-->

Ebola virüsü nedir ?

1 yorum
Ebola virüsü insanda ölümcül bir hastalığa neden olan bir virüse verilen addır, son günlerde Afrika ülkelerinden Gine, Liberya, Siera Leone ve Nijerya'da meydana gelen salgın ile tekrar gündeme gelmiştir. Ebola virüsü 1976 yılında Sudan ve Kongo'da keşfedildikten sonra günümüze kadar çeşitli salgınlarda binlerce kişinin ölümüne yol açmıştır.

Ebola virüsü


Kaç çeşit Ebola virüsü bulunur ?


Ebola virüsünün 5 alt tipi bulunur ve bunlardan 4 tanesi insanlarda hastalığı sebep olurken biri maymunlarda hastalık yapar. Zaire ebolavirüs, Sudan ebolavirüs, Tai ebolavirüs, Bundibugyo ebolavirüsleri insanda hastalık yapan alt türlerdir. Reston ebolavirüs adı verilen 5. tür insanlara bulaşsa da hastalık yapmaz.


Ebola virüsünün rezervuarı nedir ?

Bu virüsün doğal rezervuarı bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalara göre, virüsün hayvansal kaynaklı olduğu, şempanze, goril, maymun ve yarasaların en belirgin aday olduğuna inanılmaktadır. Ebola virüs kaynağı henüz kanıtlanmadığı için, ilk salgında insanlara nasıl bulaştığı bilinmemektedir. İlk hastanın muhtemelen enfekte bir hayvan ile temas sonucu hastalığı kaptığı düşünülmektedir.


Ebola virüsü nasıl bulaşır ?

Ebola virüsü bulaşmış olduğu bir hastanın kan, vücut sıvıları (tükürük, ter, salya, göz yaşı, idrar, meni, kusmuk, vb) veya dışkısı ile temas yoluyla: Özellikle hasta aile yakını veya arkadaşına bakan kişiler, sağlık personeli koruyucu giysiler ve ekipman kullanmıyorsa, hastalığın bulaşma riski ile karşı karşıyadır. Bulaşma deri üzerinde bulunan bir yara veya kesik yoluyla olabildiği gibi, göz, burun veya ağız yoluyla da gerçekleşebilir.

Ebola virüsü ile enfekte olmuş aletlerin kullanımı yoluyla: İğne, şırınga gibi malzemeler uygun şekilde temizlenip dezenfekte edilmeden kullanılır veya usulüne uygun şekilde atılmazlarsa, bulaş kaynağı olurlar.

Ebola ile temas etmiş hayvanların etiyle: Ebola virüsü bulaşmış hayvanların etinin yenmesi de virüsün insanlara bulaşmasına yol açabilir.


Virüs vücut dışında canlı kalır mı ?

Virüs vücut dışına çıktığında saatlerce canlı kalabilir. Bu sebeple, virüs bulaşmış tüm ev eşyaları başkaları için bulaş kaynağıdır. Bu gibi yerlerde kurumuş da olsa virüs canlılığını sürdürüyor olabilir. Virüs, çeşitli eşyalara bulaşmış olan vücut sıvılarında günlerce canlı kalabilir ve enfeksiyon kaynağı olabilir.


Ebola virüsü hangi hastalığa sebep olur ?

İnsanlarda ve şempanze, goril ve maymunlarda genellikle ölümcül olan "Ebola Kanamalı Ateşi" veya "Ebola Virüs Hastalığı" adı verilen hastalığa sebep olur.

Ebola virüsü amblem

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Ebola Virüs Hastalığı'nda görülen tipik bulgular şunlardır:

 • Ateş,

 • Baş ağrısı,

 • Gözlerde kızarıklık,

 • Eklem ve kas ağrıları

 • Zayıflık,

 • İshal,

 • Kusma,

 • Mide ağrısı,

 • İştahsızlık,

 • Deri döküntüleri,

 • Öksürük, solunum güçlüğü,

 • Yutma güçlüğü.

 • Vücut içi ve dışına kanamalar.


Belirtiler ne zaman görülmeye başlar ?

Ebola virüsü ile temas sonrası 2-21 gün içinde belirtiler görülmeye başlar. En sık olarak 8-10. günlerde görülür.


Ebola virüsü nedeniyle hasta olan kişiler iyileşebilir mi ?

Hasta olanların bir kısmı iyileşebilirken bir kısmı ölür. Bunun kesin sebebi anlaşılamamış olsa da ölenlerin Ebola virüsüne karşı bağışıklık geliştirememiş kişiler olduğu saptanmıştır.


Ebola kanamalı ateşi tanısı nasıl konur ?

Ebola virüsü bulaşmasından sonraki ilk günlerde tanı koymak zordur çünkü kızarmış gözler ve deri döküntüleri gibi belirtiler Ebola virüs enfeksiyonuna özgü belirtiler değildir. Ebola virüsü bulaştığından şüphelenilen kişiler izole edilmelidir. Belirtiler başladıktan sonraki birkaç günde ELİZA ile immünglobulin M testi, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve virüs izolasyonu ile tanı konabilir. Daha sonraki günlerde ve iyileştikten sonra immünglobulin ler G ve M düzeylerinin tespiti ile  teşhis edilir.


Nasıl tedavi edilir ?

Hastalık için destek tedavisi  yapılır. Buna göre;

 • Hastanın sıvı ve elektrolitleri dengede tutulur,

 • Kan basıncı ve oksijen seviyesi kontrol altında tutulur,

 • Başka bir enfeksiyon oluşumu engellenmeye çalışılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

 1. gülçin çetin8 Ağustos 2014 09:07

  gerçekten güzel bir yazı olmuş.Sitenizi yakından takip ediyorum. emeginize saglık...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN