-->

Güneşin faydaları

Yorum Gönder
Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu bu yaz günlerinde herkes güneşte çok fazla zaman geçirmektedir. Son yıllarda çeşitli yayınlarda güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bahsedilmekte ve sürekli tekrarlandığı için de insanlarda güneşe karşı bir tedirginlik oluşmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle güneş ışınlarının faydaları, insan vücudu üzerindeki etkileri daha net olarak anlaşılmaya başlamıştır. Güneş, dünyaya enerji ve hayat verir. Yüzyıllardan beri güneşin iyileştirici etkisi bilinmektedir. Güneş bronz bir ten ile sadece güzellik vermekle kalmaz,  bunun yanında sayısız faydası vardır. 


Aşağıda güneşin faydalarının en önemlileri sıralanmıştır:


Güneşin cilde olan faydaları: Cilt sağlık kazanır: Akne, kızarıklık, egzama gibi deri lezyonları güneş ışınları sayesinde iyileşebilir.

Güneşin hormonlara etkisi:  Hormonlar dengelenir: Güneş hormon üretiminin düzenlenmesini sağlar.

Vücuttaki toksinlere güneşin etkisi: Toksinleri uzaklaştırır: Güneş banyosu, karaciğerin fonksiyonlarına yardımcı olur, hastalık veya kanser yapıcı atık ve zehirlerin zararsız hale getirilmesine katkıda bulunur.

Kan dolaşımına güneşin etkisi: Dolaşım düzenlenir: Güneş kandaki alyuvar ve akyuvar sayısını artırırken, kan dolaşımını da düzenler.

Güneş ile depresyon arasındaki bağlantı: Depresyon ortadan kalkar: Güneş ışınları beyinde serotonin ve endorfin üretilmesine sebep olur. Üretilen bu maddeler depresyonla savaşta son derece faydalıdır.

Uyku düzeni ile güneş ışınları arasındaki ilişki: Uykusuzluğu ortadan kaldırır: Gündüz güneş ışığına maruz kalanlarda hava karardıktan sonra melatonin üretimi daha erken olur ve gece uykuya dalmaları daha da kolaylaşır.


DNA hasarının önlenmesinde güneşin etkisi: Güneş ışığı, deride bulunan melanosit ve keratinositlerin alfa-melanosit stimüle edici hormon (α-MSH) salınımını artırır. Alfa-MSH ise genlerin tamirini artırı ve ultraviyole ışınlarının DNA üzerindeki oksidatif hasarını azaltır.

güneşin faydaları

Güneş ışınları sayesinde sentezlenen vitamin: Güneş ışınlarının belki de en önemli etkilerinden biri D vitamini üretimidir. D vitamini sağlanmasında en etkili yol derinin güneş ışığına maruz kalmasıdır. D vitamininin insan vücudunda bağışıklık sisteminden, kalsiyum emilimine, şeker hastalığından obeziteye, kanserden Alzheimer hastalığına kadar birçok durumda faydası vardır.

d vitamini

Yukarıda sayılan sebeplerle, güneş ışınlarından faydalanmak gerekir. Hele güneş ışığının yıl boyu eksik olmadığı ülkemizde güneşe çıkmalı ve iyileştirici etkisinden faydalanmalıyız. Ancak bunu usulüne uygun olarak yapmazsak, fayda yerine zarar da görebileceğimizi unutmamak gerekir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN