-->

Güneş koruyucularında A vitamini tehlikesi

Yorum Gönder
Son yıllarda yapılan hemen hemen tüm yayınlarda güneşten korunmanın gerekliliği anlatılmaktadır. Aksi halde ilerleyen yıllarda deri kanseri gelişme riskinden bahsedilmektedir. Amerika'da 2012 yılında  yapılan bir çalışmada, A vitamininin farklı formlarını (retinil palmitat, retinoik asit gibi) içeren maddelerin güneş ışığı varlığında deriye uygulanması durumunda deri kanserlerinin gelişmesini hızlandırdığı ileri sürülmüştür.

Bu durum oldukça can sıkıcıdır, çünkü güneşin zararlı etkilerinden korunmak, deri kanseri olmamak için kullanılan bazı güneş koruyucularında bulunan A vitamini bizzat deri kanserinin gelişimine sebep olmaktadır.


Güneş kremlerinin üretiminde neden A vitamini kullanılmaktadır ?


A vitamini anti oksidan bir vitamindir. Derinin yaşlanmasını yavaşlattığı düşünüldüğünden cilde sürülen ürünlere A vitamini eklenmektedir.

güneş koruyucuları


A vitamini nasıl kansere yol açar ?

Evde, iş yerinde kullanılan losyon, makyaj malzemesi ve gece kremleri açısından sorun olmasa da, güneş ışığı altında kalan deride A vitamini içeren ürünlerin kanser gelişimini hızlandırma ihtimali vardır.

A vitamini deri hücrelerinin gelişimini artırır. Retinil palmitat adlı A vitamini formu da güneş ışığında serbest radikaller oluşturarak DNA hasarına yol açar. Bir diğer A vitamini formu olan retinoik asidin de güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışınların etkisiyle kanser gelişimini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Bilimsel çalışmalarda alınan ilk sonuçlara rağmen bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Bağımsız araştırma kuruluşları bu konudaki çalışmalarını sürdürüken, bir yandan da güneş koruyucularında A vitamini kullanılmasını önlemeye, kullanıcıları bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Ancak hala piyasada bazı güneş koruyucularında A vitamini kullanılmaya devam etmektedir. İnsanlar korunduklarını düşünürken, zarar görmektedir.

Bilinçli birer tüketici olarak, sağlığımızı koruduğumuzu düşünerek aldığımız güneş koruyucularında Retinil palmitat, retinol veya retinoik asit gibi A vitamini formlarının bulunup bulunmadığına dikkat etmeliyiz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN