-->

Fotodinamik tedavi nedir ?

Yorum Gönder
Foto duyarlaştırıcı (photo sensitiser) adı verilen maddeler ve özel bir tip ışık kullanılarak yapılan tedaviye "fotodinamik tedavi" adı verilir. Bu tip tedavi genellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasında kullanılır. Fotodinamik tedavi çok yaygın olmayan bir yöntemdir. Bazı maddeler hücre içine girdiğinde hücreyi ışığa duyarlı hale getirir. Bu maddeyi içeren hücrelere belirli dalga boyunda ışık uygulandığında hücre içinde meydana gelen reaksiyon ile çeşitli oksijen türleri oluşur. Bu oksijen türleri içinde bulundukları hücreyi öldürür. Böylece tedavi uygulanan hücreler ortadan kaldırılmış olur. Son yıllarda Amerika ve Çin'de bazı kanserlerin tedavisinde bu yöntem yani fotodinamik tedavi kullanılmaktadır.

fotodinamik tedavi

Fotodinamik tedavi kanserde nasıl kullanılır ?

Kan damarına enjeksiyonla verilen foto duyarlaştırıcı adı verilen madde vücutta kan dolaşımı ile tüm hücrelere ulaşır. Ancak kanser hücrelerinde, normal hücrelere göre daha uzun süre kalır.

Duyarlaştırıcı madde normal hücrelerden 24-72 saat içinde temizlendikten sonra, tümör hücreleri özel bir ışığa maruz bırakılır. Tümör hücrelerinin içinde bulunan foto duyarlaştırıcı madde bu ışığı emer ve reaktif olan bir oksijen formu meydana getirir.

Bu oksijen formu kanser hücrelerinin ölümüne sebep olur. Kullanılan ışık genellikle bir lazerdir. Yüzeyel olmayan kanserlerde ışığın tümör hücrelerine ulaştırılması için vücuda sokulan ince tüpler kullanılır.


Hangi kanser türlerinde fotodinamik tedavi uygulanmaktadır ?

  • Ağız boşluğu kanserleri,

  • Yemek borusu kanserleri,

  • Safra kanalı kanserleri,

  • Mide kanserleri,

  • Akciğer kanserleri,

  • İdrar torbası (mesane) kanserleri,

  • Melanom olmayan deri kanserleri.


Fotodinamik tedavinin avantajları nelerdir ?

Cerrahi operasyona gerek duymadan uygulanabilecek bir tedavi şeklidir.

Etkisi 48-72 saat gibi kısa bir sürede görülmeye başlar.

Tüm kanser hücrelerini, gözle görülemeyen kanser hücreleri de dahil olmak üzere, ortadan kaldırdığından, kanser tekrarlamaz.

Ameliyatı kaldıramayacak yaşlı ve başka bir takım hastalıkları olan hastalara rahatlıkla uygulanabilir.


Tedavinin yan etkileri nelerdir ?

Tedavi sırasında uygulana ışık, tedavi sonrası 6 hafta kadar süreyle gözleri ve deriyi ışığa karşı duyarlılaştırır. Bu sebeple, hastaların direk güneş ışığı veya aşırı parlak ışık kaynaklarından uzak durması tavsiye edilir.

Her ne kadar kanser hücrelerine yönlendirilmiş bir tedavi şekli olsa da, kanser hücrelerinin çevresinde, uygulama alanındaki normal hücreler de etkilenebilir ve yanma, şişlik ve ağrı hissedilebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN