-->

Güneş ve kanser

Yorum Gönder
Yaz aylarında kuvvetli güneş ışığı altında genellikle deniz kıyısında geçirilen hoşça vakitler yıllar sonra tatil anıları olarak hatırlanır. Ancak o günleri anarken pişmanlık yaşamamak için güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekir. Güneş yanıkları, güneşin hemen o gün fark edilen zararlarındandır. Zararlı güneş ışınlarının sonraki yıllarda ortaya çıkan etkileri deride erken yaşlanma ve deri kanseridir. Ancak hala bu işin ciddiyetini umursamayan birçok kişi gerekli önlemleri almadan güneş altında saatlerce vakit geçirmektedir.


Güneş ile kanser arasındaki ilişki nedir ?


Güneş ışınları ile dünya üzerine kadar ulaşan morötesi (ultraviyole) ışınları cilde zarar verebilir.

Bilindiği gibi, dünyaya ulaşan iki tip ultraviyole (UV) ışını vardır: Bunlar UVA ve UVB ışınlarıdır. Çoğu atmosferdeki ozon tabakası tarafından tutulan UVB ışınları güneş yanıklarının en başta gelen nedenidir. UVA ise deride daha derine nüfuz ederek derinin yaşlanmasına sebep olurken güneş yanıklarına olan katkısı daha azdır.
Her iki UV ışını da kansere sebep olabilir. Bunu, deri hücre çekirdekleri içinde bulunan DNA'ya hasar vermek suretiyle gerçekleştirir. DNA üzerinde meydana gelen hasarlar bir süre sonra hücrelerin kontrolsuz olarak büyüyüp çoğalmasına sebep olur. Bu kontrolsuz büyüme ve gelişme deri kanserine sebep olur.


Hasarlı DNA tamir edilebilir mi ?

güneşin kansere etkisi

Aslında vücut hücrelerinde DNA hasarını onaracak tamir mekanizmaları vardır. Bazen bu mekanizmalar tam olarak işlemeyebilir veya hasar onarılsa da hasarlı DNA tam olarak ortadan kaldırılamayabilir. Onarımın başarısı güneşe maruziyetin süresi ile de ilgilidir.

Uzun süre ve devamlı surette güneşin zararlı ışınlarından korunmadan, güneşin en etkili olduğu saatlerde derinin güneş ışınlarına maruziyeti hasarın şiddetini de artırır.

Yapılan araştırmalara göre  senede 1 kez bile olsa güneş yanığı olması deri kanserlerinden en ağırı olan melanom riskini 3 kat artırmaktadır. Bu sebeple dikkatli olunmalı, güneşin faydaları yanında zararları olduğu da unutulmamalıdır. Güneşe çıkmadan önce , bulunduğunuz yerdeki UV indeksi ve cilt tipinize göre, gerekli tedbirleri almalısınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN