-->

Hamilelikte folik asit

Yorum Gönder
Folik asit suda çözünebilen bir vitamin olup B9 vitamini olarak da bilinir. Vücudumuzda özellikle deri, saç, tırnak, kan hücreleri, sindirim sistemi hücreleri gibi, her gün yeni hücrelerin yapılması için folik aside gereksinim vardır. Herkesin folik aside ihtiyacı vardır ancak hamilelerde bu ihtiyaç çok daha fazladır. Çünkü folik asit, anne karnında gelişmekte olan bebeğin beyin ve omurgasının gelişiminde rol alan ve eksikliğinde "anensefali" ve "spina bifida" gibi "nöral tüp defektleri" adı verilen doğumsal anormalliklere sebep olan bir vitamindir.


Bir kadının günde ne kadar folik aside ihtiyacı vardır ?


Hamilelikte her gün 400 mikrogram folik asit alınmalıdır. Bu miktardaki folik asit tek başına alınabileceği gibi, diğer vitaminlerle beraber bulunan multivitamin adı verilen tabletlerle de alınabilir. Ancak daha önce nöral tüp defekti bulunan hamilelik yaşamış olan gebelerde normal dozun 10 katı olan 4000 mikrogram kadar folik asit kullanımı önerilebilir.


Folik asit kullanımına ne zaman başlanmalıdır ?

Bebeklerde doğumsal anormalliklerin önlenebilmesi için folik asit kullanımı hamilelik öncesinden başlamalıdır. Hamile kalmayı düşünen bir kadın, en az 1 ay öncesinden folik asit almaya başlamalıdır.


Folik asit alımına neden hamile kalmadan önce başlanmalıdır ?

Beyin ve omurgaya ait doğumsal anormallikler genellikle gebeliğin ilk haftalarında meydana gelmektedir. Hamile olduğunuzu fark ettiğinizde bu anormalliklerin önlenmesi için artık çok geç kalınmış olabilir.

Hamilelikte folik asit

Folik asit besinlerle alınamaz mı ?

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere, limon, mandalin, portakal gibi meyveler ve kuru fasülyede "folat" adı verilen vitamin bulunur. Folat vücutta folik aside dönüşebilir. Ancak vücut folatı, folik asit gibi kolay kullanamaz. Bu yüzden günde 400 mikrogram folik asit haplarla alınmalıdır.

gebelikte folik asit

Her gün folik asit alımını unutmamak için neler yapılabilir ?

  • Vitamin alımını her gün aynı saatte yapın,

  • Vitamin alımını başka bir şeyle eşleştirin; örneğin her gün kahvaltıda vitamin alın veya her gün dişlerinizi fırçaladıktan sonra vitamininizi almaya kendinizi alıştırın.

  • Vitamin kutusunu her gün görülebilecek bir yere koyun, böylece hep göz önünde kalmış olur.

  • Akıllı telefonlarınızı programlayarak her gün vitamin alımı için sizi uyarmasını sağlayın.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN