-->

Güneş koruyucuları ne kadar korur ?

Yorum Gönder
Güneşin ultraviyole ışınlarının deriye ulaşmasını engellemek için kullanılan ürünlere güneş koruyucuları adı verilir. Deriye zarar veren güneş ışınları ultraviyole (UV) A ve UVB ışınlarıdır. UVA ışınları derinin daha derin katmanlarına iner ve derinin yaşlanmasına, kırışıklıklar oluşmasına ve kansere yol açabilir. UVB ışınları ise, esas olarak güneş yanıklarına sebep olan ışınlardır.


Güneş koruyucuları üzerinde yazan SPF ne demektir ?


Güneş koruma faktörü anlamına gelen "sun protection factor" İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. SPF güneş koruyucusunun güneşten ne kadar koruduğunun göstergesidir.

Güneş koruyucusunun verdiği koruma şöyle hesaplanabilir: Hiç bir koruyucu madde kullanmadan güneşe çıktığınızda derinizin yanması 20 dakika sürüyorsa, güneşten koruma faktörü 15 olan bir güneş koruyucu kullandığınızda güneş yanığı meydana gelme süresi teorik olarak 15 kat uzayarak 300 dakikaya ulaşır.

Güneş koruyucular, UVB ışınlarından koruma oranına göre de sınıflandırılırlar. Örneğin; SPF 15 olan bir güneş koruyucu UVB ışınlarını %93 oranında engellerken, SPF 30 %97 oranında engellemektedir.

Bu özellikler yukarıdaki resimde daha güzel anlatılmıştır. Güneşten 100 foton (ışık birimi) geldiğini düşünürsek, hiçbir koruma önlemi alınmadığında bu 100 ışık biriminin hepsi cildi etkilemektedir. Ancak, SPF 15'lik bir ürün %93 koruma sağladığında sadece 7 foton cilde tesir etmektedir.

güneş koruma faktörü

Güneş koruyucuları ne kadar süreyle koruyucudur ?

Hiçbir güneş koruyucu, terleme, suya girip çıkma gibi etmenlerden etkilenmeden uzun süre koruyuculuğunu sürdüremez. Güneş koruyucusunun etkilerini azaltan bu tip faktörler nedeniyle 2 saatte bir yeniden sürülmelidir. Ayrıca sadece güneş koruyucu ile güneş altına çıkılmamalıdır.

Güneş koruyucu yanında, özellikle güneşin en tepede olduğu ve ışınlarının en dik geldiği zamanlarda güneş gözlüğü, geniş kenarlı şapka ve giysiler ile güneşten korunulmalıdır.


Güneş koruyucuları herkesi aynı oranda korur mu ? 

Güneşe çıkacak herkesin mutlaka güneş koruyucu kullanması önerilmektedir.

Aynı güneş koruyucu herkese aynı koruyuculuğu göstermez, çünkü herkesin cilt tip farklıdır. Bazı kişilerin cildi daha açık renkte olduğundan, güneşten daha çabuk etkilenmektedir. Bu kişilerde 30 faktörlük bir güneş koruyucu 15 faktörlük bir koruyucu gibi davranabilmektedir. Daha koyu bir ten rengine sahip olanlarda ise 50 faktörlük bir güneş koruyucusunun etkisini gösterebilmektedir.


Güneş koruyucularında bulunan kimyasal maddeler güvenli midir ?

Birçok bilim adamı aksini ileri sürse de, doktorlar güneş koruyucularında bulunan kimyasal maddelerin zararlı olduğuna dair yeterli kanıt olmadığını söylemektedir.

Bu tip maddelerin zararlı olduğunu iddia eden bilimsel araştırmalar hayvanlar üzerinde yapılmıştır ve insanlar üzerindeki zararlı etkilerini buna göre yorumlamak doğru olmayabilir. İnsan cildi üzerindeki etkileri kesin olarak belirlenene kadar, güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına cilt tipine uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN