-->

Şeker hastalarında oruç tutmanın riskleri

Yorum Gönder
Ramazan ayının uzun yaz günlerine rastladığı yıllarda oruç tutmak herkes için zordur. Kuran'da hastaların oruç tutmaktan muaf olduğu açıkça yazılmış olmasına rağmen bir çok şeker hastası oruç tutmak ister.

Kış aylarında oruç onlar için yaz aylarına göre daha kolay olsa da, özellikle yaz aylarının sıcak günlerindeki sıvı kaybı ve yemek düzeni değişikliği şeker hastalarında risk yaratabilir. Bu risklerin iyi bilinmesi gereklidir. Bu yazımızda şeker hastalarının oruç tutarken dikkat etmeleri gereken hususlar belirtilmiştir.

Şeker hastalarında oruç tutmak

Şeker hastalarında oruç tutmanın riskleri nelerdir ?

1. Hipoglisemi: Besin alımının azalması kan şekerinin düşmesine yol açtığından şeker hastalarında oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Öğün sayısı azalsa da besin alımına dikkat edilmeli, mutlaka sahura kalkılmalı, sahura kalkmadan oruç tutmalıdır.

2. Hiperglisemi: İftarda ve sahurda hızla tüketilen yemekler kişinin kan şekerini birden yükselteceğinden, çok dikkatli olunmalıdır. Gün boyu düşen kan şekeri iftar vaktiyle birlikte hücum edilen yemeklerin etkisiyle çok yükselir. Kan şekerini yükselten başka bir sebep de şeker hastalarının ilaçlarıyla ilişkilidir. Özellikle insülin kullananlar, oruç nedeniyle insülin dozunu azaltırlarsa, hiperglisemi ile karşılaşabilirler.

3. Ketoasidoz: Ramazandan önce kan şekeri yüksek seyreden şeker hastaları başta olmak üzere, özellikle Tip 1 şeker hastalarında diyabetik ketoasidoz gelişebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

4. Su kaybı: Oruç tutulan zaman süresince, özellikle oruç tutulan uzun yaz günlerinde vücut çok su kaybeder. Ağır bedeni faliyet gösterenler terleme ile daha da fazla sıvı kaybına uğrar. Buna bir de hiperglisemi nedeniyle daha fazla idrar yapımı eklendiğinde su kaybı tolere edilemez düzeylere ulaşabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Çünkü aşırı sıvı kaybı tansiyonu da düşüreceğinden, baş dönmesi, bayılma, düşme ve kemik kırılmaları meydana gelebilir.

Ramazanda oruç tutmak isteyen şeker hastaları yukarıda sayılan riskler açısından mutlaka doktoruna danışmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN