-->

Kolon kanseri teşhisi

2 yorum
Kolon kanseri belirtileri nedeniyle şikayetlerinizi anlattıktan ve sorularını cevapladıktan sonra doktorunuz bazı testler yaptırmanızı isteyebilir. Aşağıda yazılan testler kolon kanseri teşhisinde kullanılır ve bunlar sayesinde görülen belirtilerin ve şikayetlerin sebebinin kolon kanseri olup olmadığı ortaya çıkar.

Rektal muayene: Kolon kanseri teşhisinde rektumda bulunabilecek herhangi bir kitle veya şişkinliği belirlemek amacıyla parmakla makattan girilerek yapılan muayenedir.

Sigmoidoskopi: Kolon kanseri teşhisinde rektum ve sigmoid kolonun da tetkik edilmesi gerekir.

Sigmodoskopi, kolonun bu bölümlerinin içini görmeye, herhangi bir şüpheli oluşum olup olmadığını belirlemeye yarar.

Sigmoidoskopi için bir gece önceden bir perhiz yapmanız ve bağırsakların boşaltılması gerekmektedir.

Sigmoidoskop adı verilen cihaz, ince esnek bir tüp olup rektuma sokulur. Ucundaki küçük kamera sayesinde rektum ve sigmoid kolon incelenir. Eğer şüpheli bir kitle veya oluşum varsa bu esnada patolojik inceleme için örnek almak da mümkündür. Sigmoidoskopi sayesinde kalın bağırsağın son 60 santimi incelenebilir ve eğer varsa kolon kanseri teşhis edilir.

Kolonoskopi: Tüm kalın bağırsağın içinin incelenmesi ve kolon kanseri teşhisi amacıyla yapılır.

kolon kanseri baryumlu grafi

Bu incelemenin yapılabilmesi için bazı hazırlıkların yapılması gereklidir: Demir ilacı kullanılıyorsa kesilmelidir, testten 1-2 gün öncesinden başlayarak katı gıdalar yenmemelidir, bol su içilmelidir, bağırsakların boşaltılması gereklidir.

Kolonoskopi sayesinde tüm kalın bağırsağın iç duvarında yer alan oluşumlar görülebileceği gibi, bunlardan biyopsi almak da mümkündür. Alınan örnekler patolojik incelemeye tabi tutularak hücresel değişiklik olup olmadığı araştırılır.

Baryumlu kolon grafisi: Kalın bağırsakların röntgeninin çekilmesi işlemi olup en eski kolon kanseri teşhis yşntemlerinden biridir.

Test öncesi, diğer testlerde olduğu gibi bağırsakların boşaltılması ve perhiz yapılması gereklidir. Bunun için anüsten bağırsak içine baryum içeren bir sıvı verilir. Röntgen çekildiğinde baryum film üzerinde beyaz renkte görünür. Tüm kalın bağırsağı dolduran baryum, barsak duvarında bulunabilecek herhangi bir oluşumu gösterebilir.

Bilgisayalı tomografik veya manyetik rezonans kolonografi: Kısaca "BT kolonografi" ve "MR kolonografi" olarak adlandırılan bu yöntemler nispeten yeni ve girişimsel olmayan yöntemler olup, hem kalın bağırsağın iç duvarları hem de dış duvarları hakkında bilgi verir.

bt kolonografi

Tetkik için bağırsaklar uygun şekilde boşaltılır. İşlemin yapılabilmesi için kalın bağırsağın içine anüsten hava veya karbondioksit verilerek bağırsakların gerilmesi sağlandıktan sonra çekim yapılır ve kolon kanseri teşhis edilmeye çalışılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Hhb yaptirdim 515 cikti bu nedemektir.cok acil yanıt larmisiniz

    YanıtlaSil
  2. Tahlil için referans aralık yazıldıysa bunu da yazınız.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN