-->

Oruçlu iken tok tutan yiyecekler

Yorum Gönder
Ramazan, ay takvimine göre 9. aydır ve İslam dünyası tarafından kutsal kabul edilir. Bu ay boyunca inananlar gün boyu oruç tutar. Miladi takvime göre her sene 11 gün erken başlayan Ramazan son yıllarda yaz aylarına rastladığından uzun yaz günleri boyunca oruç tutulmaktadır. Bu sebeple tok tutan yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Hangi yiyecekler tok tutar ?


Sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda fazla ağır yemekler yenmemelidir. Sahurda yapılan güzel bir kahvaltı, oruçlu geçireceğiniz sürede çok fazla açlık hissetmenizi engelleyecektir.


Yumurta: Sahurda kahvaltı sofrasında yumurta mutlaka bulunmalıdır. Artık yumurtanın kolesterolü yükselttiği iddiaları da geçerli olmadığına göre, kolesterol problemi olanlar da rahatlıkla yumurta yiyebilir.
Arzuya göre haşlama olarak yenebileceği gibi yumurta omlet şeklinde de tüketilebilir. Hatta sebzeli yapılan omletlerin sindirimi daha uzun süreceğinden tok tutma süresi de uzayacaktır.

Oruçlu iken tok tutan yiyecekler yumurta

Yulaf ezmesi: Yulafta bol miktarda lif yanında protein, vitamin ve mineral bulunur.

Her ne kadar kimileri tarafından at yemi olarak nitelendirilse veya Türk kahvaltı kültürüne uymadığı öne sürülse de, çözünebilen ve çözünmeyen lif içeriği sayesinde uzun süreli tokluk yaratır. Lif içeriğinin sindirimi uzun süren yulaf, bu sebeple uzun süre tok tutmaktadır.

Süt ile karıştırılarak yenebilen yulaf içine yenmesini kolaylaştırıcı az miktarda katkı maddeleriyle sahur yemeklerinde de tüketilmelidir.


Çavdar ekmeği: Genellikle kepekli ekmek tercih edilse de, aslında çavdar ekmeği normal ve kepek ekmeğine göre daha fazla tok tutan bir ekmektir.


Süt: İçeriğindeki yağ sayesinde midede kalış süresi uzar. Bir bardak süt insanı yaklaşık 5 saat kadar tok tutmaktadır. Böylece hem tok hissedilir hem de sıvı ihtiyacı giderilmiş olur. Ancak, süt bazı kişilere rahatsızlık vermektedir. Böyle bir durum varsa, sütten uzak durmak oruç açısından daha uygundur.


Krep: İçerdiği süt, un ve yumurta sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratır. İçine peynir ve sebze katılması besleyici özelliğini de artırır.


Çorba: Kahvaltılık malzemeler çekici gelmiyorsa, sahurda çorba da içilebilir. Zengin protein ve sebze içerikli çorbalar sahur yemeğinizin ağır olmamasını da sağlar. Mercimek veya yayla çorbası gibi çorbalar oldukça besleyicidir.

Ancak sadece çorba ile yetinilmemeli, yanına eklenecek salatalar ile vitamin, mineral ve lif ihtiyacı da giderilmelidir. Böylece daha uzun süre tok hissedilir.


Proteinli gıdalar: Protein içeren gıdalar midenin boşalma süresini uzatırlar. Bu yüzden uzun süre tokluk hissedilir. Protein içeren gıdaların neler olduğunu okumak için aşağıdaki linki tıklayınız (Protein kaynağı olan yiyecekler).

Hayırlı Ramazanlar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN