B: Kanser göğüs duvarı veya cilde yayılmıştır ancak koltuk altı lenf düğümlerine yayılım yoktur VEYA; kanser göğüs duvarı veya cilde yayılmıştır ve ayrıca koltukaltı veya göğüs kemiği çevresindeki 9 kadar lenf düğümüne de yayılım vardır.

  • Evre 3C: Tümör herhangi bir boyutta olabilir ve koltuk altı ve göğüs kemiği çevresindeki VEYA köprücük kemiği üzerindeki VEYA altındaki 10 veya daha fazla lenf düğümüne de yayılım vardır.

Evre 4: Tümör herhangi bir boyutta olabilir, lenf düğümlerinde kanser hücresi bulunabilir veya bulunmayabilir ancak kanser uzak lenf düğümleri ile akciğer, karaciğer, kemik veya beyin gibi organlara yayılmıştır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN