-->

Ayak mantarı

Yorum Gönder
Dermatofitler; yani deri, saç, tırnak gibi yerlerde hastalık yapan mantarlar grubuna giren mantarların sebep olduğu enfeksiyon sonucu meydana gelir. Ayak mantarı adından da anlaşılacağı gibi, ayağın değişik bölümlerinde, çoğunlukla ayak parmakları arasında olur. Ayak parmakları arasında daha çok olmasının sebebi, mantarlar nemli, karanlık ve ılık ortamlarda üreyip çoğaldıkları için, mantarların yaşayabilmesi için en uygun ortam olmasıdır. Ayak mantarının görünümü kişiden kişiye göre farklı olabilmektedir. Ayak mantarı kimilerinde kızarıklık, su toplama, çatlama, soyulma şeklinde görülürken, kimilerinde beyaz kabuklu tatlı bir kaşıntı şeklinde, kaşıdıkça sulanan ve yaraya dönüşen şekilde olabilmektedir.

Ayak mantarı özellikle ergenlikten itibaren, çoğunlukla da ayağın son 2 parmağı arasında görülür ve mantarlar bulaşıcı olduğu için ayağın tırnak, topuk gibi diğer bölgelerine yayılabilir. En sık görülen ve en çok tekrar eden mantar enfeksiyonu ayak mantarıdır.


Ayak mantarı nasıl bulaşır?


Mantarlar genel olarak deri, solunum, mukoza yollarından bulaşırlar. Yaş, cinsiyet, meslekler enfeksiyon için önemli nedenlerdendir.
Rutubet, mantarların üremelerinde çok önemli nedenlerden biridir. Yüksek orandaki nem genellikle mantarların üremesi üzerine olumlu etki eder. Rutubet azaldıkça mantarların çoğalmaları da sınırlanmaya başlar. Rutubet ihtiyaçları da türlere göre değişir. Örneğin; insan veya hayvan vücutlarında derinin ıslak olması, mantarların yetişmesi için iyi bir ortam sayılabilmektedir.

Ayak mantarı ortak kullanılan, çorap, ayakkabı, terlik, havlu ve diğer eşyalarla bulaşıp yayılabilir. Banyo, lavabo, havuz gibi ortak kullanılan alanlar bulaşma için en uygun ortamlardandır.

Çok sıkı ayakkabılar giymek, ayakların uzun süre havasız ve  terli kalması cildin yumuşamasını ve tahriş olmasını sağlayarak, mantarların üremesine zemin oluşturur. Ayakkabı vurması, ayaktaki kesikler, tırnakların gereğinden fazla kısa kesilmesi, cilt yaralanmaları mantarların bulaşıp, çoğalması için uygun nedenlerdendir.


Ayak mantarının belirtileri

Genellikle mantarın olduğu bölgede kaşıntı, yanma, derinin üzerinde beyazımsı, kolay soyulabilen bir tabaka, pul pul döküntüler, su toplanması, kızarıklık, deride çatlamalar, bazen kuru, bazen de nemli deri tabakası şeklinde belirti verir.

ayak mantarı

Ayak mantarından nasıl korunabiliriz?

Öncelikle ayak mantarının bulaşmaması için, yukarıda açıkladığımız  maddelere azami ölçüde dikkat edilmelidir.

Ayakların hijyenine dikkat etmeliyiz, bunun için ayaklar yıkanarak temiz tutulmalı, yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalıdır. Ter emici özellikte olan çoraplar giyilmeli, ayaklarda çok terleme var ise çoraplar gün içinde değiştirilmelidir. Dar, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli, son derece rahat hava alan ayakkabılar veya sandalet tipinde ayakkabılar giyilmelidir.

Özellikle ortak kullanım alanlarında (banyo, hamam, havuz, sauna, spor salonları, soyunma odaları) çıplak ayakla gezilmemelidir. Ayaklarda olan tahrişler, yara ve bereler iyileşene kadar, bulaşmayı engellemek için tedavi ettirilmelidir.


Ayak mantarının tedavisi

Ayak mantarının tedavisi için "cildiye uzmanına" (dermatolog) başvurulmalıdır. Doktorun vereceği ilaçlar, kremler, losyonlar yeterli dozda ve sürede kullanılmalıdır. Tavsiyelere kesinlikle uyulmalıdır.

Bazı hastalar ilaçları bir süre kullanıp, şikayetleri biraz azaldıktan sonra, iyileştim diyerek tedaviyi yarım bırakmaktadır. Oysa bazı mantar türleri çok inatçı oldukları için yarım kalan tedaviden sonra, daha da  inatçı hale gelerek tedavi süresinin daha fazla uzamasına neden olmaktadır.

Ayak mantarı tedavi edilmezse şikayetlerin artmasına  ve kaşınma sonucu yaraların oluşup, bakteri enfeksiyonlarına da neden olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN