-->

Oruç tutan şeker hastaları neler yapmalıdır?

Yorum Gönder
Hasta olanlara oruç tutmak farz değildir. Bir Müslüman oruç tutmak için bile olsa kendi vücuduna zarar vermemelidir. Yine de doktoruna danışarak oruç tutmaya karar veren şeker hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir. Böylece Ramazan'da rahatsızlanma riski azalabilir.

kan şekeri ölçüm cihazı


1. İnsülin kullanan şeker hastaları gün boyu yemek yemeyecekleri için insüline olan ihtiyaçları azalacaktır. Bu sebeple kullandıkları insülin dozu azaltılmalıdır. Ayrıca, kullandığınız insülin tipini değiştirmeniz de gerekebileceğinden Ramazan öncesi mutlaka mutlaka doktorunuza danışınız.

2. Sahurda yediklerinize dikkat edin. Daha yavaş sindirilen yiyeceklerin yenmesine özen gösterin. Glisemik indeksi düşük, sizi daha uzun süre tok tutacak yiyecekleri seçin.

3. Gün boyu belirli aralıklarda kan şekerinizi kontrol etmede fayda vardır. Kan şekerinizi ölçmek orucunuzu bozmaz. Ölçüm sonucu 60 mg/dL'nin altında bulunursa hemen orucunuzu bozarak kan şekerinizi yükseltmelisiniz.

4. İftarda şeker hastaları yediklerine çok dikkat etmelidir. Bütün günün açlık ve susuzluğunu takiben aşırı yemek yenmemelidir. Yemek yavaş bir şekilde azar azar yenmeli, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

5. İftarla birlikte günlük sıvı kaybını yerine koymak için mutlaka su içilmelidir. Alınan sıvılar şekerli veya kafeinli olmamalıdır.

6. Şeker hastalığı yanında, şekere bağlı kalp, böbrek hastalıkları ve göz bozukluğu olan hastalarda oruç bu rahatsızlıkların ağırlaşmasına sebep olabilir. Bunun için özellikle dikkat edilmelidir.

7. İnsülin başta olmak üzere ilaç kullanan şeker hastaları hipoglisemi açısından uyanık olmalıdır. En ufak bir şüphede kan şekerini ölçmeli ve düşük kan şekeri durumunda orucunu bozarak şekerli su içmeli, en kısa sürede şeker seviyesini yükseltmelidir. Çünkü hipoglisemi çok tehlikeli bir durumdur.

8. Sahura mutlaka kalkılmalıdır. Bazı kişiler akşam yatmadan önce yemeklerini yiyip yatarlar. Bu durum açlık sürelerini çok daha fazla uzattığından kan şekeri dengesini bozar. Bu yüzden mutlaka sahura kalkarak kan şekerinin gün boyu daha dengede kalması sağlanmalıdır.

9. Gerektiğinde kullanmak üzere yanınızda mutlaka şeker bulundurulmalıdır.

10. Şeker hastası olduğunuza dair bir belge mutlaka yanınızda taşınmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN