-->

Güneş ve cilt tipi

Yorum Gönder
İnsan derisinin rengi dünyanın çeşitli yerlerinde farklılık göstermekte, çok açık pembemsi-beyaz renk ile siyah arasında değişmektedir. Derideki bu renk değişiklikleri deriden geçen UV ışınlarının miktarını düzenlemek için evrim göstermiştir. Derinin rengini belirleyen madde "melanin" adı verilen pigment olup, deride üretilir. Melanin özellikle koyu tenli olanlarda deri renginin ana belirleyicisidir. Açık tenli olanlarda ise, deri altındaki bağ dokusu ve kan damarları içindeki hemoglobin deri rengini belirler.

İnsanların dünya üzerinde yaşadığı bölgeler de deri renginin belirlenmesinde etkili olmuştur. Ultraviyole ışınlarının daha fazla miktarlarda etkili olduğu ekvatora yakın yaşayan insanların deri rengi, ekvatordan uzak yaşayanlara göre daha koyudur.


Güneşlenme ile cilt tipi arasındaki ilişki:

Cilt tipinin bilinmesi ve UV indeksinin kullanımı ile güneşten korunma ile ilgili tedbirler sağlıklı bir şekilde alınabilir. Uzmanlar 6 farklı cilt tipi belirlemiştir. Saç, cilt ve göz rengini seçerek hangi cilt tipinin güneşten nasıl etkilendiğini öğrenmek mümkündür. Alttaki resimde cilt tipine göre ünlüler sıralanmıştır.

cilt tipi

Tip 1: Güneşte genellikle hızla yanan, bronzlaşamayan cilt tipidir.

Cildinde çiller bulunur, kızıl veya açık renkli saçları olup, mavi veya yeşil gözlü olanlar bu tip cilde sahiptir. Cildinin rengi porselen veya fildişi olarak da adlandırılır. Aktrist Emma Stone, Cate Blanchette gibi ünlüler bu cilt tipine sahiptir.

Tip 2: Bazen bronzlaşabilen ama sıklıkla yanan cilt tipidir.

Açık renkte saçlar ile mavi veya kahverengi gözlere sahip olanlar bu tipe girer. Cilt rengi açık krem renktedir. Resimdeki Lucy Liu, Drew Barrymore, Brad Pitt bu cilt tipine sahiptir.
Tip 3: Genellikle bronzlaşan, bazen yanan cilt tipi olup kahverengi saçlar ve gözlere sahiptirler. Sandra Bullock, Demi Moore gibi ünlüler bu tip cilde sahiptir.
Tip 4: Sıklıkla bronzlaşan, nadiren yanan cilt tipi budur.

Bu kişiler koyu kahverengi saç ve gözlere sahiptir. Ciltleri karamel tonundadır. Freida Pinto, Eva Mendez, Jessica Alba gibi ünlüler bu gruptadır.

Tip 5: Doğal kahverengi cilt, koyu kahverengi saç ve göz rengine sahiptirler. Güneşte çok nadiren yanarlar. Beyonce, Tyra Banks bu cilt tipindedir.

Tip 6: Siyah-kahverengi cilt, göz ve saçlara sahiptirler. Güneşte yanmazlar. Naomi Campbell, 50 Cent bu cilt tipindedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN