-->

Prostat kanseri teşhisi nasıl konur ?

2 yorum
Prostat kanseri, alttaki resimde görüldüğü gibi, prostat bezinin boyutlarında büyümeye bağlı idrar akımında azalma gibi rahatsızlıklarla başlayıp, fark edilmezse ilerleyerek prostat dışında özellikle kemikler ve akciğerlere yayılım gösteren bir kanserdir. Prostat kanserinin tanısı için çeşitli yöntemlerin yeterliliği devamlı araştırılsa da günümüzde prostat kanseri teşhisi koymanın tek yolu "prostat biyopsisi"dir. Tarama testleri ve muayene bulguları ile prostat kanserinden şüphelenen üroloji uzmanı hastadan prostat biyopsisi ister.

Prostat kanseri

Prostat biyopsisi yapılmadan önce nelere dikkat edilmelidir ?


Prostat biyopsisi yapılmadan önceki bir hafta aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Bu ilaçlar biyopsi sonrası kanamayı artıracakları için kullanılması sakıncalıdır. Biyopsi sonrası da bu tip ilaçlar en az bir hafta kullanılmamalıdır.

İdrar yollarında enfeksiyon varsa prostat biyopsisi ertelenebilir. Biyopsi öncesi antibiyotik kullanılarak herhangi bir enfeksiyona karşı önlem alınabilir. Antibiyotik kullanımı biyopsi alımı sonrası için de koruyucudur. Biyopsi öncesi bağırsak temizliği yapılmalıdır. Verilen lavman kullanılarak bağırsaklar boşaltılır.


Prostat biyopsisini kim alır ?

Prostat biyopsisi üroloji uzmanı tarafından alınır.


Prostat biyopsisi nasıl alınır ?

Biyopsi yapılmadan önce sol tarafınıza yatmanız istenir. Bacaklarınız karnınıza doğru çekilerek uygun pozisyon sağlanır. Doktorunuz tarafından lokal anestezi uygulanarak acı duymanız engellenir. Biyopsi cihazı makattan uygulanarak prostat dokusundan bir tür iğne yardımıyla genellikle 6-24 adet örnek alınır. Bu esnada işleme ultrasonografi de eşlik edebilir. Ultrason işlem yapılırken radyolojik olarak prostatın görünür olmasını sağlayarak üroloji uzmanına kolaylık sağlar.


Prostattan biyopsi alma işlemi ne kadar sürer ?

Bu işlem genellikle 15-20 dakika süren bir işlemdir.


Biyopsi sonrası ne gibi riskler mevcuttur ?

Biyopsi işleminden sonra tansiyon düşmesi ve baş dönmesi olabileceğinden bir süre gözlem altında tutulmanız gerekebilir.

Biyopsiden sonra en sık kanama görülebilir. Meni, idrar veya dışkıda görülebilen kanama genellikle kısa sürede geçer. Ancak bol ve uzun süren kanama için mutlaka doktorunuz ile irtibata geçilmelidir.

Kanamadan başka idrar yolları enfeksiyonu veya prostat iltihabı gibi enfeksiyon riski de vardır. Bunu önlemek için antibiyotik kullanılsa da ateş, titreme ve idrar yapma zorluğu ile kendini gösteren prostat iltihabı gelişebilir. Bu durum da yine doktorunuza bildirilmelidir.


Biyopsi sonrası neler yapılmalıdır ?

 • Bol sıvı alınmalıdır.

 • Kabızlık çekmemek için lifli yiyecekler tüketilmelidir.

 • Verilen antibiyotik bitene kadar mutlaka kullanılmalıdır.


Alınan prostat örnekleri nasıl değerlendirilir ?

Üroloji uzmanının aldığı örnekler, patoloji laboratuvarına gönderilerek burada mikroskop altında incelenmeye hazır hale getirilir. Bundan sonra bir patoloji uzmanı tarafından prostat dokusundaki hücreler incelenerek kanser hücresi olup olmadığı araştırılır. Kanser hücresi tespit edilirse bu hücrelerin özelliklerine göre kanserin türü belirlenir. Yayılma özelliklerine göre de prostat kanserinin hangi safhada olduğu saptanarak bir rapor hazırlanır.


Prostat biyopsisi sonucunun negatif gelmesi prostat kanserini tamamen ekarte eder mi ?

Pozitif çıkan sonuç prostat kanseri teşhisi koydurur. Ancak sonuç negatif ise prostat kanseri yok demek değildir. Her ne kadar çok sayıda doku örneği alınsa da biyopsi esnasında kanserli hücrelerden örnek alınmadıysa, patolojik muayene esnasında kanser hücresi görülmeyeceğinden, sonuç negatif çıkacaktır.


Gleason skoru nedir ?

Patoloji uzmanının değerlendirmesine göre ortaya çıkan bir skor olup, 2 ile 10 arasındadır. En düşük riskli olan skor 2 olup, 10'a yaklaştıkça risk artmaktadır. Gleason skoru "10" en agresif olarak nitelendirilen şiddetli kanserlerdendir. Gleason skoru tedavinin yönünü belirler.

Prostat kanseri evrelendirmesi için yandaki linki tıklayınız (Prostat kanserinde evrelendirme).

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

 1. 64 yaşındayım. PSA 3,29 Biyopsi raporu özeti.TANI:
  1- PROSTAT ADENOKARSİNOMU, Gleason Skor: 6 (3+3), (Grade Grup 1, ISUP 2014), pT1c, prostat sol lob, TRİB
  2- BENİGN PROSTATİK DOKULAR, prostat sağ ve sol lob, TRİB
  YORUM:
  - Tümöre uygulanan immünohistokimyasal incelemede, tümör hücreleri AMACR (+) saptanmıştır. HMWCK ile tümöre ait glandüler yapılarda bazal hücre tabakası tespit edilmemiştir.
  - Perinöral invazyon, vasküler embolüs ve periprostatik yağ doku invazyonu izlenmemiştir.
  - High grade PIN izlenmemiştir.
  PROSTAT KANSERİ MİYİM. DURUMUM NEDİR? İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Patoloji raporuna göre prostat kanserisiniz. Durumunuzu üroloji uzmanı doktorunuz değerlendirecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN