-->

Prostat kanserinde idrar kaçırma

Yorum Gönder
Prostat kanser tedavilerinden özellikle radyoterapi ve cerrahi tedavi sonrası idrarı kontrol etme kabiliyetinin bozulabilir. Prostat kanser tedavilerinden önce tedavi sonrası bu durumla karşılaşabileceğinizi ve en azından belirli bir süre bu şekilde yaşamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.


İdrar kaçırma miktarı değişiklik gösterir mi ?


Kişiden kişiye değişkenlik gösteren idrar kaçırma, bazı kişilerde damla damla hafif bir sızıntı şeklinde olurken, bazı kişilerde daha fazladır.

Özellikle öksürme, hapşırma, kahkaha atma gibi durumlarda görülen ve "stres idrar kaçırması" olarak adlandırılan tip prostat kanser cerrahi tedavilerinden sonra en sık karşılaşılan idrar kaçırma tipidir. Radyoterapi tedavisinden sonra ise sık idrar yapma isteği ile birlikte idrar kaçırma görülür.

Prostat kanserinde idrar kaçırma

Normalde idrar nasıl vücut dışına çıkar ?

Böbrekler tarafından oluşturulan idrar idrar torbasına (mesane) aktarıldıktan sonra idrar yapma ihtiyacı hissedilene kadar burada birikir. İdrar mesaneden "uretra" yoluyla vücut dışına atılır. Mesane duvarındaki kaslar kasılarak, içinde birikmiş olan idrarın dışarı atılmasını sağlar. Eş zamanlı olarak uretra duvarındaki kaslar da gevşeyerek mesaneden gelen idrarın geçişine izin verir.

Kasların normal işlevlerini sürdürmeleri çevresinde bulunan ve kasılmalarını sağlayan sinirlerin sağlam olmasına bağlıdır.


Prostat büyümesinin idrar akışına etkisi nedir ?

Prostat bezi de uretra etrafında bulunur. Normal boyutlarında iken idrar akımı ile ilgili bir sorun yaratmaz. Ancak, bBüyüyen prostat bezi uretraya baskı yaparak kanalı daraltır ve idrar akımını zorlaştırır. Prostat şikayeti olanlarda idrar yapma süresinin uzaması, idrarın kalınlığının azalması gibi şikayetler bu yüzden ortaya çıkar. Aynı zamanda mesane de tam olarak boşalamaz ve buna bağlı olarak sistit gibi enfeksiyona bağlı şikayetler artar.


Prostat kanser tedavilerinden sonra neden idrar kaçırma görülür ?

Cerrahi ve radyasyon tedavileri idrarı tutabilme özelliğini aşağıdaki şekillerde bozabilir:

Cerrahi tedavi genellikle sinir hasarına sebep olduğundan kasların kasılma ve gevşeme işlevlerini bozarak idrar kontrolunu ortadan kaldırır. Bu sebeple idrar kaçırma görülür.

Radyoterapi, mesanenin kapasitesini azaltarak daha sık idrar yapma isteğine sebep olurken, aynı zamanda mesane kasılmalarına sebep olup idrarı mesaneden dışarı çıkmaya zorlar. Böylece idrar kaçırma olur.


İdrar kaçırma düzelir mi ?

Hastaların çoğu birkaç hafta ile birkaç ay arasında idrarını tutabilme fonksiyonunu yeniden kazanır. Operasyon bölgesinin çevresindeki kas egzersizlerinin idrar kontrolu sağlamada faydalı olduğu ileri sürülmektedir. "Kegel egzersizleri" adı verilen bu kas egzersizlerinin uygulanışı ve fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda doktorunuza danışınız. Ağır ve kalıcı idrar kaçırma durumlarında ise bazı operatif yöntemler ile sorun giderilmeye çalışılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN