-->

Suyun faydaları

Yorum Gönder

Su nedir ?


İki hidrojen, 1 oksijen  atomundan oluşan, renksiz, kokusuz ve tatsız sıvı bir bileşiktir. Kimyasal formülü (H2O) olan su canlıların hayati fonksiyonlarını sürdürmelerini sağlayan eşi benzeri bulunmayan doğal bir maddedir. %71'i suyla kaplı olan dünyamızda, bu suyun yaklaşık %97'si büyük denizler olan okyanuslardadır.


Vücudumuzda ne kadar su bulunur, herkeste su miktarı aynı miktarda mıdır ?

Erişkin bir insanın ağırlığının %60-70'i sudur. Bu yüzde oranı yaş, cinsiyet, kiloya bağlı olarak, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere ve yaşlılara göre daha fazla miktarda su bulunur. Erkeklerde kadınlara göre, daha fazla su vardır.


Su vücudumuza nasıl alınır ve  hangi aşamalardan geçer ?

Suyun faydaları

Yiyecekler ve içecekler yolu ile vücuda alınan su, sindirim sisteminde emildikten sonra kana geçer. Kan dolaşımı ile vücuda dağılır ve kılcal damarlardan dışarı çıkarak doku sıvısını oluşturur.

Hücre içinde bazı kimyasal reaksiyonlara katıldıktan sonra hücre dışına çıkar ve tekrar doku sıvısına dönüşür. Dokulardan kan dolaşımına katılır. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere gelerek önemli bir kısmı idrar olarak vücut dışına atılır.

Vücuttaki suyun bir kısmı ise deri, solunum ve sindirim sistemi vasıtasıyla kullanılıp atılır.


Günlük su ihtiyacı nedir, günlük ihtiyaç karşılanmazsa ne olur ?

Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da çoğunlukla ortalama günlük su tüketiminin 2-2.5 litre olmasi tavsiye edilir. Bunu  günde 8 defa 250 ml veya 8 su bardağı su içilmesi şeklinde açıklayabiliriz. Bu miktarlar ortalama miktarlardır. İdeal olan ise su ihtiyacının kişinin durumuna, mevcut hastalıklarına, hava sıcaklığına ve aktivite düzeyine göre ayarlanmasıdır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar.

SUYUN FAYDALARI VİDEOSUNU İZLE

Suyu ne zaman içmek gerekir ?

Su gün boyu ve sık sık içilmelidir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Az ve sık ve özellikle de sindirim sisteminin çalışmadığı saatlerde su içmek çok yararlıdır.


Yeterli su içip içmediğinizi nasıl anlarsınız ?

İdrar renginiz koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. İdrar renginiz koyu sarıdan açık ve şeffaf renge dönüştüğünde ise yeterli miktarda su tüketiyorsunuz demektir.


Suyun faydaları nelerdir ?

 • Suyun cilde teması sinir uçlarını uyarır, dolaşım bozukluklarını düzeltir.

 • Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır.

 • Böbrekler yoluyla vücudun toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.

 • Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur.

 • Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.

 • Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur.

 • Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda izolasyon sağlar.

 • Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve esnek olmasını sağlar.

 • Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.

 • Emziren kadınlarda süt üretimini artırır.

 • Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur.

 • Eklemlerin kayganlığını sağlar.

 • Vücudumuz, dişlerimiz ve kemiklerimiz için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum, florür ve sodyum gibi minerallerin büyük bir kısmını içtiğimiz sulardan elde ederiz. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN