Gaitada (dışkıda) gizli kan

Dışkıda bulunabilecek gizli kanı tespit etmeye yarayan bir testtir. Dışkıda çeşitli sebeplerle kan bulunabilir. Bu kan bariz bir şekilde görülebileceği gibi, gözle fark edilemeyecek düzeyde yani ‘gizli’ olabilir.

Dışkıda gözle görülemeyen kanın varlığı sindirim sisteminin herhangi bir yerinde bir ülsere bağlı olabileceği gibi, kolonda polip veya kanser varlığının habercisi olabilir. Bu oluşumlardan çok az miktarlarda olan kanamalar gözle görülemediğinden, bazı kimyasal maddelerin sayesinde varlığı ortaya çıkarılabilir.

Gaitada gizli kan testi sonucu pozitif çıkarsa, kanamanın kaynağını belirlemek için ileri bir takım incelemeler yapmak gerekir.

Gaitada gizli kan testi neden yapılır ?

Eğer yaşınız 50 ve üzerinde ise, doktorunuz kolon kanseri taraması için her yıl gaitada gizli kan testi yaptırmanızı ister. Ayrıca, bir kansızlık durumu söz konusu olduğunda, bunun sindirim sisteminde ülser gibi bir oluşumdan olan kanamaya bağlı olup olmadığının araştırılmasında da bu gaitada gizli kan testi kullanılabilir.

Gaitada gizli kan testi yaptırmadan önce nelere dikkat edilir ?

Yapılacak olan testin yöntemine göre bazı yiyeceklerin kısıtlanması gerekebilir. Çünkü bazı yiyecek ve ilaçlar gaitada gizli kan test sonucunu etkileyebilir. Eğer gaitada gizli kan için bu tip bir test yöntemi kullanılıyorsa, testten 3 gün öncesinden itibaren bazı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bu sebeple testin yapılacağı laboratuvara herhangi bir perhiz yapılıp yapılmayacağı sorulmalıdır.  

Uzak durulması gereken yiyecekler arasında; brokoli, pancar, turp, şalgam, lahana, karnabahar, elma, muz   ve kırmızı et ve et ürünleri bulunur. 

Aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar, demir ilaçları ve C vitamini ilaçları da bu süre içinde kullanılmaması gerek ilaçlardandır.

Diş eti kanamaları da testin yanlış pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple diş eti kanaması olanlar doktoruna bunu bildirmelidir.

Kadınlarda adet döneminde bulaşma olabileceğinden mümkünse test ertelenmelidir. 

İshal olan hastalarda, bağırsak hareketleri normale döndükten sonra testi yapmakta fayda vardır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...