-->

İnce ve kalın bağırsaklar

Yorum Gönder
Bağırsaklar sindirim sistemini bir parçasıdır. Aldığımız besinlerden vücut için gerekli enerjinin elde edilebilmesi için öncelikle sindirim sisteminde yapı taşlarına ayrılıp bağırsaklardan emilmesi gerekir. Ağızda başlayan sindirim, midede devam eder ve sindirilmiş besinler buradan bağırsaklara aktarılır. Bağırsaklar; ince ve kalın bağırsaklar olmak üzere ikiye ayrılır. İnce bağırsaklarda besin emilimi yapıldıktan sonra kalan maddeler kalın bağırsağa aktarılır. Burada suyu emilen besin artıklarından dışkı meydana gelir ve rektum yoluyla vücut dışına atılır.


İnce bağırsak

ince bağırsak bölümleri


Bağırsakların en uzun kısmı ince bağırsaklardır. Boyu yaklaşık 6-7 metre civarındadır. İnce bağırsak olarak adlandırılmasının sebebi kendisini takip eden kalın bağırsağa göre daha ince olmasındandır. Takriben 3 santimetre çapındadır.

İnce bağırsaklar; duodenum, jejunum ve ileum adı verilen 3 bölümden oluşur. Duodenum, halk arasında "12 parmak bağırsağı" adıyla da bilinir. Midede büyük oranda mekanik olarak sindirilen besinler, ince bağırsağın ilk bölümü olan doudenumda safra ve pankreas enzimleri ile karışarak sindirilmeye devam eder.

Böylece yapı taşlarına ayrılan besinler, ince bağırsakların hareketleri ile ilerledikçe bir yandan da emilerek kana karışırlar. İçerdikleri besin maddelerinin tamamına yakını emilen bağırsak içeriği kalın bağırsağa aktarılır.


Kalın bağırsak

kalın bağırsak bölümleri


İnce bağırsaktan aktarılan yiyecek artıklarındaki su kalın bağırsaklarda emilir ve dışkı oluşur. İnce bağırsağın sonundan başlayıp anüste sona eren ve yaklaşık 8 santimetre çapında ve 2 metre uzunluğunda olan kalın bağırsak 5 bölümden meydana gelir:

  • Çıkan (Ascending) kolon adı verilen ve karın sağ alt bölgesinden yükselen kalın bağırsak bölümü,

  • Transvers kolon adı verilen karnın sağ ve sol tarafı arasındaki kalın bağırsak bölümü,

  • İnen (Descending) kolon adı verilen ve karın sol tarafındaki aşağı doğru alçalan kalın bağırsak bölümü,

  • Sigmoid kolon adı verilen "S" şeklinde olup inen kolonu rektuma bağlayan kalın bağırsak bölümü,

  • Rektum adı verilen ve kalın bağırsağın anüs ile sonlanan bölümü.


Bağırsak duvarı hangi tabakalardan oluşur ?

Bağırsak duvarında 4 tabaka bulunur:

1. Mukoza: Bağırsakların iç yüzeyindeki tabaka olup, sindirilen besinlerin emilimini sağlayan tabakadır.

2. Submukoza: Mukozanın altında bulunan, kan ve lenf damarlarından zengin olan katmandır. Emilen besinler bu damarlar yoluyla kana geçerler.

3. Kas tabakası: Bağırsak hareketleri bu tabakada yer alan kaslar sayesinde olur.

4. Seroza: Bağırsakların en dış tabakasıdır. Karın boşluğu içinde bağırsakların birbirine ve çevreye yapışmasını engeller.


Bağırsak florası nedir ?

Kalın bağırsaklarda su emiliminin yanı sıra vücut için gerekli olan bazı vitaminler de sentezlenir. Bağırsak florası adı verilen bakteriler tarafından sentezlenen bu vitaminler başlıca B1, B2, B6, B12 ve K vitaminleridir.

Bağırsak florası, çocuklarda 1-2 yaşlarında oluşmaya başlar ve hayat boyu beslenme alışkanlıklarına da bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sentezlemiş olduğu vitaminlere ek olarak, bağırsakların normal çalışması, hastalık yapıcı bakterilerin bağırsaklara yerleşmesinin engellenmesi gibi fonksiyonları da olan bağırsak florasının korunması son derece önemlidir.

Bağırsak florasını bozan en önemli şey antibiyotik kullanımıdır. Bu yüzden, mutlaka gerekmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN