-->

Kolon kanseri tipleri

Yorum Gönder
Kolon kanserleri, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de en sık görülen kanserler arasında 5. sıradadır. Köken aldıkları hücre tipine göre isimlendirilirler:

kolon adenokarsinom


1. Adenokarsinomlar: Kolon kanserlerinin takriben %95'i bu tiptedir. Kalın bağırsakların duvarında bulunan bezler "mukus" adı verilen kaygan bir sıvı üretirler. Bu salgı, bağırsak içeriğinin kolayca içinden geçmesini sağlar. Kalın bağırsak duvarındaki mukus üreten bu bezlerin hücrelerinden köken alan kanserler adenokarsinomlardır. Adenokarsinomların da 2 alt tipi bulunur: Müsinöz adenokarsinom ve Signet yüzük hücreli adenokarsinom.

Müsinöz adenokarsinomların %60'ı mukustan oluşur. Mukus, kanser hücrelerinin tipik adenokarsinomlara göre daha hızlı yayılmalarına ve daha saldırgan olmalarına sebep olur.

Signet yüzük hücreli adenokarsinomlar da saldırgan ve tedavisi zor olan adenokarsinom türlerindendir. Mikroskop altında kanser hücrelerinin görünüşünün yüzüğe benzemesi sebebiyle bu şekilde isimlendirilmişlerdir.

2. Skuamoz hücre kanserleri: Nadir olarak görülen bu tür kanserler deri hücrelerine benzeyen kalın bağırsak hücrelerinden köken almışlardır.

3. Karsinoid tümörler: Yavaş büyüyen bir kanser türü olan karsinoid tümörler nadir olup "nöroendokrin tümör" olarak da adlandırılırlar. Bu kanserler sindirim sisteminde hormon üreten dokularda meydana gelirler.

4. Sarkomlar: Destek dokularının kanserleri olan sarkomlar daha çok kemik ve kas gibi dokularda meydana gelir. Kalın bağırsakta meydana gelen sarkomlar genellikle "leyomiyosarkom" lardır. Bunlar, kalın bağırsakların duvarında yer alan düz kaslardan köken alan kanserlerdir.

5. Lenfomalar: Lenfatik sistemden köken alan kanserlerdir. Kolon ve rektumda meydana gelen kanserlerin sadece %1 kadarı bu tiptedir.

6. Stromal tümörler: Sindirim sisteminde bulunan Cajal hücreleri adı verilen hücrelerden gelişen bu kanser, en çok midede, ardından ince bağırsaklarda ve 3. sırada da kolonda, özellikle de rektumda görülür.

7. Melanomlar: En sık deride rastlanmalarına karşın, melanomlar vücudun her yerinde olabildiğinden kolonda da görülebilirler.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN