-->

Diş çıkma sırası nasıldır ?

Yorum Gönder
Genellikle 6. ayda alt ön kesici dişlerden başlayan dişlenme takriben iki üç yaşına kadar tamamlanır. Alt çenede önde 1. kesiciler (2 tane) sonra  üst ön kesiciler çıkar. Alt  2. kesicilerle dişlerin çıkması devam eder. Alt1. azılar üst 1. azılar ve daha sonra  köpek dişlerinin çıkması ve en son büyük azı dişlerinin çıkmasıyla ilk dişlerin sürmesi tamamlanır. Bu ilk çıkan dişlere "süt  dişleri" denir.


Süt dişlerinin özellikleri nelerdir ?


Boyutları küçük ve yuvarlak hatlı, renkleri  opak  beyazımsı mavidir. Alt çenede 10 tane üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 tane süt dişi vardır. Süt dişlerinin dizilimi seyrektir, genellikle dişler arasında boşluk vardır.


Süt dişi dönemi ne zaman sona erer? 

Süt dişi dönemi  genellikle 6 yaşlarında en arkada 6 yaş dişi veya daimi 1. büyük azıların çıkmasıyla yerini karışık dişlenme dönemine bırakır.

Pek çok  aile bu daimi azı dişinin de süt dişleri gibi değişeceğini zannettiğinden, oluşan çürükleri önemsemez ve çoğunlukla bu dişler de kaybedilir. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi süt dişlerinin ağızda korunması önemlidir.Karışık dişlenme döneminde neler olur ?

Karışık dişlenme döneminde bir yandan süt dişleri dökülürken, bir yandan kalıcı dişler çıkar. Alt ön süt kesiciler 6-7 yaşlarında sallanmaya başlar ve yerini arkadan gelen daimi dişlere bırakırlar.

Bu değişim 12, 13 hatta bazen 14 yaşına kadar devam eder. Bundan sonra tüm hayat boyunca ağızda kalacak olan daimi dişlerle "kalıcı diş" dönemi başlar.


Kalıcı dişlerin özellikleri nelerdir ?

Kalıcı dişler, süt dişlerine göre daha sarımsı beyaz, daha büyük, daha keskin hatlıdır. Bu dişler çıkarken de ağrı olur. Diş çıkma bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı olabilir. Kalıcı dişler tek çenede 4 adet kesici, 2 adet köpek dişi, 4 adet küçük azı dişi ve 4 adet büyük  azı dişi ile toplam 28 adet olup 18 yaşından sonra çıkan 20 yaş dişleri ile 3'ye ulaşır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN