-->

Prostat kanseri ve iktidarsızlık

Yorum Gönder
Prostat kanseri iktidarsızlığa yol açmaz ancak, prostat kanseri için uygulanan tedaviler buna sebep olur. Prostat kanserinin cerrahi tedavisinde sinirler ne kadar korunmaya çalışılırsa çalışılsın veya radyoterapide ne kadar uygun doz planlanırsa planlansın, hemen hemen tüm erkekler özellikle tedavi sonrası ilk birkaç ay iktidarsızlıktan muzdarip olurlar. Bunun nedeni, ereksiyonu sağlayan şartların son derece hassas oluşu ve tedavi esnasında prostat çevresinde yaşanan travmanın bu hassas dengeyi bozmasıdır.


Hangi tedavilerden sonra iktidarsızlık görülür ?


Cerrahi tedavi, radyoterapi ve hormon tedavilerinden sonra iktidarsızlık görülebilir.


Cerrahi tedavi neden iktidarsızlığa sebep olur ?

Özellikle tüm prostatın çıkarıldığı radikal prostatektomi ameliyatlarından sonra iktidarsızlık görülme oranı daha yüksektir. Prostat bezinin yakınlarında ereksiyonu sağlayan sinirler, kaslar ve bunları besleyen damarlar bulunmaktadır.

Cerrahlar ameliyat esnasında tüm bu damar ve sinirleri koruyarak zarar vermemeye çalışır. Sinir, damar ve kaslar ne kadar korunmaya çalışılırsa çalışılsın, zarar görebilir. Sinirlerin korunduğu ameliyatlarda dahi ameliyat sonrası ilk yıl içinde iktidarsızlık görülme oranı %66 olarak bildirilmiştir.


Radyoterapi neden iktidarsızlığa sebep olur ?

Tedavide kullanılan radyasyon, prostat çevresindeki sinirlere hasar verebilir. Bu durumda da aynen cerrahi tedavide olduğu gibi iktidarsızlık görülür.

Prostat kanseri ve iktidarsızlık

Hormon tedavisi neden iktidarsızlığa sebep olur ?

Hormon tedavisinde sinir, damar ya da kaslar hasar görmez ama bu tedavi şeklinde erkeklerde cinsel istek uyandıran erkeklik hormonu testosteron seviyesi azalacağı için kişinin cinsellik isteği azalır. Cinsel isteğin azalması ile birlikte iktidarsızlık da görülür. Ancak bazı erkeklerde cinsel istek olsa da ereksiyon olmamaktadır. Hormon tedavisinin etkileri erketen erkeğe değişse de hormon tedavisi süresince sorunlar yaşanacaktır.


Tedavi sonrası ne zaman normale dönülür ?

Cerrahi tedavide iki taraflı sinirler korunabildiyse, ilk bir yıl içinde tüm erkeklerde düzelme görülür. Geri dönüş oranında ameliyatı yapan cerrahın tecrübesi büyük önem taşır. Ameliyat esnasında sinirler hasar görürse iktidarsızlığın düzelme şansı çok azdır.

Radyoterapilerde ise iktidarsızlık genellikle tedavi sonrası 6. ayda ortaya çıkar. Uygulan radyoterapinin yöntemine göre iktidarsızlık görülme oranı ve normale dönüş zamanı da değişir. Prostat içi uygulanan radyoterapilerde daha az iktidarsızlık görülürken, dışarıdan uygulanan radyoterapilerde iktidarsızlık görülme oranı %50'lerdedir. Genellikle 2-3 yıl sonra çok az erkek normal fonksiyonlarını kazanabilir.

Hormon tedavisi sonlanana kadar sorun devam eder. Tedavi bittikten sonra genellikle normale dönülür.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN