-->

Prostat kanser diyeti

Yorum Gönder
Kanser tedavisi esnasında doğru beslenmeniz ve gerekli besinleri almanız son derece önemlidir. Ancak bu söylendiği kadar kolay olmayabilir. Çünkü, vücut bir yandan kanser hücreleri ile savaşarak, bir yandan da tedavinin yan etkileri dolayısıyla hasar gören sağlıklı hücreleri tedavi etmek için ekstra güç harcamaktadır. Bunun yanında özellikle kemoterapi olmak üzere güç kaybı, halsizlik, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi yan etkiler de hastanın direncini düşürmektedir.


Olumsuzluklara rağmen yeterli besin almak için neler yapılmalıdır? 


Aşağıdaki aktiviteler kişinin açık havaya çıkarak iştahının artmasına faydalı olabilir:

1. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak en kolay egzersizlerdendir. Her gün yarım saatten az olmamak üzere yürüyüş yapılmalıdır.

2. Gün ışığından faydalanılmalıdır. Her gün güneşe çıkılmalıdır.

3. Kalp sağlığına dikkat edilmelidir. Kalp hastalıklarından ölüm prostat kanserlerinde de ilk sırada bulunmaktadır.

4. Diyet ve kalori alımı düzenlenmelidir. Fazla kalori almak kanser hücrelerinin gelişimini hızlandıracağından tavsiye edilmemektedir.

Prostat kanser diyeti

Prostat kanserinde diyet ve kalori alımı nasıl düzenlenir ?

Hayvansal yağların alımı azaltılmalıdır. Yapılan çalışmalarda; yağlı kırmızı et ve yağlı süt ürünlerinin prostat kanser hücrelerinin büyümesini uyardığı gösterilmiştir.

Trans yağ asitlerinden kaçınmak gerekir. Trans yağ asitleri kanser hücrelerinin büyümesini artırdığından margarin ve yağda kızartılmış yiyecekler yenmemelidir.

İşlenmiş et ve et ürünleri kısıtlanmalıdır. Fast food adı verilen (hot dog, hamburger gibi) yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır

Balık tüketimi artırılmalıdır. Balık omega-3 yağ asitlerinden zengindir (Omega 3 nedir?). Bu sebeple haftada en az 2-3 kez yenmeli, ancak buğulama veya ızgara tercih edilmeli, kızartma balıktan kaçınmalıdır.

Taze sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Sebze ve meyvelerde antikanser birçok besin maddesi bulunmaktadır.

Bunlardan biri de domates gibi bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve "likopen" adı verilen antioksidan bir maddedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, yedikleri yemeklerinde domates bulunan kişilerin likopen içeriği sebebiyle belirli kanser tiplerine yakalanma riski azalmaktadır. Bu kanserler prostat, akciğer ve mide kanseri olarak bildirilmektedir. Domatesin pişirilerek yenmesi önerilmektedir. Ayrıca, kırmızı üzüm ve kırmızı üzüm suyu da tavsiye edilmektedir.

Aşırı miktarda kalsiyumdan uzak durulmalıdır. Fazla kalsiyumun da prostat kanser gelişimini artırdığı bildirilmiştir.

Zeytinyağı kullanılmalıdır. Özellikle vitamin E ve antioksidanlardan zengin olan zeytinyağı çok faydalıdır. Avakado yağı da yararlıdır. Ancak, mısır, kanola ve soya yağı önerilmemektedir.

Bol vitamin alınmalıdır. B kompleks, C vitamin ve E vitamininden zengin gıdalar tüketilmelidir.

Alkol kısıtlanmalıdır. Alkol alanlar mümkün olduğu kadar alkolü azaltmalıdır.

Her sağlık probleminde olduğu gibi, prostat kanserinde de, yediğiniz ve içtiğiniz her şey doktorunuza danışılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN